פרופ' מייקל הרטל

מנכ"ל

היוזמה והפיתוח | לשכת המנכ"ל

פרופ' מייקל הרטל, MD, MPH, מכהן כמנכ"ל מכון מאיירס-ג'וינט-ברוקדייל מאז שנת 2017. פרופ' הרטל הינו רופא מומחה לבריאות הציבור ורוב שנות עבודתו הוקדשו לעיסוק בפרקטיקה ובמדיניות של הבריאות בשירות הציבורי. את התואר ד"ר לרפואה קיבל בשנת 1995 מבית הספר לרפואה באוניברסיטת בן-גוריון בנגב, ואת תואר המוסמך בבריאות הציבור קיבל בשנת 2002 מבית הספר לבריאות הציבור ורפואה קהילתית של האוניברסיטה העברית והדסה ע"ש בראון.

לפני שהגיע למכון ברוקדייל, שירת פרופ' הרטל כקצין רפואה בצה"ל במשך למעלה מעשרים שנה, וסיים את שירותו בדרגת סגן אלוף. לאחר השלמת מגוון תפקידים כאפידמיולוג, כקצין בריאות הציבור וכמנהל שירותי בריאות, הוא למד בשנת 2010 במכללה הבין-זרועית לפיקוד ולמטה. עם סיום מסכת הלימודים וההכשרה, הוא פיקד על מערך בריאות הציבור בצה"ל. לאחר מכן התמנה לראש ענף אקדמיה ומחקר בחיל הרפואה, שם היה אחראי על תוכניות המחקר ברפואה צבאית בארבעת מכוני המחקר של חיל הרפואה.

פרופ' הרטל שירת כמפקד מסלול "צמרת" ללימודי רפואה במסגרת העתודה האקדמית בבית הספר לרפואה של האוניברסיטה העברית, ונשא גם באחריות לפיתוח האקדמי של כוח האדם הרפואי בשירות צבאי סדיר. נוסף על כך, פיתח ותמך במספר רב של שיתופי פעולה בין-לאומיים בתחומי המחקר והחינוך. פרופ' הרטל הוא פרופ' חבר באוניברסיטה העברית בירושלים שם הוא מלמד בריאות הציבור, שיטות מחקר וכישורי מנהיגות. הוא מחברם של למעלה מ-90 מאמרים בספרות המקצועית.

חלק נכבד משנות עבודתו של פרופ' הרטל הוקדשו לעבודה במשרד הבריאות, הן בלשכת המנכ"ל והן במטה שירותי בריאות הציבור, שם נטל חלק בפיתוח מדיניות בריאות הציבור בישראל. הניסיון המחקרי שלו כולל מחקרים מבוססי-אוכלוסייה, מחקרים על הקשר בין מדדים חברתיים ובריאות, ומחקרים של הספקת שירותי בריאות לקהילה.

בתפקידו הנוכחי כמנכ"ל מכון מאיירס-ג'וינט-ברוקדייל, המכון המוביל בישראל למחקר חברתי יישומי, פרופ' הרטל מנהל את תוכניות המחקר, ההערכה והייעוץ של המכון. הייעוד של מכון ברוקדייל הוא לתרום לחיזוקה של החברה בישראל דרך לימוד יסודי, מחקר קפדני וידע מעמיק, שמסייע להכוונת מדיניות, לעיצוב תוכניות ולטיוב שירותים חברתיים לאדם, למשפחה ולקהילה. המכון פועל לחיזוק החברה בישראל ולרווחת כל תושביה על פני מחזור החיים, החל מילדים ונוער בסיכון וכלה בזקנים, בכל תחומי החיים המרכזיים, כולל בריאות, תעסוקה ושירותי רווחה.