”חברים לספר”

חברים לספר" הינו פרויקט של החלפת ספרי קריאה בין עובדי המכון. הספרים התקבלו לטובת הפרויקט ע"י העובדים והשאלת הספרים מנוהלת ע"י הספרייה.

פרטים מלאים על הפרויקט מופיעים בתקנון >

לרשימת הספרים באנגלית

 

מבצע קציצה: פרשיית הריגול האמיתית ששינתה את מהלכה של מלחמת העולם השנייה

בן מקנטייר
2010

בוקר אחד, באפריל 1943, מצא דייג סרדינים ספרדי גופה צפה סמוך לחוף, ושרשרת האירועים שחולל גילוי זה שינתה את מהלכה של מלחמת העולם השנייה. "מבצע קציצה" היה ללא ספק תרגיל ההונאה המוצלח והמוזר ביותר בתולדות המלחמה. הוא הוליך שולל את ראשי הביון הגרמני, והציל את חייהם של אלפי חיילים; המבצע נבדל מכל סיפורי הסוכנים החשאיים בעובדה אחת יסודית ומהותית: "הסוכן" שהפעיל את המבצע היה אדם מת. תפקידו היה לשכנע את ראשי הצבא בגרמניה כי כוחות בעלות הברית מתכוונים לפלוש לאירופה דרך יוון, ולא דרך סיציליה.

האיש האפור

מארק גריני
2009

"…הקרב החל. העובדה, שקורט לא ידע מהי, לעזאזל, הסיבה שמחלציו תוקפים אותו, לא שינתה דבר. הוא לא הקדיש ולו דקה של מחשבה להשתלשלות האירועים." קורט ג´נטרי, הידוע בכינוי האיש האפור, הוא אגדה בעולם הריגול. הוא עובר בחשאי ממשימה למשימה, מבצע את הבלתי אפשרי ונעלם, ותמיד פוגע במטרה. אך בעולם פועלים כוחות אכזריים יותר מג´נטרי, הסבורים שהוא מיצה את התועלת שהוא מביא.

בית צבוע

ג'ון גרישם
2001

נשי הגבעות והמכסיקנים הגיעו באותו יום. היה זה יום רביעי, בתחילת ספטמבר 1952. ה`קרדינלס` היו בפיגור של חמישה משחקים אחרי ה`דודג`רס`, שלושה שבועות לקראת הסוף, והעונה נראתה אבודה. אבל הכותנה הגיעה עד מותניו של אבי, וכמעט עברה את ראשי, ויכולתי לשמוע אותו ואת סבי לוחשים לפני הארוחה מילים שנשמע ורק לעיתים נדירות.

צו נשיאותי

טום קלנסי
1998

אני לא יודע מה לעשות. איפה ספר ההוראות, קורס ההדרכה, לתפקיד הזה? את מי אני שואל? לאן אני הולך? אני לא רוצה את התפקיד הזה! ספרו הקודם של טום קלנסי, חוב של כבוד, מסתיים בטרגדיה המזעזעת ביותר בתולדות ארצות – הברית: מטוס יפני התרסק לתוך בניין הקפיטול ומרבית שרי הקבינט, שופטי בית המשפט העליון, ראשי המטות המשולבים וחברי הקונגרס נספו באסון הנורא. גם הנשיא דרלינג ואשתו בין ההרוגים.

אלנקם : סיפורו של לוחם חרות ישראל

עזרא יכין
2006

אלנקם היה כינויו של עזרא יכין בלח"י. הוא נולד ביפו בשנת תרפ"ח. ימי ינקותו עברו אליו בשכונת ימין משה בירושלים, מול חומת העיר העתיקה, ממנה עקר עם משפחתו מפאת התקפות הערבים בימי מאורעות התרפ"ט. ילדותו עברה עליו בין הסמטאת הססגוניות של שכונת מחנה יהודה ושם צמחו בו ניצני המרי נגד השלטון הזר, שהביאוהו לשורות הלח"י.

אלי כהן: האיש שלנו בדמשק

א. בן חנן
1968

סמוך לשעה שמונה, הסיר אלי את המכסה מעל הטרנזיסטור וחשף את מכוש המשדר. בקול שקט, בתדר קבוע, שידר למרכז תל אביב. רגע ארוך לאחר מכן, בעודו ממתין לציפצוף המבולבל המסמן את קבלת השדר, שמע הלמות אגרופים על דלת חדרו. הוא ניתר ממקומו ואינסטינקטיבית סכך בזרועותיו על המשדר הזעיר. מולו ניצבה קבוצה של אנשי ביטחון לבושים אזרחית וחמושים בנשק חם.

חלל – כרך א'

ג'יימס מיצנר
1986

חלל הוא סיפור הפסיפס של כל הצעדים הקטנים שהביאו ל"צעד קטן לאדם וצעד גדול לאנושות" על הירח. כמיטב המסורת הסיפורית של ג`יימס מיצ`נר, הוא אורג כאן סיפור אנושי של ארבע משפחות, היוצרות יחד את סיפור כיבוש החלל. מהנדס, סנאטור, טייס וחוקר חלל מייצגים את הסיפור האמריקאי הגדול של אתגר, מאבק, תחרות (עם הרוסים), תככים, מלחמת רשויות, וכל מה שיצר בסופו של דבר את המכונה הגדולה והמופלאה ופתח עידן חדש.

שבריר שנייה

דיוויד באלדאצ'י
2007

מישל מקסוול הרסה לעצמה כל סיכוי בשירות החשאי. בניגוד לאינסטינקטים שלה, היא איפשרה למועמד לנשיאות לצאת מטווח ראייתה כדי לנחם אלמנה אבלה. ואז, מאחורי דלתיים סגורות, הפוליטיקאי שעל בטיחותו היתה אחראית נעלם כאילו בלעה אותו האדמה.

פינת הגיהנום

דיוויד באלדאצ'י
2012

אוליבר סטון לחלוטין לא ציפה לקבל את שיחת הטלפון הזו. ‏נשיא ארצות-הברית קורא לסטון אל החדר הסגלגל ומבקש ממנו לחקור את האפשרות שהרוסים מעורבים בסחר הסמים המקסיקני בארצות-הברית, שנועד לפגוע בעוצמתה המוסרית. סטון הפטריוט נאלץ להסכים להתגייס שוב לכוחות החשאיים ולפעול למען ארצו בזירה הבינלאומית.

האספנים

דיוויד באלדאצ'י
2008

רצח אכזרי שמתרחש באולם הספרים הנדירים של ספריית הקונגרס, שם שוכנים בבטחה זה מאות שנים אוצרותיה המודפסים של התרבות המערבית, שואב את ארבעת חברי מועדון הגמל אל פרשיית ריגול נועזת. ארבעת הלא-יוצלחים שבראשם עומד אוליבר סטון המסתורי – נאלצים לגייס את כל כוח ההמצאה והתעוזה שלהם כדי להערים על אוייב קטלני – רוג'ר סיגרייבס, סוכן CIA לשעבר, שמוכר את סודותיהן של סוכניות המודיעין לכל המרבה במחיר.

