מנועי חיפוש

Dimensions – מנוע חיפוש מדעי חדש וחשיפת ההיבט הפיננסי של המחקר

Dimensions הוא מנוע חיפוש מדעי חדש שהושק במתכונתו הנוכחית ב- 15 בינואר 2018. במנשק דומה למאגר מידע  מסורתי.

הייחוד שלו שבנוסף לאינדקס שכולל  מאמרים, ציטוטים למאמרים, ומדדים אלטרנטיביים,  הוא כולל מידע גם על מענקי המחקר, המוסדות המממנים, פטנטים, והניסויים הקליניים הקשורים, ובכך מספק לחוקרים מידע גם על ההיבט הפיננסי של המחקר.

מאגר המידע של המנוע מבית היוצר של Digital Science נבנה תוך שיתוף פעולה עם למעלה מ- 100 מוסדות מחקר וגופי מימון, והוא מהווה למעשה הרחבה של מוצר קודם שנקרא אף הוא Dimensions והתמקד במענקי מחקר. חיפוש במאגר המאמרים, חופשי לכול. למוסדות וגופי מימון, המוצר עם מאפיינים מתקדמים הוא בתשלום.

Dimensions מתאפיין במספר רב של פילטרים לעידון תוצאות החיפוש – שנת פרסום, חוקרים מחברים, תחומי מחקר, שמות כתבי העת, רשימה מקורית של כתבי העת, וגישה פתוחה. הצגת תוצאות החיפוש גמישה . ניתן להציגם על פי תאריך פרסום, מידת הרלוונטיות, תאריך פרסום, מדד ציטוטים יחסי  בתחום RCR,   מספר ציטוטים, וציון מדדים אלטרנטיביים Altmetric Attention Score

מידע נוסף על המנוע במאמר ב- nature

מקור:  בלוג עולם המידע של ד"ר יפה אהרוני 

שיפורים משמעותיים במנוע החיפוש BING של מיקרוספט

מיקרוסופוט (Microsoft) הודיעה במהלך דצמבר כי שדרגה את יכולותיו של מנוע החיפוש שלה Bing בשורה של שיפורים מבוססי בינה מלאכותית.

Listen Notes – מנוע חיפוש לפודקסטים

מנוע חיפוש ייעודי לפודקסטים מתאפיין באינדקס גדול יחסית ובאפשרות לחפש גם על פי אפיזודות.

חיפוש אנשים – 12 אתרים מומלצים

כתבה שהתפרסמה ב-12 ביולי 2017 מציעה רשימה של 12 אתרים, בהם אפשר לקבל פרטים על אנשים שאת שמם מזינים בתיבת החיפוש.

IFind3D – מנוע חיפוש ייעודי חדש למודלים להדפסה בתלת ממד

IFind3D הוא מנוע חיפוש חדש חופשי בגרסת בטא, הושק בראשית מאי 2017, שבא לתת מענה לאותם מייקרים (יוצרניים) שמתקשים למצוא את המודלים הנכונים להדפסת תלת ממד.

המאגר הדיגיטלי של מחקרים קליניים בישראל

במאגר ניתן למצוא מגוון רחב של מחקרים קליניים שבוחנים התערבויות (תרופה, שינוי התנהגותי, פרוצדורה) למחלות ומצבים בריאותיים שונים.

FreeFullPDF – מנוע חיפוש לקובצי PDF בגישה פתוחה

FreeFullPDF הוא מנוע חיפוש חופשי ייעודי לקובצי PDF בגישה פתוחה. מטרתו כפי שמוצהרת באתר היא להגדיל את הנראות ואת קלות השימוש של חומרים חופשיים בגישה פתוחה: כתבי עת, תזות, פוסטרים ופטנטים.

11  טיפים לשימושים שלא ידעתם שאפשר לעשות בגוגל

מנוע החיפוש גוגל שינה את חיינו מן הקצה אל הקצה עד לרמה שאיננו יודעים איך הסתדרנו בלעדיו עד היום. למשל, אם אנחנו מחפשים עבודה, סרטון או בגד – רוב הסיכויים שבדרך ליעד נעבור דרך ענקית החיפוש האינטרנטית כדי למצוא את מבוקשנו.

Journal Map – מנוע חיפוש מדעי מסוג אחר

Journal Map הוא מנוע חיפוש מדעי מיוחד, שהתנאי להכללת מאמרים באינדקס שלו הוא קיומו של המשתנה המקום בו דן המחקר. JournalMap מתקנן את הקואורדינטות הגאוגרפיות של המקום כפי שדווחו במאמרים המקוריים לפורמט קוֹנְסִיסְטֶנְטִי.

META – מנוע חיפוש מבוסס בינה מלאכותית נרכש על ידי Chan-Zuckerberg Initiative

הארגון/חברה הפילנטרופית Chan-Zuckerberg initiative, שנוסדה בדצמבר 2015 על ידי מרק צוקרברג, מייסד פייסבוק ואשתו פריסיליה צ'אן, הודיעה ב- 23 בינואר 2017 על רכישתו של מנוע החיפוש META – מנוע חיפוש מבוסס בינה מלאכותית.

Cc search – מנוע חיפוש חדש לתמונות חופשיות

חיפוש תמונות חופשיות ברישיון הגמיש של Creative Commons יהיה מעתה קל יותר עם השקתו של מנוע החיפוש החדש Cc search.

