ד”ר תמר מדינה הרטום

חוקרת עמיתה, צוות בריאות (חטיבת המערכות)

מדיניות הבריאות

שמי תמר מדינה-הרטום, ואני עובדת בצוות מדיניות בריאות במכון מאיירס-ג’וינט-ברוקדייל משנת 2009.

סיפורי האישי הוא גם סיפורן של נשים רבות אחרות. במשך שנים רבות עברתי טיפולי פוריות. זו הייתה חוויה ארוכה וקשה. סבלתי גם מהטיפולים החודרניים והכואבים וגם מהחרדה שליוותה כל מחזור טיפול. אף שהמערכת אמורה להעניק גם ליווי נפשי לנשים העוברות טיפולים, בפועל הן כמעט אינן מקבלות תמיכה זו.

לסיפור שלי יש סוף טוב. בזכות הטיפולים נולדו לי שני ילדים נפלאים. כמו כן פרסמתי ספר על חוויית הטיפולים, ואני חוקרת את הנושא הן במסגרת עבודתי במכון והן במסגרת אקדמית.

בהיותי גם אישה שעברה טיפולי פוריות וגם עובדת סוציאלית, הבנתי כי התייחסות לצורכיהן הרגשיים ולרווחתן הנפשית של הנשים המטופלות עשויה להקל עליהן מאוד. את ההבנה הזאת יישמתי, והיומן האישי שכתבתי במשך שנות הטיפולים הפך לספר IVF – המדריך הידידותי לטיפולי פוריות. הספר נותן עצות נפשיות ומעשיות לנשים העוברות טיפולים ומעניק למשפחותיהן ולאנשי המקצוע הזדמנות להבין לעומק את החוויה.

מלבד זאת חשתי כי טיפול הממוקד בנשים עצמן שעוברות טיפולי פוריות יכול להוביל לשינוי שיקל עליהן ויסייע להפחית מהקושי שהן חוות כיום בטיפולים. על בסיס הבנה זו יזמתי מחקר במסגרת עבודתי במכון. במחקר רואיינו מנהלי יחידות פוריות בבתי חולים, אנשי צוות ומטופלות. התמקדנו ביחס למטופלות, במתן הסברים בנוגע לטיפול, במעורבות המטופלות בטיפולים, בהענקת תמיכה נפשית ועוד. אחד הממצאים המעניינים הוא שאומנם אנשי הצוות העריכו שתמיכה נפשית למטופלת היא היבט בולט לחיוב בעבודתם, אך לפי דירוג המטופלות התמיכה הנפשית שזכו לה היא ההיבט שקיבל את המענה הפחוּת ביותר.

עוד הישג שנבע מהחוויה האישית שלי הוא עבודת הדוקטורט שלי, שבחנה את הקשר בין טיפול ממוקד במטופלת ובין רווחה נפשית בקרב נשים העוברות טיפולי פוריות.

ניתן ליצור איתי קשר בדוא”ל: tamarm@jdc.org

מאמרים מכתבי עת

Haham, L. M., Youngster, M., Shani, A. K., Yee, S., Ben-Kimhy, R., Medina-Artom, T. R., … & Librach, C. (2021). Suspension of fertility treatment during the COVID-19 pandemic: Views, emotional reactions and psychological distress among female fertility patientsReproductive BioMedicine Online. doi.org/10.1016/j.rbmo.2021.01.007

Ben-Kimhy, R., Youngster, M., Medina-Artom, T. R., Avraham, S., Gat, I., Haham, L. M., … & Kedem, A. (2020). Fertility patients under COVID-19: Attitudes, Perceptions, and Psychological ReactionsHuman Reproduction. doi.org/10.1093/humrep/deaa248

Medina-Artom, T. R., & Adashi, E. Y. (2020). Patient-centered care in Israeli IVF units: divergent perceptions of patients and providersIsrael Journal of Health Policy Research9, 39. doi.org/10.1186/s13584-020-00395-0

Brammli-Greenberg, S., Waitzberg, R., Medina-Artom, T., & Adijes-Toren, A. (2014). Low-budget policy tool to empower Israeli insureds to demand their rights in the healthcare system. Health Policy118(3), 279-284.

תיזה

מדינה-הרטום, ת. (2020). תפיסת ‘טיפול פוריות ממוקד מטופלת’  – הבריאות הנפשית של נשים בטיפולי פוריות. חיבור לשם קבלת תואר “דוקטור לפילוסופיה”. אוניברסיטת תל אביב.