הפרס הגדול

דיוויד באלדאצ'י
1997

מצבה של לו – אן טיילר לא יכול להיות גרוע יותר. היא אמנם רק בת עשרים, יפהפייה מדהימה וכלל לא טיפשה, אך חייה מצויים במבוי סתום. היא מתגוררת עם בתה התינוקת ועם אבי הילדה, סוחר סמים אלים, בקרון מט לנפול במגרש גרוטאות, עובדת במסעדה בתחנת משאיות ואין לה גרוש על הנשמה. בדיוק אז, כשנראה שאין לה שום סיכוי לצאת מהבוץ, מקבלת לו – אן הצעה שאי – אפשר לסרב לה: זכייה מובטחת במאה מיליון דולר בלוטו.

נאמנות כחולה

דיוויד באלדאצ'י
2011

שאיפתה היחידה בחיים של מייסון (מייס) פרי הייתה להיות שוטרת במשטרת וושינגטון. כך הייתה עד שנחטפה והופללה. היא איבדה הכול – את התג, את הקריירה ואת חירותה. כעת היא משתחררת מהמאסר ולפניה משימה אחת בלבד: לחזור ולהיות שוטרת. הדרך היחידה לחזור וללבוש את המדים הכחולים היא לפענח מקרה קשה ולהוכיח שהיא זכאית וראויה לשוב לתפקידה ולדרגתה.

המשפחה הראשונה

דיוויד באלדאצ'י
2011

הכול החל במסיבת יום הולדת רגילה, לכאורה, עם ילדים, בלונים ועוגה. אך מסיבת יום ההולדת הזו לא היתה רגילה כלל. היא התקיימה במעון הנופש הנשיאותי בקמפ דיוויד, וכלת השמחה היתה אחייניתו של נשיא ארצות־הברית. שעות ספורות לאחר תום המסיבה נחטף אחד מקרובי המשפחה של הנשיא, והמשפחה הנשיאותית כולה נסחפת לתוך סיוט.

מועדון הגמל

דיוויד באלאדצ'י
2008

תיאוריות קונספירציה פרועות, קנוניות מסוכנות ותחבולותיה הזדוניות של הממשלה – כל אלה מעסיקים את חברי "מועדון הגמל". זו חבורה של ארבעה תמהונים מזדקנים, שאפילו בחלומותיהם הפרועים ביותר לא היו מעלים בדעתם שיהיו עדים לרצח מזעזע שיגרור אותם למזימה שמאיימת על עצם ביטחונה של ארצות־הברית.

 

כל האמת

דיוויד באלאדצ'י
2011

"דיק, אני זקוק למלחמה", פונה ניקולס קריל, בעליה של חברה לייצור נשק, לדיק פנדר, מומחה לחירחור קונפליקטים בינלאומיים, כדי שיוכל למכור את הנשק שהוא מייצר. לשו, גבר נטול שם פרטי ובעל עבר ייחודי, יש תוכניות אחרות. בניגוד לרצונו הוא סובב ברחבי העולם בשליחות מטעם ארגון ביון בינלאומי סודי כדי לשמור על שקט ושלום. על דרכה של קייטי ג´יימס, עיתונאית זוכת פרס פוליצר, נקרית הזדמנות של פעם בחיים לשקם את הקריירה שלה: לראיין ניצול מטבח שזיעזע את האנושות כולה.

נשיא מעל החוק

דיוויד באלאדצ'י
2008

לותר ויטני בן השישים ושש הוא פורץ בעל ותק. בעזרת מידע פנימי הוא חודר לביתו המוגן היטב של מיליארדר הנמצא בחופשה בברבאדוס – הוא יודע שמה שימצא בכספת יספיק לו כדי לפרוש לגמלאות. אך משהו משתבש. לותר שומע קול מכונית מתקרבת ונאלץ להתחבא בחדר הכספות. מבעד למראה חד כיוונית הוא רואה גבר ואישה שיכורים. הם מתחילים להתעלס. האווירה מתלהטת. הגבר מכה את האישה, וזו, בניסיונה להתגונן, נועצת בזרועו סכין לפתיחת מכתבים.

ריקוד על המים

לילי פרי
1994

לני אבני, אשה בת 37, נטשה את בעלה ואת בנה המתבגר והלכה "למות" בבית- אבות על חוף הים בנתניה, בעקבות מות בתה הקטנה ושברון יחסיה עם בעלה. שמונה שנים היא מעבירה במין ניכור מנותק, בחברת דיירי אגף התשושים הסניליים, כאם-הבית של בית האבות – ציפור שסועה, שמקפידה לפרוק מעצמה כל רגש, ובמיוחד כאב, ולחיות חיים צפודים, עמומים, דומים לא במעט לאלה של דיירי הבית העומדים על הגבול הדק של המוות.

מה שלומך גברת רובין?

שושנה יובל
1994

בתל-אביב של שנות התשעים לא נשארו לז'ניה רובין הרבה חברים. עולמה הפנימי משתנה, החל בקרעים בזיכרון, דרך קשיים בזיהוי אנשים וחפצים, ועד להתפוררות התודעה.

חצוצרה בואדי

סמי מיכאל
1987

הודא, בחורה ישראלית ערביה, שקוראת את יהודה עמיחי וחברותיה יהודיות, והיא שייכת לשני עולמות, לעולם מוצאה הערבי ולעולם תרבותה העברית, מספרת את סיפורה המרתק של משפחה ערבית מופלאה בואדי של חיפה, ואת סיפורי האהבה שלה ושל אחותה. בעט אמן מתוארות פגישות והתנגשויות דרמתיות בין הוויות ותרבויות, שמתוכן עולות שאלות נוקבות על מציאות חיינו בארץ.

מובינג

אסף גברון
2003

הם ישראלים. הם בניו יורק. הם רוצים לעשות כסף ומהר. תומר, שלומי ואיזי עובדים בחברת הובלות. הם שונאים את הבוס שלהם, שמשלם מעט, משקר הרבה ומריץ אותם בכל אמריקה. נמאס להם מכל הקומבינות של עולם המוּבינג, ואפילו הטיפים לא משהו. כשיום אחד הבוס שלהם מגזים בגדול, בא להם הרעיון: המשאית מלאה מטען, הם יכולים פשוט להיעלם איתה… מה שהם לא יודעים זה שעוד מישהו בונה על המטען הזה תוכניות גדולות.

שער המדרגות

לורי מור
2014

טאסי קֶלטג'ין, בתו של מגדֵל תפוחי אדמה במערב התיכון, מגיעה לעיירה אוניברסיטאית כסטודנטית ופוגשת שם את צ'וסר, סילביה פלאת וסימון דה בובואר, וגם גברים שלובשים ג'ינס ועניבה. כדי לפרנס את עצמה היא מתחילה לעבוד כמטפלת אצל משפחה שזה עתה אימצה ילדה.

האיש השישי

דיוויד באלדאצ'י
2012

שון קינג ומישל מקסוול, צמד החוקרים הפרטיים, נקראים לסייע בזיכויו של אדגר רוי שנאשם ברצח ועצור בכלא שמור במיוחד במדינת מיין.
הם בטוחים שכל מה שנדרש מהם הפעם זה "לחפור קצת" ולגלות הוכחות לחפותו. אך כבר בנסיעתם הראשונה לאורך החוף המפורץ של מיין הקרה, הם מבינים ששום דבר אינו מתנהל כמתוכנן במשימה המסוימת הזו.