מקורות מידע ברשת האינטרנט – רשימות מעודכנות 2017

Marcus P. Zillmann מפתח ומתחזק רשימות מקורות מידע ברשת האינטרנט בנושאים שונים: מקורות מידע ומנועי חיפוש אקדמיים, בלוגים, מודיעין עסקי, הרשת העמוקה, כלכלה, ועוד.

 

Seenso Health – מנוע רפואי חדש מסוג אחר

Seenso Health הוא מנוע רפואי חופשי חדש מבית D &R cogilex שהושק ב-CES-2017. הוא מיישם טכנולוגיות סמנטיות ודרוג תוצאות החיפוש, על פי מה שכתוב באתר, מתבסס על המשמעות של התכנים ולא על מספר הקישורים לאתר, או שכיחות הופעתן של מילות החיפוש.

מנועי חיפוש אלטרנטיביים – מאפיינים ייחודיים

אין ספק שגוגל הוא מנוע חיפוש הפופולרי ביותר. אחריו גם בינג. אבל קיימים ברשת מנועי חיפוש אלטרנטיביים עם מאפיינים ייחודיים שאולי בשל כך כדאי לחפש גם בהם.

Open Syllabus Explorer וכרית מידע – מנוע חיפוש ייעודי לסילבוסים

למרות התגברות המגמה לגלות תובנות ממגוון חומרים מחקריים מקוונים, עדיין הסילבוסים שהם סוג חשוב של מסמך אקדמי נותרו מאחור. כך היה עד ינואר 2016 כאשר מדעני נתונים, סוציולוגים וחוקרים מתחום מדעי הרוח הדיגיטליים באוניברסיטת קולומביה בניו יורק השיקו את Open Syllabus Explorer – כלי שכורה מידע מסילבוסים ומאפשר למשתמש לחפש במידע זה.

DataSearch – מנוע חיפוש חדש לנתוני מחקר מבית Elsevier

נתוני מחקר מפוזרים ברשת בהרבה מקורות מידע. אפשר למצוא אותם במאמרי המחקר עצמם ובמאגרים ייעודיים ברשת לנתוני מחקר. ריכוזם במקום אחד היה יכול להקל על מלאכת המחקר. כדי לענות על צורך זה Elsevier השיקה לאחרונה מנוע חיפוש חדש לנתוני מחקר –DataSearch.

אוספים דיגיטליים חופשיים ברשת

מספר האוספים הדיגיטליים החופשים ברשת גדל. אוסף ידוע "ותיק" הוא Europeana הספרייה הדיגיטלית של אירופה שכוללת מיליוני פריטים דיגיטליים. http://www.europeana.eu/portal/en

אחד האוספים שפתח לאחרונה את החומרים שבו ושלא חלים עליהם זכויות יוצרים, חופשיים להורדה לציבור הרחב הוא האוסף הדיגיטלי של הספרייה הציבורית בניו-יורק, שכולל למעלה מ- 600000 פריטים בתוכם מפות היסטוריות, כתבי יד נדירים, איורי בוטניקה ועוד. https://www.nypl.org/blog/2016/01/05/share-public-domain-collections

במקביל מתרבים גם מקורות חופשיים לתמונות ואיורים.

אחד האתרים הוא GRAPICS Free Stock Images שמתמקד בעיקר בתמונות ואיורים חופשיים.

http://www.graphics.com/resource-category/free-stock-images

באתר יש קישורים לעשרות אתרים שכוללים מספר רב של תמונות ואיורים חופשיים ביניהם: animal photos , New York Public Library Digital Collections, British Library Images on Flickr , The Public Domain Review , Public Domain Archive , Google LIFE Photo Archive ועוד .

מקור:  בלוג עולם המידע של ד"ר יפה אהרוני

Yale Image Finder – מנוע לחיפוש קובצי תמונות בתחום הביו-רפואי

מספר הפרסומים בתחום הביו-רפואי גדל, ולעתים נרצה לחפש בתוכם מידע גרפי, תמונות, טבלאות תרשימים וכו'. לשם כך נועדו מנועי חיפוש ייעודיים למידע גרפי/תמונות . yaleYale Image Finder הוא אחד מהם.

Yale image finder אינו מנוע חדש אבל מאז שנוסד ב- 2008 מספר הקבצים באינדקס שלו, שלקוחים מתוך מאמרים בגישה פתוחה ב- Pubmed Central , גדל מ- 140000 ל- 1538031, וכדאי לזכור אותו בגלל האופן המיוחד בו הוא מחפש. הוא מחפש לא רק בכתוביות של התמונה/תרשים אלא גם במילים מתוך הכותר, התקציר והטקסט המלא של המאמר בו מופיעה התמונה. אפשר לבחור באופציות החיפוש הרצויות.

הצגת התוצאות אף היא ייחודית. בתוצאות החיפוש מקבלים תמונות רלוונטיות בצורת תמונות ממוזערות המקושרות אל התמונה הגדולה. בנוסף, מנוע החיפוש מציג 2 סוגים של תמונות רלוונטיות – אלה שמופיעות באותו מאמר, ותמונות ממאמרים אחרים בעלי תוכן תמונה דומה. התמונות מקושרות למאמרי המקור. באופן זה משתמשים יכולים מחיפוש תמונה לאתר מאמרים רלוונטיים לנושא החיפוש שלהם.

מקור:  בלוג עולם המידע של ד"ר יפה אהרוני 

אתר התנ"ך – משאב למידה פתוח – גוגל של התנ"ך

מעוניינים לדעת אם שם של מקום מסוים או של אדם מסוים אוזכר בתנ"ך והיכן – היום תוכלו למצוא זאת באתר התנ"ך.

