15 דברים שלא ידעתם שאפשר לעשות עם מנוע החיפוש של Google!

15 פעולות שגוגל יכול לעשות עבורכם ע”י הקלדה של כמה מילים פשוטות בשורת החיפוש שלו.

חלק מהם שימושיים ויכולים להקל משמעותית את החיים.

Google Scholar Library –אוסף אישי של מאמרים בגוגל סקולר

ב- 19 בנובמבר 2013 גוגל השיקה את Scholar Library – ספרייה אישית בה אפשר לשמור מאמרים שאוחזרו מגוגל סקולר ולארגנם בצורה רצויה על פי קטגוריות שבוחר המשתמש. היתרון הגדול הוא אפשרות החיפוש בטקסט המלא של המאמרים ששמורים בספרייה. בתוצאות מוצג הקטע מהמאמר בו מופיעה מילת החיפוש.

משתמשים שיש להם פרופיל בגוגל סקולר, בו מופיעים המאמרים שהם כתבו, יראו את המאמרים האלה בספרייה האישית שלהם, ואם הפרופיל שלהם הוגדר כציבורי הם יוכלו לראות בספרייה גם את המאמרים המצוטטים במאמרים שלהם.

הוספת פריט מידע לספרייה האישית נעשית על ידי לחיצה על save בתוצאות החיפוש בגוגל סקולר, הכניסה לספרייה האישית כמובן מחייבת הזדהות. ברמת הספרייה כולה – בסרגל הצדדי של הספרייה האישית אפשר לראות את הקטגוריות הנושאיות שהוגדרו על ידי המשתמש ולבחור את המאמרים בכול אחת מהקטגוריות. אפשר לחפש בכל האוסף.

ברמת הפריט – אפשר לראות את הפרטים הביבליוגרפיים של כול אחד מפריטי המידע שמופיעים בספרייה , מספר הציטוטים. אפשר לערוך ולמחוק , לשייך לקטגוריות רצויות ולייצא לתוכנות ביבליוגרפיות .

מידע נוסף אפשר למצוא בטיפים לחיפוש של גוגל

http://scholar.google.com/intl/en/scholar/help.html#library

מקור: בלוג הספריות של אוניברסיטת תל-אביב

חיפוש טבלאות בגוגל

google tables הינו שירות של גוגל לחיפוש טבלאות . באתר זה אפשר להזין שאילתה בנושא כלשהו ומנוע החיפוש מציג טבלאות שחילץ מתוך דפי ווב וגם טבלאות פתוחות לציבור מתוך fusion tables. את הטבלאות שנמצאו בעזרת google tables אפשר לייבא ל- fusion tables לצורך עיבודים נוספים, ויזואליזציה וכו'..

מקור: בלוג הספריות של אוניברסיטת תל-אביב

האלגוריתם של מנוע החיפוש גוגל – עדכון

על פי מה שפורסם בבלוג של גוגל , בכדי להבטיח תוצאות חיפוש רלוונטיות ואיכותיות האלגוריתם של גוגל משתמש בכ- 200 קריטריונים להכללה ודירוג תוצאות החיפוש. ב- 10 לאוגוסט 2012 גוגל הצהיר על כוונתו להוסיף קריטריון חדש שקשור להפרת זכויות יוצרים והוא מספר הבקשות להסיר אתר מסוים שקושר לחומר שלכאורה מפר זכויות יוצרים. מן הראוי לציין בהקשר זה שמספר בקשות מסוג זה גדול. כך למשל רק ב- 30 הימים האחרונים גוגל קיבל בקשות הסרה בשל בעיתיות בזכויות יוצרים לגבי למעלה מ- 4.3 מיליון s 'URL .

מקור: בלוג הספריות של אוניברסיטת תל-אביב

Google in Education –ריכוז שירותים וכלים של גוגל בתחום החינוך

לגוגל יש הרבה משאבים ושירותים שתומכים בחינוך ובהוראה . בפוסט בבלוג של גוגל מיום 26 בינואר נכתב על ריכוז כל משאבים אלה באתר אחד Google in Education. המידע באתר מחולק על פי קטגוריות: For teachers, For Organizations, For Students וגם News & Calendar.