המקווה האחרון בסיביר

אשכול נבו
2013

מיום שהניח כיפה על ראשו ועלה לעיר הצדיקים משתדל משה בן צוק בכל כוחו לשכוח את חייו הקודמים, ובייחוד את איילת, אהבת נעוריו.
אלא שאז, בדיוק כשנדמה לו שהוא מצליח, מטיל עליו הבוס שלו – ראש העיר – משימה שמאיימת להצית הכול מחדש.

אף מלה על אהבה

חנה גולדברג
2002

'אף מלה על אהבה' הוא רומן מענג ונפלא על אודות החיפוש אחר האהבה, הכמיהה לאושר והחרדה מהחמצת החיים.בכתיבה שנונה, ארוטית ומלאת הומור עצמי הולכת ונארגת האמת הפנימית של הספר. איה יכלה להישאר בבית, להמשיר לאכול חביתות בבוקרי שבת, לשכב עם בעלה פעם בשבוע, לחיות חיים חסרי תשוקה ולהחביא את דמעותיה עמוק בתוך הלב, אבל היא ארזה את אגם הדמעות שלה ואת המחשב הנישא וטסה לתאילנד. גיבורת 'אף מילה על אהבה' יוצאת למסע המכריח אותה להכיר במאווייה הכמוסים ביותר, מסע ההולך ומסתבך בסמטאות בנגקוק, בתוך אורבניות אפופת ריח אורז מטוגן, בין ילדים מקבצי נדבות, רוכלי אריגים פסיכודליים ובובות עץ, עד לסוף המפתיע.

אמון: סבא שלי היה יורה בי

ג'ניפר טגה , ניקולה זלמייר
2014

בגיל ארבעה שבועות נמסרה ג'ניפר טֶגֶה על ידי אמה הגרמנייה לטיפולן של נזירות בבית ילדים במינכן. היא הועברה למשפחה אומנת שאימצה אותה בגיל שבע ואז ניתק כליל הקשר שהיה לה עם אמה וסבתה האהובה. עם אביה הניגרי, שממנו ירשה את עורה הכהה, לא היה לה אז כל קשר. בגיל שלושים ושמונה, בעת שיטוט בספרייה המרכזית בהמבורג, נתקלה במקרה בתמונת אמה הביולוגית על גבי ספר שחשף בפניה סוד משפחתי גדול שהוסתר ממנה כל השנים: אַמוֹן גֵּת, המפקד הסדיסט של מחנה הריכוז פלאשוב, הוא סבא שלה.

רומן ונציאני

אנדריאה די רובילנט
2005

לפני מספר שנים, חזר אבי הביתה כשדידו קופסה מלאה מכתבים ישנים, שהפכו לפיסות נייר כמעט בלתי-קריאות בגלל הלחות ופגעי הזמן…" מספר אנדריאה רובינט, מחבר הרומן התיעודי המופלא רומן ונציאני. המכתבים, שנמצאו בעליית הגג בפאלאצו המשפחתי העתיק שעל קאנאלה גראנדה בוונציה, חושפים סיפור של אהבה גנובה ותשוקה סוערת בין גבר לאישה צעירה, שהמוסכמות התרבותיות והחברתיות אסרו עליהם לאהוב.

בת יפתח

נעמי רגן
1998

בת יפתח הוא סיפורה של בת-שבע הלוי, יפיפייה ברוכת כשרונות בת שמונה-עשרה, שגדלה בקליפורניה ושודכה לתלמיד חכם ירושלמי מבטיח. אביה העשיר יזם את השידוך כדי לקיים נדר שנדר לפני שנים, להנציח את שלושת אבותיו החסידית. אך מחיר קיום הנדר הוא נורא, שכן לבת-שבע הצעירה והתוססת יש חלומות.

על זה לא מדברים

יוסי קליין
2014

מי רצח את גניה הירש, אישה יפהפייה ואם לשניים, השכם בבוקרו של הארבעה ביולי 1962?
התעלומה הזאת, שלא פוענחה במשך עשרות שנים, עומדת במרכז הרומן "על זה לא מדברים", ספרו הראשון של יוסי קליין, שייסד וערך את העיתון המיתולוגי "חדשות" וכיום כותב בעיתון "הארץ".

בעלת הבית

נעה ידלין
2013

אסא פוגל, דוקטור בלי משרה ופרוד טרי, מתעורר בוקר אחד לחדשות מבהילות: אמא שלו האהובה, סמנכ"ל מרכז תיאודור הירש לשלום בר קיימא, פרופסור להיסטוריה של עם ישראל, אספנית אנינה של אמנות ישראלית ופעילה נמרצת בשלל אגודות ידידים – חשודה שגנבה ממקום עבודתה 3.4 מיליון שקלים.

סופת קרח

ריק מודי
1999

טוב אז הנה אני שופך לכם את הקומדיה על משפחה אחת שהכרתי כשהייתי ילד. יש קצת ממני בסיפור הזה, כמו שזה תמיד אצל רכלנים, אבל בואו לא נקדים את המאוחר."קור אימים בחוץ, הסופה משתוללת. זהו לילה גורלי בחיי בני משפחת הוד. הכול, או כמעט הכול, קורה להם. וונדי, האחות הקטנה, מחליטה לאבד את בתוליה עם בן השכנים, ולשם כך היא משקה אותו בוודקה עד שהוא משתכר ונרדם.

היפה בנשים

שפרה הורן
1998

סיפורה הנפתל של רוזה, הילדה בעלת תלתלי הזהב משכונת קטמון, שגדלה והייתה ליפה בנשות ירושלים. נבואה מבט`חה לה ארבעה בעלים. בלילה אפוף פחדים, בעודה נערה, נולדת אהבתה אל בעלה הראשון. רוזה, החוששת מפני כל שינוי, תיאלץ להתמודד עם תהפוכות הגורל פעם אחר פעם. ברומן סוחף מפליאה שפרה הורן לתאר את חייה הסוערים של האשה גדולת המימדים שגברים אינם יכולים לעמוד מול קסמיה, את החיים בשכונה, את קולנוע רוזה שמקרינים בו רק סרטים סוחטי דמעות, את הדמויות הססגוניות הסובבות אותה, את העורבים הידידותיים ואת הפרפרים חורצי הגורל, את סולם הזהב, את מיטת המלאכים ואת הילדה המסתורית המבקרת אותה בלילות.

בעל זבוב

ויליאם גולדינג
1988

סיפור קורותיה המרתקות והמזעזעות כאחת של קבוצת נערים בריטיים, ניצולי תאונת מטוס בימי מלחמה. מתוך נפתולי הסתגלות ומאבקי השתלטות מקימים הניצולים, באי השומם שאליו נקלעו, חברה הלוקה בכל מומיה של החברה האנושית.
יצירה שהיא גם משל אכזרי על תולדות האנושות וגם חזות קשה לעולם התרבות בתקופה של ערעור יסודות וסכנת שואה פרי-עטו של אחד מסופרי-המופת בתקופתנו.