אתר התנ"ך שפותח במכללת הרצוג הושק ב- 14 ביוני 2016 והוא נמצא בשלבי הרצה.

בבסיסו של האתר נמצא התנ"ך מנוקד עם טעמי המקרא , פרשנות ותרגומים (מבוסס על SEFARIA מאגר מתפתח ברישיון קוד פתוח , של טקסטים בתחומי היהדות). האתר מבוסס גם על מאגר התכנים האקדמי והתורני מתקופת פעילותה הארוכה של המכללה האקדמית הרצוג ומהווה משאב למידה פתוח שכולל גם שיעורים לצפייה והאזנה, מאמרים, מערכי הוראה, קטעי ספרות ואמנות, מפה מקראית שמשלבת בין העת העתיקה לימינו – פילוח לפי תקופות היסטוריות ותצלומי אויר עדכניים מ-google maps ועוד. כפי שמצוין באתר :

"האתגר שלנו באתר התנ"ך הוא לקחת ארבעים שנה של מחקר, ניסיון ויצירה, ולהנגיש אותם לקהל בעל ידע מגוון בתנך, תוך חידוש ויצירה מתמשכים, ובתוך כך להפוך את המורכב לפשוט".

בטאב "לפתוח תנ"ך" שבאתר אפשר לדפדף בכול אחד מספרי התנ"ך לאחר שבוחרים את הפרק הרצוי מהספר, עם אפשרות לשלוט בגודל הפונט ובהצגת /הסתרת הניקוד או טעמי המקרא .

קיימות באתר גם אופציות דפדוף נוספות על פי מאמרים, שיעורים ומפה מקראית.

באתר יש גם אופציה לחיפוש עם אפשרויות סינון על פי אזכורים בתנך, מאמרים, שיעורים, מקומות וקצרים.

מן הראוי לציין ש "כול פריטי המידע באתר מקושרים למיקום הרלוונטי בתנך , כך שמתוך כל פרק ופסוק בתנך אפשר להגיע לכול פריטי התוכן המתאימים ולהיפך".

וברוח ווב 2.0 קיים גם איזור עריכה אישי לפיתוח עצמי של רעיונות והכנת שיעורים וכו' עם אפשרויות שמירה ושיתוף .

כיום קיימים באתר שני מנשקים : עברית ואנגלית . בעתיד מתוכנן להוסיף מנשקים בשפות נוספות, מערכת ניווט GPS , סרטונים ועוד

winnersמן הראוי לציין שהאתר זכה בתחרות השנתית לאתרי אינטרנט 2015 Webi Adwards (תחרות שנערכת זו השנה ה-11 על ידי קבוצת אנשים ומחשבים) בקטגוריה למידה מקוונת.

מקור:  בלוג עולם המידע של ד"ר יפה אהרוני 

timeglobe – גלובוס היסטורי – מנוע חיפוש חדש ויזואלי ייעודי להיסטוריה

Timeglobe הוא מנוע חיפוש ייעודי להיסטוריה בצורת גלובוס אינטראקטיבי. אפשר להזין טווח תאריכים מסוים כדי לקבל מאורעות בולטים במקומות שונים בעולם שהתרחשו בטווח זה של תאריכים. האירועים מוצגים בצורה ויזואלית – נקודות צבעוניות על פני הגלובוס. לחיצה על נקודה מסוימת מציגה בסרגל השמאלי תיאור של אותו אירוע.

אפשר להזין בנוסף לטווח התאריכים גם נושא/אישיות / ארץ מסוימים ולקבל את המידע הרלוונטי עליהם בצורה ויזואלית על גבי הגלובוס האינטראקטיבי.

המידע העובדתי שמציג המנוע לקוח מ- Wikipedia ו- DBpedia ששואבת את המידע מוויקיפדיה ושומרת ומציגה אותו בצורה סמנטית תוך שימוש בטכנולוגיה של הנתונים המקושרים.

התצוגה הויזואלית המיוחדת מאפשרת להציג את ההיסטוריה בפרספקטיבה שונה ומיוחדת כפי שיעידו על כך דברי מפתחו:

“I think that it gives a perspective on history that simply cannot be gotten in any other way – being able to see a cross section of what is going on in an area at any time in history is something that I find very exciting. I also love that although all of the data is entirely public, just by presenting it in a different, more visual manner, it gives the content a whole new life, and by presenting all these events together, it gives people something that they could never get through looking at the event in isolation

אך זה אינו מתעלם גם מחסרונותיו של המנוע , בעיקר ביחס לתקופות קדומות יותר, שנובעים בעיקר מההסתמכות עיקרית על טקסטים בשפה האנגלית, כדבריו:

Although [timeglobe] owes a great deal to Wikipedia and DBpedia, and we both love these as sources of information, it does also highlight visually the biases in the knowledge of those who create English language internet content. Perhaps the clearest example is looking at around 1850-1870. There are hundreds and hundreds of events for the American Civil War while the Taiping Rebellion in China – one of the most deadly conflicts in the entirety of human history – has a mere handful and there are many other examples, especially as one goes further back in time.”

ואכן, אין ספק שהיעילות הפונקציונאלית של המנוע תלויה גם במאגר המידע שלו וככול שיהיה מקיף יותר , התוצאות תהיינה מקיפות יותר.

מקור:  בלוג עולם המידע של ד"ר יפה אהרוני 

Omnity – מנוע חיפוש סמנטי חדש – חכם יותר מגוגל?

omnity הוא מנוע חיפוש חדש שמבוסס על טכנולוגיה סמנטית אסוציאטיבית.