באתר זה אפשר למצוא כלים של גוגל לשיתוף, לחיפוש מידע וארגונו ועוד. ריכוז זה של משאבים חשוב שכן הוא חושף את המשתמש לכלים רבים קיימים שלעתים אין לו מידע עליהם, כי לא ניתן לראות אותם ולהגיע אליהם מעמוד הבית של מנוע החיפוש של גוגל..

מקור: בלוג הספריות של אוניברסיטת תל-אביב

עדכון האלגוריתם של גוגל – תוצאות עדכניות יותר בהתאם לשאילתה

ב- 3 בנובמבר 2011 גוגל הודיעה על שינויים באלגוריתם של מנוע החיפוש שלה שיאפשרו למשתמש תוצאות מעודכנות יותר בשאילתות שמתבקש בהם חומר עדכני.

על סמך מונחי החיפוש האלגוריתם ידע להבחין בין שאילתות שהמשתמש מצפה בהן לקבל חומר עדכני לבין שאילתות אחרות בהן העדכניות לא חשובה למשתמש. חומר עדכני חשוב כאשר המשתמש מתעניין באירועים אחרונים או בנושאים חמים, במידע שמתעדכן לעתים קרובות גם אם אינו נושא חם ובאירועים שמתקיימים על בסיס קבוע כגון כנסים ואירועים דומים. כך למשל אם המשתמש מחפש אוֹלִימְפְּיָאדָה סביר להניח שהוא מתעניין בחומר עדכני על האולימפיאדה הבאה ולכן יוצג לו בראש רשימת התוצאות מידע על האולימפיאדה בשנת 2012.

לעומת זאת בהרבה מקרים חומר עדכני אינו חשוב וגם מידע לא עדכני יכול להיות רלוונטי למשתמש כגון חיפוש מרשמים וכו'

האלגוריתם ידע להתאים את תוצאות החיפוש בהתאם לשאילתה ומידת העדכניות המתבקשת.

מן הראוי לציין שבאוגוסט 2010 גוגל הודיעה על השלמתה של מערכת אינדוקס הווב שלה Caffeine שמאפשרת לסרוק ולאנדקס תכנים עדכניים במהירות. עדכון האלגוריתם הוא צעד נוסף בכיוון שמשפיע על 35% מהחיפושים.

שינויים אלה במערכת של גוגל הם מחויבי המציאות ותוצאה של ההכרה בצרכים של המשתמש במיוחד נוכח הפופולריות ההולכת וגוברת של הרשתות החברתיות כגון פייסבוק וטוויטר.

מן הראוי לציין שגוגל ניסתה כבר בעבר לאפשר חיפוש בזמן אמת כאשר הציגה את השירות google.com/realtime ,  שירות ששילב ציוצים מטוויטר , במסגרת הסכם של גוגל וטוויטר. אלא שהסכם זה הסתיים ביולי 2011 ולא חודש עד כה. במקביל מנוע החיפוש המתחרה בינג פיתח דרך לאנדקס אתרים שמתעדכנים לעתים תכופות כגון בלוגים ולנתח ציוצים מטוויטר כדי לזהות נושאים פופולריים

לאור מצב זה נראה שהשינויים שהכניסה גוגל באלגוריתם של מנוע החיפוש שלה הם כורח המציאות ובעתיד מתוכנן צעד נוסף בכיוון- שילוב מידע מגוגל פלוס – הרשת החברתית החדשה של גוגל.

מקור: בלוג הספריות של אוניברסיטת תל-אביב

גוגל ושימור המורשת – פרויקט הדיגיטציה של מגילות ים המלח – מגילות ים המלח נגישות בצורה מקוונת

בחודש שעבר עלו לרשת חמש מגילות ים המלח במסגרת פרויקט דיגיטציה משותף של מוזיאון ישראל וחבר