שום גמדים לא יבואו

שרה שילה
2007

בעיירת ספר מרוחקת חיים התושבים באימה מתמדת מפני האויב שמעבר לגבול. שש שנים לאחר מותו של אחד מיקירי תושביה- מלך הפלאפל המקומי- עדיין לא השלימו אשתו וששת ילדיו עם המוות הזה, ולכל אחד מהם דרכו שלו להתמודד עמו ועם החיים שגזר.
לילה: אישה שוכבת בקצה מגרש כדורגל ריק; שני ילדים מסתגרים עם בז שניסו לאלף; בחור צעיר מתכונן לעזיבה; נערה מספרת לשני אחיה הקטנים סיפור שישנה את חייהם.

הזמן הצהוב

דויד גרוסמן
1987

20 שנה לאחר מלחמת ששת הימים יזם השבועון "כותרת ראשית" את חשבון הנפש הזה, "הזמן הצהוב", פרי שבעה שבועות קדחתניים של שיטוטיו של גרוסמן, דובר ערבית, בגדה המערבית, במחנות פליטים, בבית – המשפט הצבאי בהתנחלויות, בערים ובכפרים. הספר מתבסס על 14 הפרקים שראו אור תחילה בגליון מיוחד של השבועון (יום העצמאות, 87), אשר עורר התרגשות נדירה בממדיה. עליהם נוספו, במיוחד לספר, פרקים חדשים (כשליש מהיקפו).

מלאכים ושדים

דן בראון
2004

רוברט לנגדון, חוקר הסמלים המוכר לנו מהספר צופן דה וינצ'י, נשלח למכון מחקר שוויצרי כדי לבדוק סמל מסתורי שנצרב לתוך חזהו של פיזיקאי שנרצח. הוא מגלה ראיות לדבר מה שלא ניתן אפילו לדמיין אותו: תחייתו של "אילומינטי", ארגון המחתרת החזק ביותר שהיה קיים אי – פעם. ה"אילומינטי" עלה כעת אל פני השטח כדי לבצע את נקמת הדם האגדית הסופית שלו נגד האויב השנוא עליו ביותר – הכנסייה הקתולית. חששותיו של לנגדון מתאמתים, כאשר שליח של "אילומינטי" מודיע שהארגון הטמין פצצה בלב קריית הוותיקן. תוך כדי הספירה לאחור ממריא לנגדון לרומא וחובר אל ויטוריה וטרה, מדענית איטלקיה מסתורית, כדי לעזור לוותיקן במאבקו הנואש על קיומו.

נקודת ההונאה

דן בראון
2005

לוויין של נאסא מגלה אובייקט נדיר ומדהים שנקבר בקרח באזור הקוטב הצפוני. כדי לוודא שהממצאים אכן אמיתיים, מזעיק הבית הלבן את סוכנת הביון רייצ´ל סקסטון, מלווה בקבוצת מומחים הכוללת את החוקר מייקל טולנד. רייצ´ל יוצאת למסע לקוטב הצפוני ומגלה את הלא – ייאמן: ראיות לתרמית מדעית, שמאיימת לגרום עימות בקנה מידה עולמי. לפני שהם מצליחים להזהיר את הנשיא, רייצ´ל ומייקל נופלים קורבן למארב של מתנקשים רצחניים.

למוח של הימלר קוראים היידריך

לורן בינה
2010

"כדי שמשהו יחדור אל הזיכרון, צריך להפוך אותו תחילה לספרות. עלוב ככל שזה נשמע."
מעטות הפעמים שספר פשוט מהמם אותך בתעצומות הנפש שבו, בדרך שבה הוא שוזר את הקורא לתוכו ומותיר אותו עולה על גדותיו. איך סופר יכול לספר על אחת המפלצות הגדולות בהיסטוריה האנושית – היידריך, "הקַצב מפראג" – מבלי להפוך אותו לגיבור במובן זה או אחר? שאלה מוסרית זו עומדת בלבו של הספר הפנורמי המרענן עד כאב הזה.

שלך, סנדרו

צבי ינאי
2006

רקדנית יהודייה בת 18 מתאהבת בזמר הונגרי שגילו כפול משלה, ויוצאת עמו לסיבוב הופעות באיטליה. בגיל 23 היא כבר אם לארבעה ילדים. הנדודים מהופעה להופעה בערי השדה מאלצים את ההורים להפקיד את הילדים אצל אומנות איטלקיות. שלושה ילדים חזרו לחיק המשפחה, אבל תינוק אחד הושאר אצל המשפחה האומנת – ועקבותיו אבדו. שמו היה רומולו.

חיים על נייר זכוכית

יורם קניוק
2005

פרח לא מסביר את עצמו – אהבה אינה מסבירה את עצמה", שרה בילי הולידיי.
על-פי קניוק: פרוזה אינה מסבירה, אינה מבטאת דעה. פרוזה מספרת אנשים בתנועה, ומה שהם זה גם מה שמסביר אותם.
חיים על נייר זכוכית מעצב עשר שנות חיים באמריקה של שנות החמישים, מן השנים המהפכניות, המסעירות

והדחוסות של המוזיקה, התרבות והאמנות האמריקנית ובמובן מסוים וחשוב, גם של הגורל היהודי שם.

כנגד כל האויבים

טום קלנסי
2012

במשך שנים רבות פעל מקסוול מור, לוחם הקומנדו הימי, עבור מחלקת המבצעים המיוחדים של ה-CIA: יצר קשרים, עמל על הפקת מודיעין חיוני והתמודד באופן יומיומי עם אויביה של אמריקה. לאחר שארגון טרור בפקיסטן מחסל את כל צוות ה-CIA שלו, מור מקבל הוראה ממפעיליו לחלץ קולונל פקיסטאני משבי הטליבאן. אלא שאז הוא נתקל בכוחות שלא הוא ולא ה-CIA ידעו על קיומם ועל מטרותיהם.

בדרך אליך

קיונג סוק שין
2013

בדרך אליך הוא סיפורם של אנשים צעירים שהתבגרו בתקופה טרגית וסוערת – של אנשים שהשתוקקו להישאר יחד אולם מאורעות הזמן קרעו אותם זה מזה.
ארבעה צעירים, המעורבים כל אחד בדרכו במאבק הסוער להפלת המשטר הצבאי בדרום קוריאה, נפגשים בסיאול. הם חולקים את אותם התשוקות והחלומות, ואט-אט הזרות הראשונית נעלמת ולובשת צורה חדשה: היא הופכת לחמימות, לקשרי חברות אמיצים, ולבסוף לאהבה ראשונה בעלת ניחוח משכר.

יונים בטרפלגר

סמי מיכאל
2005

זאב אפשטיין, גבר ישראלי עשיר ומצליח, בן מסור לאמו ניצולת השואה ורדופת הפחדים, מגלה יום אחד שהוא בן מאומץ: הוריו הם פלסטינים שנמלטו מחיפה בשנת 1948 והוא נשאר בעריסתו בסערת המנוסה. זאב הוא במובן מסויים דור שני גם לשואת היהודים וגם לנכבה של הפלסטינים, והוא עושה כל שביכולתו לשאת באהבה ובאומץ את המשא הכפול והבלתי אפשרי הזה. לאחר שאמו הביולוגית, נבילה, מגלה אותו ונכנסת לחייו, נרקמים ביניהם יחסים מופלאים של חום ועדנה, בעוד המציאות הישראלית-פלסטינית האכזרית ממשיכה בשגרת הכיבוש מזה והטרור מזה.