מנוע החיפוש הוא בחסותו של National Science Foundation, ובפיתוחו השתתפו יועצים בכירים וידועים מתחומי מדעי המחשב, פטנטים, מתמטיקה וכימיה ומייסדו Brain Sager הוא בין היתר דוקטור בביוכימיה מאוניברסיטת סטנפורד ובעל מספר לא מבוטל של פטנטים.

מנוע החיפוש, עליו הוצהר לראשונה בינואר 2016 לאחר 4 שנות פיתוח, והושק רשמית במאי 2016 , מבוסס על טכנולוגיה מתקדמת באמצעותה מתגלות תבניות חבויות של קשרים בין תחומי ידע שונים כגון: מדעים, פיננסים, משפטים ורפואה. גילוי קשרים בין תחומי ידע שונים מאפשר לגלות תובנות חדשות ולקדם חדשנות ופתרון בעיות.

המידע שהוא מציע בתוצאות החיפוש מגוון וכולל פטנטים, מסמכים משפטיים, ניסויים רפואיים, דוחות פיננסיים, מאמרים מדעיים, חדשות ועוד.

על פי דברי מנכ"ל Omnity ואחד ממייסדיו, Brain Sager , ל-Omnity מספר מאפיינים ייחודיים:

◾אפשר להזין למנוע מסמך שלם כשאלת החיפוש ולאו דווקא מלות מפתח מסוימות.

◾הקשרים בין המסמכים מושתתים על התכנים שלהם ולא על קישורים או ציטוטים. באופן זה מסמכים בעלי תכנים קשורים/דומים ניתנים לגילוי גם אם אינם מקושרים ישירות או מצוטטים.

◾קשרים מסוג זה מתגלים באמצעות המנוע במהירות גם בעולם של נתונים גדולים.

באופן זה Omnity מהווה קפיצה גדולה למי שאינו מחפש רק רשימה של מסמכים, אלא למי שמעוניין גם בקשרים בין המסמכים כדי להגיע לתובנות . הקשרים בין המסמכים מוצגים למשתמש בצורה ויזואלית וחושפים תבניות חבויות בתחום מסוים ובין תחומי ידע שונים. אפשר לגלות מחקר משפיע ביותר או מוסד אקדמי/אוניברסיטה מובילה בתחום.

באופן זה תרומתו של המנוע יכולה להיות במגוון תחומים כגון: חינוך ומחקר, עיתונות, פיתוח מוצרים חדשים תוך שימוש בפטנטים וניירות טכניים שחושף המנוע, בתחום המשפטים למציאת ראיות תומכות ותקדימים משפטיים, בתחום הפיננסים יכול לחשוף מידע מסייע לעוסקים ברכישות ומיזוגים ועוד.

חיפוש בסיסי ב-Omnity הוא חינמי לאחר הרשמה . באתר מוצעות גם מספר חבילות מתקדמות במחירים שונים החל מ-99$ דולר. הגישה לתכנים משתנה בהתאם לסוג החבילה.

התנסות במנוע בגרסתו החינמית הציגה תצוגה של תוצאות מעניינת וייחודית. התוצאות מוצגות במסך בכמה טורים, הקשרים בין המסמכים מוצגים במרכז בצורה ויזואלית דינמית, לחיצה על מסמך כלשהו בסרגל השמאלי מציגה פרטים על המסמך בטור הימני ועל פי Omnity תוצאות החיפוש כוללות לא רק מסמכים שקשורים ישירות למילות החיפוש אלא מסמכים קרובים לא על פי קישורים או ציטוטים אלא על פי Omnity "share vocabulary with the primary document".

על פי דברי מייסדו אין המנוע מתיימר להיות משלים או מתחרה לגוגל אבל בין השורות כאשר נשאל אם מטרתו של Omnity להירכש על ידי גוגל השיב:

I use Google every day and it's great, but no we're more likely to buy Google" "

על כך ימים יגידו, בינתיים מהתרשמות ראשונה נראה שאין הוא יכול להחליף את גוגל אלא כלי ייעודי נוסף שיכול לסייע בתחומים שונים , מצוין למחקר.

מקור:  בלוג עולם המידע של ד"ר יפה אהרוני 

מנועי חיפוש למגוון קובצי מדיה – רשימה מעודכנת

רשימה מעודכנת ומקיפה של מנועי חיפוש/מדריכים למגוון קובצי מדיה – תמונות, וידיאו, תחנות רדיו, פודקסטים ועוד התפרסמה ב- 20 במאי.

Redz – מנוע חיפוש ויזואלי

Redz הוא מנוע חיפוש שבו תוצאות החיפוש מוצגות בצורה ויזואלית – תמונה מוקטנת של דפי התוצאות. תצוגה זו מקלה על תהליך הדפדוף. הוא משמש גם למטרות פרסום ושיווק.

למנוע החיפוש 3 לשוניות חיפוש – תמונות, וידיאו וווב

מקור: בלוג הספריות של אוניברסיטת תל-אביב

מעבר לגוגל – 10 מנועי חיפוש שכדאי לזכור

לפני חודשיים יאהו הורידה את מנוע החיפוש בן 18 השנים ALTAVISTA. לכבודו של מנוע וותיק זה ולזכר הימים בהם היו שחקנים רבים במגרש החיפוש התפרסמה כתבה שיכולה להיות שימושית ובה סקירה קצרה על 10 מנועי חיפוש ייעודיים שמתוארים כמנועי חיפוש שעדיין מסוגלים לעשות את מה שגוגל אינו יכול.

