מידע כלכלי

OECD iLibrary

OECD iLibrary היא בסיס הידע הגלובלי לנתונים ולניתוחים של ה-OECD. היא מכילה את כל הספרים והמאמרים שפרסמו מאז שנת 1998 – כמו כן אוסף עצום של נתונים סטטיסטיים, כולל נתונים מתחילת שנות ה -1960 במעל ב 80 מדינות. המשתמשים יכולים לחפש ולהגיע ישירות לפרקים, מאמרים, ספרים, , מסדי נתונים, ועוד. פריטי תוכן אלו זמינים בפורמטים ושפות שונים.

חשוב לציין שניתן לקבל רק חלק מהחומרים בטקסט מלא.

OECD השיקה ערוץ ב Youtube אשר מתאר את הדרכים העיקריות לניווט ב OECD Library ונותן הסברים לפריטי התוכן השונים. http://www.youtube.com/OECDiLibrary

אתר ממשלתי חדש – התקציב הפתוח

אתר ממשלתי חדש , מאפשר לעקוב אחר התפתחותם של סעיפים שונים בתקציב המדינה על ציר הזמן. כך ניתן לגלות בקלות רבה בכמה גדל סעיף מסוים לאורך השנים, הן בכמות הכסף שהוקצבה לו והן בחלקו היחסי בתקציב המדינה.

בחזון של היוזמים – האתר מיועד לכל אזרח שמתעניין במה שקורה סביבו, או רוצה להיות מעורב בנושאים בוערים, ומאפשר להיכנס לאתר ולהיחשף למידע בשלמותו ללא אמצעי תיווך של הממשלה והתקשורת. כמו כן עיתונאים יקבלו כלי נוח ומאורגן יותר למציאת מידע עדכני ומידע ארכיוני. וכמובן השרים וחברי הכנסת שמצביעים על התקציב, יוכלו לגלוש באתר ולקבל בצורה נוחה ויזואלית מידע מפורט על מה הם מצביעים.

האתר הוקם ידי אזרחים ועמותות פרטיים בהתנדבות מלאה, ובתמיכה של המשרד המופקד על שיפור השירות הממשלתי לציבור בראשותו של השר מיכאל איתן.

מאחר שמדובר בפרויקט ניסיוני שפותח בהתנדבות, בשלב הזה אפשרויות החיפוש מצומצמות מאוד, לא כל המידע שם במלואו, ואי אפשר לבצע חיתוכים מתוחכמים יותר.

מאגר המידע הכלכלי החדש המתפתח ביוזמה של מערכת דה-מרקר

ביוזמה של מערכת דה-מרקר מתפתח עתה מאגר מידע כלכלי חדש: TheMarker Wiki – האנציקלופדיה החופשית של אתר TheMarker והנכתבת במשותף על ידי הגולשים. ה-TheMarker Wiki בנוי על גבי הפלטפורמה האינטרנטית JSP – JavaServer Pages Technology, שמשמשת לניהול פתוח ודינמי של מאגרי מידע מקוונים. מערכת זו מאפשרת לכל משתמש להיכנס ולכתוב כל ערך אינצקלופדי או לערוך ערכים כתובים. הנחת היסוד של מערכת השיתוף היא שככל שיותר אנשים יערכו את הערכים המשותפים, כך הם יהיו מדויקים יותר ותוכנם ישתפר.

מטרת ה-TheMarker Wiki הינה להציע לקורא מאגר מידע מובחר, איכותי ונגיש מתחום הכלכלה, העסקים ושוק ההון הישראלי ובעולם כולו, המתבסס על הידע המצטבר של מערכת עיתון TheMarker ושל קוראיו.

המטרה של מאגר המידע הכלכלי השיתופי של דה-מרקר הוא להפוך ידע סמוי בנושאים כלכליים לידע גלוי , מגובש ואיכותי. מבחינה זו יש במפעל מידע מרכיב ברור של , moderation כלומר, כל ערך עובר עריכה קפדנית ובקרת איכות של מערכת דה-מרקר לפני שהוא עולה למאגר באינטרט. בניסוי הראשון כתבו הסטודנטים למידענות באוניברסיטת בר-אילן את הערכים הראשונים במאגר כלכלי משובח זה ונצבר ניסיון מידעני ומערכתי לפיתוח שיטתי של המאגר הממוחשב השיתופי באינטרנט .

כל ערך ב-TheMarker Wiki משתייך לקטגוריה מסוימת. בשלב זה, הערכים ב-TheMarker Wiki מחולקים ל-3 קטגוריות עיקריות: ערכי חברות, ערכי אנשים וערכי מושגים.

מנוע חיפוש חדש לחיפוש חדשות כלכליות

כתב העת הכלכלי Financial Times השיק לאחרונה מנוע חיפוש סמנטי לחדשות כלכליות (עדיין בגרסת בטא): Newssift. המנוע מאנדקס אלפי מקורות חדשותיים ברחבי העולם וכולל מיליוני מאמרים בבסיס הנתונים שלו. המנוע בנוי כך שהוא תומך בתהליך החיפוש, ממליץ על מונחי חיפוש נוספים, ומאפשר לבנות שאילתה מורכבת תוך כדי חיפוש. מבחינת הצגת הממצאים המנוע הייעודי הזה פורס באופן דינאמי את המילים הרלבנטיות והאפשריות בחמישה טורים מקבילים : נושאים עסקיים, ארגונים ותאגידים, מקום, אנשים, ונושאים קשורים . המיקוד הזה מקל רבות על תהליך החיפוש והופך אותו לחיפוש מונחה.

מאגרי הנתונים הכלכליים של GobalEDGE על מדינות העולם

globalEDGE הוא פורטל נתונים כלכלי וסטטיסטי שהוקם על ידי אוניברסיטת מישיגן בארה"ב והוא מקור לא אכזב לנתונים כלכליים וסטטיסטיים על מדינות העולם וכל מגזרי התעשייה בהן. פורטל הנתונים מבוסס על 5000 ערוצי מידע ונחשב לאחד ממאגרי הנתונים הגלובליים המעובדים היעילים בעולם למחקר כלכלי ומחקר ענפי. מקורות המידע וערוצי המידע במרכז globalEDGE מאורגנים היטב ומאפשרים קבלת המידע הכלכלי בחתכים שונים , כגון חתך מדינות או ענפי תעשיה .

מרכז מידע כלכלי על אינפלציה

מרכז מידע שמטרתו לספק מידע מעודכן על שיעור האינפלציה בארה"ב ובעולם. הנתונים במרכז המידע מתעדכנים באופן שוטף וניתן לקבל נתוני אינפלציה לגבי מרבית מדינות העולם . המערכת פותחה במקור ע"י הבנק של קליבלנד בארה"ב ,אך הפכה כיום להיות כלי עזר לכלכלנים ולאנשי עסקים בכל העולם .