הכתובת על מצחי

נאפיסה חאג'י
2010

מאז היתה ילדה פרצה סאירה קאדֶר העקשנית והנבונה את הגבולות שבין מסורת משפחתה לשאיפתה לעצמאות. סאירה, מוסלמית-אמריקנית ממוצא הודי-פקיסטני, נפש חופשייה ומרדנית, דחתה שוב ושוב את המושגים הכובלים של משפחה, חובה, מחויבות וגורל, ובחרה להיות לעיתונאית שתרה בכל העולם – גם באזורים המסוכנים ביותר.

התאום השלישי

קן פולט
2003

במהלך בדיקת נתונים חסויים שקיבלה מהאף.בי.איי., מגלה ד"ר ג´ני פראמי, חוקרת גנטיקה באוניברסיטת ג´ון פולס היוקרתית, תאומים זהים שנולדו לשתי אמהות שונות. אחד התאומים, סטיב, הוא סטודנט למשפטים באוניברסיטה, שמוצא חן בעיני ג´ני, ואילו אחיו הוא אנס ורוצח. ג´ני מחליטה לחקור את התעלומה, ולפתע חייה אינם כשהיו.
קן פולט נשוי לברברה פולט, חברת פרלמנט. הם גרים בסטיבנאג´ ובלונדון. קן הוא אוהד מושבע של שייקספיר, נגן גיטרה חובב, נשיא המכון לדיסלקסיה וחבר באיגוד הלאומי לאוריינות. ספריו הקודמים של פולט שראו אור בהוצאת מודן זכו לאהדת הקוראים, ביניהם: "עמודי תבל", "חוד המחט", "שם הצופן רבקה", "פטיש גן העדן" ו"האיש מסנט פטרבורג".

עורבות

קן פולט
2004

יום הפלישה מתקרב. הגרמנים אינם יודעים היכן ומתי, אך הם יודעים שזה יקרה בקרוב. מבחינתה של פליסיטי "פליק" קלרה, מעולם לא היתה הסכנה כה גדולה. פליק, אחת הסוכנות היעילות ביותר של בריטניה בצפון – צרפת, יודעת כי ביולתם של הגרמנים לסכל את מתקפתן של בעלות – הברית תלויה בקווי התקשורת שלהם, ובימים שלפני הפלישה אין מטרה בעלת חשיבות אסטרטגית רבה יותר ממרכזת הטלפונים הגדולה באירופה.
הספר מביא דמויות בלתי נשכחות ופרטים אותנטיים, סימן ההיכר של קן פולט, המתעלה כאן במיטב כשרון הכתיבה שלו. קן פולט הוא מחברם של ארבעה – עשר רומנים, ביניהם "חוד המחט", "לילה מעל הים", "התאום השלישי" ואחרים, שראו אור בעברית במודן.

גרניקה – סיפור באסקי על אהבה ומלחמה

דייב בולינג
2010

גרניקה הוא רומן היסטורי מרגש על אהבה, משפחה ומלחמה, שמתרחש בעיירה הבאסקית גרניקה.
השנה היא 1935 ומיגל נאבארו נאלץ לברוח מעיירת הדיג לקייטיו לעיר ההיסטורית גרניקה, סמל הערכים הדמוקרטיים והמסורת התרבותית של הבאסקים. מיגל לא רק מתחיל שם קריירה חדשה, אלא גם מוצא את אהבת חייו — מירן אנסוטרי, רקדנית מחוננת ויפהפייה האהובה על כל תושבי העיר. בין השניים מתפתחת אהבה עזה שאותה לא יוכלו המלחמה, הטרגדיה והמוות לנצח.
דייב בולינג מספר את סיפורם ומשרטט את דמותם של אנשים גאים ואמיצים המוכנים להקריב את כל מה שיש להם כדי להגן על ערכיהם, מולדתם ומשפחותיהם.

עאידה

סמי מיכאל
2008

זכי דאלי, יהודי מבוגר, כמעט קשיש, הכותב ומגיש תוכנית דוקומנטרית פופולארית בטלוויזיה העיראקית, מקבל יום אחד, בין שתי מלחמות המפרץ, שיחת טלפון שממנה הוא למד שעל סף דלתו מונחת גופה של אישה. מכאן ואילך מתפתחת עלילה דרמתית, רבת תהפוכות, שדרכה אנו נחשפים לעולמו הרגשי והתודעתי של זכי, שרואה עצמו נצר אחרון לקהילה יהודית מפוארת שחיה ברציפות במקום אחד יותר מכל קהילה יהודית אחרת.

ערבה עיוורת, עלמה נמה

הרוקי מורקמי
2009

ערבה עיוורת, עלמה נמה הוא קובץ הסיפורים המגוון ביותר של מורקמי, המקיף חמש שנות כתיבה.
מורקמי יצר קשת של סיפורים המעבדת את מגוון החוויות האנושיות בדרכים מפתיעות ומרתקות. גיבוריו של מורקמי מתמודדים עם אובדן כואב, עם מיניותם או עם המרחק הבלתי אפשרי בין מי שאמורים להיות קרובים מכול.

שרלוטה איסבל הנסן

תורה רנברג
2012

יָרלֶה קְלֶפ, חוקר צעיר ומבטיח במחלקה לספרות באוניברסיטת ברגן, היושב לו במגדל השן האקדמי ומנהל במקביל חיי הוללות סטודנטיאליים, מקבל זימון מהמשטרה לבדיקת רקמות.
הוא לא מבין איך זה קרה לו, אבל מתברר לו שהוא אב לילדה בת שבע – שרלוטה איסבל הנסן.

השמים מחכים לה

פאני פלאג
2007

פאני פלאג, מחברת רב-המכר "עגבניות ירוקות מטוגנות", משלבת בכתיבתה חום דרומי, רגשנות ישירה וחסרת בושה והומור נפלא. בספר זה היא לוקחת את הקוראים לאלמווד ספרינגס, מיזורי, שבה חוויותיה המוזרות והמפתיעות של אישה מלאת חיים בת שמונים מדרבנות עיירה שלמה לחשוב שוב על שאלה עתיקת יומין: מהי משמעות חיינו?

מה מעיק על פורטנוי

פיליפ רות
2009

תרגום חדש של אסף גברון לספרו הפופולרי ביותר של פיליפ רות במלאת 40 שנה לצאתו לאור.
אלכסנדר פורטנוי הוא צעיר אמריקאי-יהודי ששנים ארוכות ניסה והצליח להיות ילד טוב של אמא, להצטיין בלימודים ולהתקדם בחיים עד לתפקיד בכיר למדי בעיריית ניו יורק.