המנועים אינם חדשים ורובם מוכרים אבל בכול זאת אולי כדאי לצרכים מסוימים לזכור גם אותם. הבולטים בהם: The Wayback Machine ארכיון הווב , Wolfram Alpha The "computational knowledge engine" שגוגל החל לשלב תוצאות ממנו במנוע החיפוש שלו, Creative Commons Search לחיפוש פריטי מידע במסגרת הרישיון הגמיש של creative commons , Duck Duck Go שאינו שומר היסטוריה של חיפושים ובכך שומר על הפרטיות של המשתמש, מסנן ספאם, מנסה לענות על שאלות ישירות ובכך חוסך למשתמש ניווטים מיותרים , Giphy ו- TinEye מנועי חיפוש ייעודיים ובעלי מאפיינים ייחודיים לתמונות ועוד.

מקור: בלוג הספריות של אוניברסיטת תל-אביב

מנוע החיפוש Zeekly ושמירת הפרטיות

בזמן האחרון, לאחר שנודע שהסוכנות לביטחון לאומי בארה"ב אספה מידע של משתמשים ישירות מחברות אינטרנט אמריקאיות כגון פייסבוק וגוגל במטרה לעקוב אחרי אנשים מחוץ לארה"ב, התעוררה בעיית שמירת פרטיות המידע ברשת ביישומיים שונים כולל מנועי חיפוש.

בזמנו כתבנו על מנועי החיפוש StartPage ו- Ixquick ששומרים על פרטיותו של המשתמש יותר מאחרים. גם DuckDuckGo נמנה על מנועים מסוג זה ובעת האחרונה נרשמה עליה בתעבורה של מנועי חיפוש אלה.

מנוע נוסף פחות מוכר שנמצא עדיין בגרסת ביתא ששייך לקטגוריה זו הוא Zeekly. על פי מה שנכתב באתר Zeekly מחפש במקורות מידע שונים בווב – גוגל, יאהו, בינג, אמזון, יוטיוב ובאינדקס עצמאי משלו ומציג את המידע בסביבת מידע מאובטחת ומוצפנת ששומרת על הפרטיות. הוא אינו שומר היסטוריה של חיפושים ומשתמש בפרוטוקול תקשורת שמאפשר תקשורת מאובטחת ומוצפנת – 2048-bit SSL.

העובדה שהוא לא משתמש רק במנועי חיפוש אחרים אלא גם בזחלן ובאינדקס עצמאי משלו מייחדת אותו ממנועי החיפוש האחרים בקטגוריה מנועי החיפוש ששומרים על הפרטיות שהוזכרו לעיל.

אפשר להגביל את החיפוש מראש לסוגי חומרים שונים – תמונות, וידאו, חדשות, אודיו, ויקי, ספורט, אמזון, בלוגים, PDF, פורומים ומלונים. יש למנוע גם מנשק לחיפוש מתקדם שמאפשר גם הגבלה לדומיין מסוים.

מקור: בלוג הספריות של אוניברסיטת תל-אביב

Kadaza – עמוד שער ויזואלי לווב

Kadaza הוא מדריך ששם לו ליעד לשמש כעמוד שער לווב כפי שהגדיר זאת באתר : "Let's create world's most reliable website encyclopedie". האתרים במדריך נבחרים על ידי צוות המפתחים ומסודרים בקטגוריות נושאיות. אפשר לדפדף בקטגוריות השונות גם על פי רשימה אלפביתית. האתרים בכול אחת מהקטגוריות מוצגים בצורה ויזואלית – מוצג הלוגו של כול אחד מהאתרים. בנוסף למנשק הוויזואלי שמקל על הניווט, הקטגוריות מוגדרות בצורה שמקלה על הדפדוף, כולל הגדרת פונקציות פעולה ולא רק שמות. כך למשל באות "c" אפשר למצוא create a website" " או "create blog" ובדפים המקושרים אפשר לראות בצורה ויזואלית יישומים רלוונטיים. כפי שמוגדר באתר, Kadaza הוא למעשה תוצאה של מחקר שמצא שרק חלק קטן מאתרי הווב נמצא בשימוש אינטנסיבי ואת אותם אתרים בחרו מפתחי המנוע להציג כדי להקל על החיפוש. כפי שצוין לעיל האתרים הם אתרים נבחרים. למפתחי אתרים יש אופציה לשלוח את כתובות עמודי הבית שלהם כדי להכלילם במדריך. מאפיין נוסף של Kadaza בהתאם למטרה המוצהרת שלו לשמש כדף שער ויזואלי לווב היא האפשרות בעמוד הבית לחפש בכול אחד ממנועי החיפוש העיקריים – גוגל, יאהו, בינג וגם ב- Youtube וב- Wikipedia. בנוסף אפשר להגביל את החיפוש לאתרי ווב, וידאו ותמונות. קיימת אפשרות גם להתאמה אישית של הדף. Kadaza אמנם אינו יישום חדש אך הוא גדל ומתחדש מדי יום, הוא לא כל כך מוכר ואולי כדאי להכירו.

מקור: בלוג הספריות של אוניברסיטת תל-אביב

iSEEK -Education – מנוע חיפוש ייעודי לתחום החינוך

iSEEK -Education כפי שכתוב באתר הוא מנוע חיפוש שכולל אתרים איכותיים ומיועד לסטודנטים, מורים ולקהל הרחב. אפשר להגביל מראש את החיפוש למקורות מתחום החינוך על ידי בחירה בלשונית Education , להרחבת החיפוש אפשר לבחור בלשונית Web.

למנוע החיפוש יש מספר מאפיינים ייחודיים שהופכים את החיפוש לאיכותי ונוח יותר. הוא תומך בחיפוש בשפה טבעית, בתהליך החיפוש הוא יוצר on the fly אשכולות בהם אפשר לעדן את שאילתת החיפוש. האשכולות כוללים אשכולות נושאיים, מקומות, ארגונים, תאריך, ואשכולות ייחודיים לתחום החינוך: מערכי שיעורים, רמות חינוך ועוד. כמו כן אפשר לעדן את תוצאות השאילתה על פי מקור – iSEEK Authoritative ו- General Web . מקורות המידע בקטגורית ה- Authoritative הם מקורות שנבחרו ידנית על ידי אנשי חינוך ומתעדכנים מדי שבוע. יש לציין שבמעט החיפושים שערכתי, בניגוד למצופה, התוצאות בקטגוריה General Web היו רלוונטיות יותר.

הרשמה חופשית למנוע מאפשרת יצירת חשבון אישי בו אפשר ליצור ספרייה אישית של אתרים מועדפים ומנוע החיפוש מאפשר לחפש רק בה, דרך לשונית החיפוש MySeek שמתווספת לשתי לשוניות החיפוש הקיימות: education ו- Web . אפשר ליצור גם פורטל אישי ולהוסיף לו מבחר יישומים וגדגטים – Portlets מוצעים.

למשתמשים יש גם אפשרות להמליץ על אתרים להוספה למנוע. האתרים המומלצים ייבחנו לצורך הכללתם במנוע על פי קריטריונים מוגדרים לאיכות.

מקור: בלוג הספריות של אוניברסיטת תל-אביב

Webicine – מנוע לחיפוש מידע חברתי רפואי איכותי בווב

הרבה חומר רפואי נמצא היום ברשתות חברתיות. לעתים החומר שנמצא ברשתות אלה חשוב ויכול לסייע הן לחולים והן לרופאים כי הוא בדרך כלל מידע עדכני ודינמי שמושתת לרוב על הניסיון וההתנסות של החולים והרופאים, אבל לעתים הוא יכול להיות גם מידע שגוי, לא מהימן ומטעה. לכן חשוב שהמידע יעבור בקרת איכות. זוהי מטרתו של מנוע החיפוש – Webicine. על פי מה שנכתב באתר, מנוע החיפוש כולל מקורות מידע איכותיים ומהימנים מיישומי ווב 2.0 – בלוגים, קבוצות בפייסבוק, טוויטר וערוצי יוטיוב. המנוע מכסה נכון להיום 5000 מקורות מידע, 140 נושאים ב- 20 שפות. אפשר לעדן את תוצאות השאילתה על פי אשכולות – קטגוריות נושאיות, סוגי מקורות ושפות.

היעד של המנוע כפי שאופיין על ידי ארגון הבריאות העולמי וכפי שהוצג ב- Yale-, Stanford, Harvard הוא לאפשר לחולים ולאנשי המקצוע שימוש בטוח ויעיל ברשת האינטרנט. הצוות האחראי על המנוע כולל אנשי מקצוע ויועצים שנחשבים גּוּרוּאִים ב- e-health בתחומם וארצותיהם. מיסדה של Webicine הוא ד"ר Bertalan Meskó שידוע גם בשם Dr. Twitter or Dr. House on Twitter ומראיון עימו שפורסם ב- 17 ביוני 2013 אפשר ללמוד על תהליך העבודה ב-Webicine – תהליך שמטרתו להבטיח איכות.

מקור: בלוג הספריות של אוניברסיטת תל-אביב

StartPage, Ixquick , Startmail ושמירת הפרטיות

בזמן האחרון נודע שהסוכנות לביטחון לאומי בארה"ב אספה מידע של משתמשים ישירות מחברות אינטרנט אמריקאיות כגון פייסבוק וגוגל במטרה לעקוב אחרי אנשים מחוץ לארה"ב. בעקבות מידע זה מתעוררת בעיית אבטחת המידע ושמירת הפרטיות ביישומים השונים ברשת בהם אנו משתמשים כולל מנועי חיפוש ושירותי דואר.

בהקשר זה כדאי לזכור לטובה את מנועי החיפוש StartPage ו- Ixquick – https://www.ixquick.com , שמכנים עצמם " the world's most private search engines" וזאת בזכות המאפיינים שמטרתם להגן על הפרטיות של המשתמש. במנועי חיפוש אלה אין רישום של כתובות ה-IP והחיפושים שעורכים המשתמשים, אין מעקב אחר cookies וקיימת הצפנה – HTTPS .

Ixquick

מבחינה מסוימת שני מנועי החיפוש משלימים זה את זה – Ixquick הוא מנוע-על וותיק שמספק תוצאות חיפוש שאינן כוללות תוצאות חיפוש של גוגל ו- StartPage הוא למעשה שילוב של תוצאות החיפוש של גוגל ושמירת הפרטיות של Ixquick.

ומה בדבר שירותי דואר שמבטיחים פרטיות?

פלטפורמת דואר עם מערכת הצפנה חזקה מאותו בית היוצר שתוצג לקראת סוף השנה היא. StartMail מי שמעוניין להתנסות בגרסת ביתא של מערכת זו יכול להירשם בכתובת http://www.Startmail.com.