רומן אמריקאי

יהונתן גפן
2007

רומן אמריקאי הוא ספר בדיוני, אבל כמו הרומנים האחרים של יהונתן גפן, הוא ספר שעושה חשבון בלי לעשות חשבון. זהו ספר חושפני, מעורר הזדהות, אבל בה במידה מצליף וביקורתי. זהו רומן שלם, העומד בפני עצמו, אך בה בעת הוא מצטרף לשני קודמיו אישה יקרה וחומר טוב ומשלים טרילוגיה ישראלית חושפנית, מרתקת, משעשעת ועוקצנית.

מיקי, אני מדברת אליך

שי שטרן
2013

בספר משורטטת באהבה גדולה העיר ירושלים, על שלל דמויותיה הססגוניות. קונפליקטים היסטוריים הקשורים בעיר, שזורים בסיפורו של מיקי, קולנוען המתלבט בין מחויבות רומנטית לבין שאיפתו לעצמאות. גלריית הטיפוסים המקיפים את מיקי ומספקים לו השראה, פותחים פתח לעולמם המורכב של תושבי ירושלים, בעבר ובהווה, וכל זאת בפשטות ובחן כובש.

נער החידות ממומביי

ויקאס סווארופ
2007

ראם מוחמד תומאס בן ה-18, הגיבור-המספר של הרומן "נער החידות ממומביי", נעצר מיד לאחר שהוא זוכה בסכום הדמיוני של מיליארד רופי (כמאה מיליון ₪) בשעשועון הטלוויזיה "מי יגיע למיליארד?", שבו ענה נכון על שתים-עשרה שאלות. המפיקים ההמומים עוצרים אותו כי הם בטוחים שהוא רימה בדרך כלשהי.

הנסיך הקטן

אנטואן דה סנט-אכזיפרי
2013

מהדורה מיוחדת לרגל 70 שנה לצאת הספר הנסיך הקטן – ספרו המפורסם ביותר של אנטואן דה סנט-אכזיפרי – בעל תובנות עמוקות ובלתי נשכחות
על עולם המבוגרים, על החיים ועל האהבה

עצמי עיניים חזק

ג'ון ורדון
2012

גופתה של כלה יפהפייה מתגלה במהלך טקס נישואיה לפסיכיאטר בעל שם עולמי, כשראשה ערוף. החשוד המיידי הוא הגנן המקסיקני המועסק באחוזה, שניהל ככל הנראה רומן עם הנרצחת. אלא שהוא נעלם בלי להשאיר עקבות, ובאופן בלתי מוסבר אפילו במצלמות וידיאו שלפניהן עבר לא נקלטה דמותו.
בייאושה פונה אמה של הנרצחת לגרני כדי שיסייע למשטרה בחקירה. גרני, בעבר הבלש המעוטר ביותר במשטרת ניו יורק, מנסה להסתגל לחיי הכפר השלווים ולהתנתק מהעולם האפל שהשאיר מאחוריו, אבל נסיבות הרצח המוזרות והמסתורין האופף אותו מפתים אותו לקבל על עצמו את החקירה למרות הסתייגותה של רעייתו.

מכירת חיסול

יו לורי
2012

תומאס לאנג הוא חייל בדימוס בשירות הוד מלכותה וג'נטלמן אנגלי. הוא מועסק לסירוגין כמאבטח אישים, שומר ראש לאנשי עסקים ויועץ ביטחוני למרבה במחיר.
רוב הזמן הוא מובטל כרוני ועצלן רומנטי. כשמציעים לו לחסל תעשיין אמריקני הוא מגלה כי התכונות הדומיננטיות שלו בעוכריו. לאנג מסרב לחוזה הנדיב מצד אחד ומתאהב בבתו של יעד החיסול מצד אחר. מכאן ואילך הוא נקלע למסכת שקרים וסודות, לריגול בין-לאומי ותעשייתי, לארגון טרור עם קהל יעד ממוקד ולאחורי הקלעים של עולם סוחרי הנשק.

הכל זריז

שרי שביט
2012

הכל זריז" הוא סיפור מסחרר ורב-תפניות על אח ואחות משכונת הדר יוסף, שמחליטים לשנות את גורלם – ולא יודעים לאילו מקומות מפתיעים תוביל אותם ההרפתקה המסוכנת שבה הם בחרו.

הארנבת עם עיני הענבר

אדמונד דה-ול
2012

משפחת אֶפרוּסי היתה שושלת יהודית רבת עוצמה של בנקאים, ששגשגה באירופה של המאה התשע עשרה והטביעה את חותמה על חיי הכלכלה, החברה והאמנות באודסה, בפריז ובווינה. אולם לאחר מלחמת העולם השנייה, כל שנותר מהאימפריה האדירה הזו היה אוסף נדיר של 264 פסלונים יפניים מיניאטוריים, שגודלם אינו עולה על קופסת גפרורים. את האוסף ירש אדמונד דה ואל, בן לכומר אנגליקני ומאמני הקרמיקה המובילים בעולם.
הארנבת עם עיני הענבר הוא סיפור על אוסף של חפצים זעירים, שבריריים ומלאי עוצמה, הארוג אל תוך סאגה כבירה המקיפה יבשות ושנים של מלחמה ושלום.

כאוס רגוע

סאנדרו ורונזי
2011

בשנתו הארבעים וחמש, בשלהי חופשת הקיץ, פייטרו פלדיני, מנהל בכיר בקונצרן תקשורת, מציל אישה ממוות בטוח בטביעה. בשובו הביתה הוא מגלה שבאותה שעה בדיוק לקתה בת זוגו בהתקף לב ומתה לעיני בתם בת העשר, קלאודיה. עם פתיחת שנת הלימודים הוא מלווה את בתו לבית-הספר ומחליט לחכות לה בחוץ עד תום יום הלימודים הראשון. וכך גם ביום השני, והשלישי, והרביעי… אט-אט, יום אחר יום, ההמתנה מול בית-הספר הופכת לציר שסביבו נעים חייו.

שארית החיים

צרויה שלו
2011

סיפוריהן של שלוש דמויות – אם, בת ובן – נארגים זה בזה ברומן החדש של צרויה שלו, שבו מגיעה כתיבתה לשיא עוצמתה.
געגועיה של חמדה הורוביץ לאגם החולה, שלחופיו גדלה, אינם מרפים ממנה אפילו בזקנתה.
בחשבון נפש נסער שהיא עורכת לקראת סוף ימיה מציפים אותה הזיכרונות מילדותה בקיבוץ בצלם של הוריה החלוצים, והמחשבות על בתה שלא אהבה כראוי ועל הבן שאהבה יותר מדי.

מישהו יודע את שמי

לורנס היל
2011

1745: יציאה שגרתית מהכפר הקטן באפריקה משנה לעד את חייה של הילדה אַמינַטָה דיאַלוֹ: סוחרי עבדים חוטפים אותה ואחרי מסע מפרך היא נמכרת לעבדות באמריקה.
שם אהובה וילדיה ייקרעו ממנה, ההבטחות הניתנות לה יופרו שוב ושוב, אבל אמינטה תישאר נאמנה לעצמה, תרכוש השכלה ותיעזר בתבונתה ובכישוריה כדי לעזור לאחיה השחורים ולרכוש לעצמה מעמד אצל אדוניה הלבנים.