מסתבר שהחשש לפרטיות בעקבות המידע שפורסם לאחרונה על איסוף המידע על ידי הסוכנות לביטחון לאומי בארה"ב החל לתת אותותיו – התעבורה במנועי החיפוש StartPage ו- Ixquick גדלה לאחרונה באופן דרמטי.

מקור: בלוג הספריות של אוניברסיטת תל-אביב

VirtualLRC – מנוע ייעודי לחומרי לימוד ומידע אקדמי

Virtual Learning Resources Center- VirtualLRC הוא מנוע חיפוש מותאם אישית של גוגל לחומרי לימוד ומידע אקדמי בתחומים שונים. האינדקס של המנוע כולל אלפי אתרים נבחרים שכוללים מידע אקדמי. על פי מה שנכתב באתר מנוע החיפוש משלב אינדקס של למעלה מ- 10000 דפי ווב שמתוחזקים על ידי אדם ומנוע –על שתוצאות החיפוש שלו כוללות מידע ממדריכי נושאיים מומלצים בפורטלים ובאתרי אוניברסיטאות, וספריות ציבוריות. הכיסוי הוא רב תחומי. באתר יש קישור לדף מנועי חיפוש שמושתתים על אותה טכנולוגיה ומאותו בית היוצר:

Alphamarks, MagBot , MagSearch , NewsBot , Academic Index ו- Infotopia

מקור: בלוג הספריות של אוניברסיטת תל-אביב

OATD – כלי חדש לחיפוש תזות בגישה פתוחה

OATD – Open Access Theses and Dissertation הוא שירות חדש כולל לחיפוש תזות ודיסרטציות בגישה פתוחה. כיום הוא מאנדקס למעלה מ- 1.5 מיליון תזות בגישה חופשית מ- 600 אוניברסיטאות ומוסדות אקדמיים אחרים ב רחבי העולם . התזות עצמן נמצאות באתר המקורי שלהן והשירות רק מאפשר גישה אליהן.

הסטטוס של התזות שנגישות בשירות זה מוגדרות באתר כתזות בגישה פתוחה במשמעות שהן נגישות לקריאה ולהורדה ועל פי מה שמוצהר באתר האחראים על השירות מעודדים את המחברים להעניק זכויות נוספות במסגרת הרישיונות הגמישים של creative commons.

ממנשק התוצאות יש גישה לטקסט המלא, לרשומה ביבליוגרפית מלאה, לפריטי מידע דומים וקיימת גם אופציה ליצוא ישיר לרשתות חברתיות אקדמיות ואתרי סימניות חברתיים.

מנשק התוצאות כולל אופציות לעידון השאילתה על פי תאריך, אוניברסיטה, תואר ושפות.

השירות תומך בפרוטוקול OAI-PMH – פרוטוקול נתמך על ידי רוב הפלטפורמות של מאגרי התזות המוסדיים כגון DSpace, Digital Commons, eprints, ETD-db, and ContentDM לכן תהליך האיסוף הוא בדרך כלל פשוט .

הוועדה המכוננת של השירות כוללת ספרנים מומחים מאוניברסיטאות בארה"ב.

באתר השירות אפשר למצוא גם התייחסות והשוואה עם שירותים אחרים לחיפוש תזות שקיימים היום כגון: PQDT , NDLTD יחודו של השירות החדש הוא שנכון להיום הוא מאנדקס רק תזות חופשיות לקריאה והורדה.

מקור: בלוג הספריות של אוניברסיטת תל-אביב

FreeFullPDF – מנוע לחיפוש חומר אקדמי חופשי

FreeFullPDF הוא מנוע חיפוש לקובצי pdf חופשיים שפותח על ידי KnowMade. על פי מה שנראה הוא מנוע מותאם אישית של גוגל. על פי מה שמוצהר באתר מנוע החיפוש כולל למעלה מ- 80 מיליון פריטי מידע חופשיים בתחומי המחקר השונים : מדעי הרוח והחברה, מדעי החיים, מדעי הפיסיקה ומתמטיקה.

את תוצאות החיפוש אפשר לעדן על פי סוגי חומרים: מאמרים, פטנטים, פוסטרים ותזות.

מקור: בלוג הספריות של אוניברסיטת תל-אביב

חיפוש טבלאות בגוגל

google tables  הינו  שירות של גוגל לחיפוש טבלאות . באתר זה אפשר להזין שאילתה בנושא כלשהו ומנוע החיפוש מציג טבלאות שחילץ מתוך דפי ווב וגם טבלאות פתוחות לציבור מתוך fusion tables. את הטבלאות שנמצאו בעזרת google tables אפשר לייבא ל- fusion tables לצורך עיבודים נוספים, ויזואליזציה וכו'.

מקור: בלוג הספריות של אוניברסיטת תל-אביב

דרוג eBizMBA – פופולריות של מנועי חיפוש ואתרים בתחומים שונים – אפריל 2013

eBizMBA Rank הוא דרוג שמהווה ממוצע הדרוג הגלובלי של Alexa והדרוג של ארה"ב בהסתמך על Compete Quantcast.

על פי דרוג זה 15 מנועי החיפוש הפופולריים ביותר אפריל 2013 הם:

Google bing Yahoo! Search ask Aol Search MyWebSearch blekko Lycos Dogpile WebCrawler Info Infospace Search Excite GoodSearch

נראה שלא חלו בדירוג זה שינויים מהדרוג של שנת 2012.

באתר יש מידע רב נוסף על 15 אתרים פופולריים בתחומים שונים:

בריאות, שיתוף קבצים, גדג'טים, תמונות, אתרי יעץ, אתרי מדע, סימניות חברתיות, רשתות חברתיות, אתרי ווב 2.0, מסחר אלקטרוני, חדשות ועוד.