בבקשה תשגיחי על אמא

קיונג סוק שין
2011

מערכת היחסים המורכבת בין אימהות לילדיהן עומדת במרכזו של הרומן בבקשה תשגיחי על אמא. אמם המבוגרת של ארבעה ילדים שבגרו ועזבו את הבית נעלמת בתחנת הרכבת של סיאול.
מבועתים וחסרי אונים הם מתאספים בביתו של האח הבכור כדי לנסות למצוא אותה בכרך האדיר.

אגם החלומות

קים אדוארדס
2011

בנקודת מפנה בחייה חוזרת לוסי ג´ארט מיפן אל ביתה בצפון מדינת ניו־יורק, ומוצאת את עצמה רדופה על ידי מותו הלא פתור של אביה מלפני עשר שנים.
כמיהות ישנות שמעורר בה אמן זכוכית מקומי, שהיה בעבר אהובה הראשון, מובילות אותה אל הבלתי צפוי.

וודקה ולחם

מירה מגן
2010

בעל ואישה, אקדמאים מצליחים, קוטעים את הקריירות שלהם ובוחרים לעסוק במלאכות כפיים פשוטות. גדעון, משפטן מבריק, יורד לאילת ועובד בחוות דיג. עמיה אשתו, רואת חשבון, מוותרת על משרתה המכובדת ולוקחת על עצמה את ניהול המכולת העלובה שהותירו הוריה, מהגרים קשי יום. עמיה גם נוטשת דירה מטופחת, שגרה בה עם גדעון ועם נדב, בנם המשותף, ועוברת להתגורר עם נדב במושב בפאתי ירושלים.

בן החמאס

מסעב חסן יוסף
2010

בן החמאס מביא את סיפורו האישי והמדהים של מסעב חסן יוסף, בנו הבכור של אחד מראשי תנועת החמאס בגדה, שייח‘ חסן יוסף, שממניעים אידאולוגיים החליט לחצות את הקווים ולשתף פעולה עם השב"כ. בשב"כ נחשב מסעב למקור האמין והבכיר ביותר שהצליחה מערכת הביטחון להפעיל אי פעם וזכה לכינוי “הנסיך הירוק“; “הנסיך“ על שום היותו בנו של ראש החמאס בגדה, ו“הירוק“ בגלל צבע דגלו של הארגון. מסעב חסן יוסף היה למיתוס מודיעיני ישראלי.

איש קטן, לאן?

הנס פאלאדה
2010

סיפורו של זוג צעיר ואוהב – פקיד יהודי (שאינו יודע הרבה על יהדותו) וגרמנייה בת למשפחת פועלים (שאינה יודעת כיצד נראה יהודי) – הנאבק לשרוד בצל המשבר הכלכלי, האינפלציה והמצוקה בגרמניה שלאחר מלחמת העולם הראשונה.
מתוך אכפתיות עמוקה לגורלם של קורבנות דורו מתאר הנס פאלאדה את מאבק הקיום האכזרי השוחק־כול אל מול ההרמוניה הזוגית המופלאה, שהיא קרן אור בוהקת באפלת החיים.

דברים שלא סיפרתי

אזאר נאפיסי
2010

אזאר נאפיסי, מחברת רב-המכר לקרוא את לוליטה בטהרן, מגוללת בספרה החדש סיפור מרתק של התבגרות באיראן בצל הורים דומיננטיים ומסוכסכים על רקע המהפכה האסלאמית וימי שלטון השאה שקדמו לה.
בסגנונה הייחודי, העמוק והקולח, היא רוקמת סיפור שהוא בעת ובעונה אחת אישי ואוניברסלי, יצירה המטלטלת את הקורא בכנותה ובעוצמתה.

צללים צרובים

קמילה שאמזי
2010

צללים צרובים הוא סיפור משפחתי החוצה יבשות ועשורים, רומן רחב יריעה שנפרש מיפן והודו שאחרי מלחמת העולם השנייה ועד ניו יורק ואפגניסטן שאחרי ספטמבר 2001. בה בעת זוהי יצירה שלוכדת ברגישות נדירה את הרגעים האנושיים השבריריים ביותר בתוך מהלכיה של ההיסטוריה. הירוקו, דמות מעוררת השראה, אינה הגיבורה היחידה ברומן שמרעידה את הנפש בעודה מנסה להישאר נאמנה לעצמה בעולם של אלימות ועימותים.

החיוך האטרוסקי

חוסה לואיס סמפדרו
2006

איכר זקן וחולה המתגורר בכפר קטן בדרום איטליה נאלץ לעבור לביתם הבורגני של בנו וכלתו במילאנו לצורך השגחה רפואית. הוא מתעב את החיים בעיר הצפונית המנוכרת שהשמים בה אפורים והאוכל תפל, אבל שם הוא מוצא שתי אהבות אחרונות – אהבת אישה ואהבת סב לנכדו הפעוט. הקשר עם האישה והילד מעניק לימיו האחרונים של הזקן משמעות חדשה לגמרי.

תחנה סופית אלג'יר

מישקה בן-דוד
2012

פיגוע קשה מטלטל את חייו של הצייר מיקי שמחוני ביום פתיחתה של תערוכת היחיד שלו, ובעודו נתון בהלם האובדן הוא מתבקש להצטרף אל שורות המוסד: דרכונו של צעיר קנדי, הדומה מאוד לשמחוני במראהו, הגיע לידי הארגון, ושמחוני מתבקש לאמץ את זהותו. בדמותו החדשה הוא מצטרף לחוליה של המוסד, אשר על רקע פיגועי האינתיפאדה השנייה יוצאת למבצעים נועזים ברחבי העולם לסיכול משלוחי הנשק לארגוני החבלה ולעצירת הפצצה האיראנית.

עמוק מבפנים

רוני דונביץ
2011

סוכנת המוסד נתפסת במחסן נידח, אי שם באנטוליה שבטורקיה, בבואה להעלים את גופתו של גנראל איראני שנחקר באלימות וחוסל. תפיסתה מעירה שרשרת של התרחשויות המתפרשות על פני מדינות באירופה ובאסיה, ובמרכזן הריגתם, בזה אחר זה, של אנשי 'טבעת הניבלונגים': רשת רדומה של סוכנים וסוכנות בעלי כיסוי מושלם, החיים בבירות אירופה ובשעת הצורך יוצאים לפעולה בשרות המדינה, תמיד לבדם.

ויקטור ומאשה

אלונה קמחי
2012

השנה היא1977 ‏. ויקטור בן השש-עשרה ואחותו הגדולה מאשה חוזרים סוף סוף לחיות יחד. שנים ספורות לפני כן היגרה משפחתם מאוקראינה לישראל, אך כעבור זמן קצר נהרגו הוריהם בתאונת דרכים והשניים החלו לנדוד בין פנימיות וקיבוצים, עד שבאה סבתם קתרין אף היא לארץ ואספה אותם לביתה.