בתחום אתרי היעץ- Wikipedia נמצאת במקום ראשון. כמו כן בולטת הפופולריות של אתרי שאלות ותשובות כמו Yahoo! Anwers, Answers, AllExpe

Infotopia ומנועים דומים נוספים לחיפוש חומר אקדמי

Infotopia הוא מנוע חיפוש שהאינדקס שלו נוצר ידנית באמצעות השירות Google Coop ליצירת מנוע מותאם אישית. על פי מה שכתוב באתר הוא מנוע חיפוש אקדמי שכולל אתרים שנבחרו ע"י ספרנים ומורים.

המנוע כולל אתרים במגוון תחומים: אמנות, ביוגרפיה, משחקים, בריאות, היסטוריה, תמונות, שפות, ספרות, מתמטיקה, חדשות, ציטוטים, מדע וטכנולוגיה, מדעי החברה ועוד.

אפשר להגביל מראש את החיפוש על פי כל אחד מהתחומים. כמו כן יש באתר מדריכים נושאיים לאותם תחומים בהם אפשר לדפדף.

באתר יש גם קישורים לתוכנות ביבליוגרפיות ומדריכים בנושא.

כמו כן יש קישורים למנועי חיפוש נוספים מותאמים אישית מאותו בית היוצר: TeacherTopia שמיועד למורים k-12 וכולל גם מערכי שיעורים, Academicindex.com – מנוע חיפוש מותאם אישית לחומרים אקדמיים, שכולל אפשרות לחפש גם בחומרים בגישה פתוחה ומאגרי מידע מוסדיים, VirtualLRC.com -מנוע חיפוש שמיועד לחינוך הגבוה ומכללות ו- Kidtopia שמיועד לחינוך היסודי בעיקר.

מקור: בלוג הספריות של אוניברסיטת תל-אביב

FreeFullPDF – מאמרים מדעים בטקסט מלא חופשי

FreeFullPDF מאתר מאמרים מדעיים בטקסט מלא בפורמט pdf.

מאנדקס למעלה מ 80 מיליון של מקורות חופשיים ביבליוגרפיים. סוגי החומרים שניתן להגיע אליהם דרכו הם מאמרים מכתבי עת, סקירות מדעיות ותיזות.

הוא מכיל מאמרים מדעיים שלא נמצאים בגוגל סקולר.

למנוע מנגנון של השלמה אוטומטית של שאילתות עם מונחים מדעיים, כולל שאילתות, מילות מפתח וביטויים המופקים באופן אוטומטי מהתוכן של מאמרים מדעיים.

מונחי החיפוש מורחבים באופן אוטומטית למילים נרדפות ולראשי תיבות.

מֵעֵבֶר ל– Pubmed – כלים אלטרנטיביים חכמים לחיפוש חומר ביו-רפואי

בעשור האחרון השילוב של התפתחות טכנולוגית והיכולת המחקרית ליצור מידע בתחום הביו-רפואי היו אחראים לגידול מואץ בספרות הביו-רפואית ויחד עימו לקשיים באיתור מידע רלוונטי.

המרכז הלאומי לביוטכנולוגיה בארה"ב NCBI מכניס מדי פעם שינויים בשירות הוובי Pubmed במטרה להשביחו. במקביל גם גופים אחרים אקדמיים ומסחריים מפתחים כלים ושירותים תוך שימוש בטכנולוגיות סמנטיות מתקדמות וכריית טקסט במטרה לשפר את אִחְזוּר המידע הביו-רפואי ואת חווית החיפוש ב- Pubmed.

כיום מספרם של כלים אלה גדל. רשימה מעודכנת מפברואר 2012 של 37 כלים כאלה אפשר למצוא באתר ייעודי שהוקם במטרה לרכזם במקום אחד, לאפשר מעקב אחר החידושים בתחום ובכך להקל על המשתמש את איתור המידע הרלוונטי לו.

העברת עכבר מעל כל אחד מיישומים אלה פותחת חלון pop up עם מידע כללי על המאגר וכל מאגר ברשימה מקושר ישירות לאתר שלו. כמו כן בצד ימין בדף אפשר לסנן את המאגרים על פי מאפיינים שלהם ומטרות החיפוש. באתר יש טופס שמאפשר למשתמשים לדווח על כלים נוספים דומים.

מקור: בלוג הספריות של אוניברסיטת תל-אביב

Quest – מנוע חיפוש ייעודי למשפטים

Quest הוא מנוע חיפוש ייעודי לתחום המשפטים. נבנה על ידי Law.com. מנוע החיפוש מחפש בשתי קטגוריות עיקריות של מקורות מידע:

» Law.net network – אתרים ברשת Law.net שכוללים מידע מפרסומים ומקורות מידע של ALM Media כגון: The National Law Journal, American Lawer

» Legal Web – אתרים שכוללים בנוסף לאתרי Law.net גם מאות נוספים של אתרי ווב ייעודיים לתחום כולל בלוגים, עיתונים ומקורות מידע משפטיים נוספים.

יש אפשרות להגבלת החיפוש מראש רק לאתרים ברשת Law.net.

בתוצאות החיפוש אפשר לעדן את תוצאות השאילתה על פי אשכולות שונים: תאריך, מקור, קטגוריות נושאיות וסוג מקור. האשכולות משתנים בהתאם לתוצאות השאילתה.

מקור: בלוג הספריות של אוניברסיטת תל-אביב