דרוש לחשן

חגי ליניק
2011

מירה, לשעבר נורמה, היא גרמנייה לא-יהודייה. בעלה נחמיה היה חייל בצבא האדום שכבש את גרמניה במלחמת-העולם השנייה. הוא פגש את מירה באיטליה, כשהסתפחה ליהודיות ניצולות, המובלות לארץ-ישראל. שישה בנים מיהרה מירה ללדת, כמעט בלי רווח ביניהם – ילדה אותם לנחמיה? לעם היהודי? לעצמה, כדי לנסות למחוק את "המוות ההוא" שהביאה מרחובות גרמניה ודוגר בנפשה?

הזקן בן המאה שיצא מהחלון ונעלם

ונסון יונס
2011

זהו סיפורו המצחיק עד דמעות של אלן קרלסון, שפרש לבית אבות אחרי חיים ארוכים וסוערים. .. נמלט ממסיבת יום ההולדת שלו עצמו. כשעובר אורח מבקש ממנו להשגיח לרגע על מזוודה מסתורית, הוא מחליט לקחת אותה ולהיעלם. עד מהרה נאלץ אלן להימלט על נפשו – כשבעקבותיו דולקים שוטרים וגנגסטרים, התקשורת השוודית והאומה כולה.

ג'האד בין הלכה למעשה

אפרים הררה
2009

בארצות המערב, ובכללן ישראל, מעטה המודעות למשמעותו האמיתית של המושג ג'האד, וממילא גם לרצינות האיום הגלום בו. קריאת התיגר שמפנה מחנה מאמיני האסלאם כלפי מחנה הנצרות (ה"מערב") וכלפי מדינת ישראל הממוקמת בצדו, נתפסת לעתים כביטוי לסטייה מעיקרי דת האסלאם, ולא כמרכיב מהותי בדת האסלאמית.במוקד ספר זה, ג'האד – בין הלכה למעשה, מוצג המושג "ג'האד"(קריאת קרב למלחמת הקודש) כפי שהונח בפני המאמין בתחילת ימי האסלאם וכפי שהתפתח בשנים שחלפו מאז.

העיקר שתהיי מאושרת

תמי ארד
2009

בבית החולים קוראים לפרופ´ יהל נבות "אלוהים". זה לא מפתיע אותו. הוא מנתח מוח נאה וחריף, עשיר ויהיר, קר רוח ושובר לבבות. המתמחים במחלקה שלו חוששים מפניו, החולים מעריצים אותו, התקשורת מחזרת אחריו. חייו משתנים כשהוא פוגש את נטע היפהפייה, עובדת סוציאלית הפוחדת מרופאים.

רק בוקר קיץ, לכאורה

יעל משאלי
2009

מחזאית ידועה ומצליחה, אם לשני בנים בוגרים ורעייתו של עורך דין בכיר, מכניסה אל חייה בבוקר קיץ אחד את עמליה, אישה אבודה ומבולבלת.
עמליה, נפש פגועה המבקשת מזור ושחרור, רדופה על ידי חוויות ילדות של כאב, מושכת את המחזאית אל תוך עולמה המורכב ואל נבכי נפשה המסוכסכת.

סוף הגוף

איל מגד
2012

מנתח מהולל, מרדן ואיש מדון המסוכסך עם הממסד הרפואי, תוהה בעקבות מותו של חברו הטוב על יכולתה של הרפואה להושיע ועל מקורה הרוחני של מחלה. געגועיו לחברו מובילים אותו לבדוק את תולדות הקשר העמוק ביניהם ואת טיבם של קשרי חברות בכלל – מה מחבר בין אנשים ומה מפריד, ואיך נראים החיים מנקודת המבט של המוות.

החדר הכחול

ז'ורז' סימנון
2012

ב"החדר הכחול" וב"בטי" – שני רומנים שקובצו יחדיו בספר זה, התשוקה, ובמיוחד התשוקה הארוטית הנמצאת במתח מתמיד מול הסדר, המשמעת והאופציה המהוגנת לכאורה, היא זו שמניעה את גיבוריו של סימנון, הנקראים בנשימה עצורה.

ג'יין אייר

שרלוט ברונטה
2007

מה הדבר המרתק מיליוני קוראים לרומן גדול זה מאז המאה ה-19 ועד היום?
לכאורה סיפור עלילה פשוט לתקופתו" ג`יין אייר, היתומה והענייה מופקדת בבית דודתה הנוהגת בה בגסות ובאכזריות. היא נשלחת לפנימייה המיועדת לילדות עניות ומנוהלת בתנאים מחרידים. מאוחר יותר היא מתקבלת כאומנת בבית האחוזה של רוצ`סטר, המעמיד פנים של מי שמאוהב באחרת, אבל בסופו של דבר מתוודה בפני ג`יין על אהבתו לה. וכאן מתחילה העלילה להסתבך.

רביעי בערב

יעל הדיה
2012

שבעה אנשים נפגשים בימי רביעי בערב בחדר ישיבות בקומה העשירית בבניין משרדים ברמת גן. אין להם דבר במשותף חוץ מהיותם הורים – הורים לא מספיק טובים כך נראה להם. הם מחפשים משהו, לא ברור מה. תשובות, עצה טובה, אולי גאולה.
הם הגיעו לקבוצת התמיכה של עלמה פרבר, פסיכולוגית שהתקשורת הגדירה כקוסמת שידועה בשיטות עבודה לא מקובלות. כמה מהם יתאהבו בה מיד, באחרים היא תעורר סלידה עמוקה ופחד.

ז'יל וג'ים

אנרי-פייר רושה
2010

שאומרים ז'יל וז'ים חושבים קודם כול על הסרט, וכמובן על הבמאי פרנסואה טריפוֹ, שהפך את הסיפור הזה לאחד מסרטיו הנפלאים. אבל בראשית באמת היה שם סיפור, סיפור שנהפך לספר מיוחד במינו, ואין פלא שהוא שבה את ליבו של טריפוֹ מן הרגע שראה אותו על דוכן ספרים, אי-שם בשנות ה-1950.

מלון בפינת מר ומתוק

ג'יימי פורד
2010

מלון בפינת מר ומתוק הוא סיפור אהבה בלתי אפשרי המתרחש בסיאטל שבארה"ב ב-1942 בעיצומה של מלחמת העולם השנייה בין הנרי, ילד למהגרים סינים וקייקו, בת למהגרים יפנים.
אהבתם צומחת בסביבה עוינת ומלאה דעות קדומות בה התייחסו בחשדנות רבה כלפי המהגרים האסיאתים, שניסו בכל מאודם להתערות ולהיות חלק מהחברה האמריקאית.

קסם על ים כנרת

יורם קניוק
2008

בוקר אחד קמה נערה צעירה ממיטתה ויוצאת למסע תזזיתי של אלימות רצחנית ופורקן נטול רגש, בלוויית אהובה ושותפה היחיד – פוטונובסקי, עובר משומר בצנצנת פורמלין – אדם שהוא לא חי ולא מת.
במהילה משונה של קהות, סקרנות ומיאוס משקיפה הנערה המהורהרת וקרת הדם על החיים "מהצד של הסתם", כדבריה, ופועלת מתוך משיכה בלתי נשלטת לצד האחר, המת, שבהם.

סוכן במלכוד

דניאל סילבה
2009

"גבריאל לקח מידי נבות את התיקייה. משימה קצרת טווח, חשב. נשמע נחמד, אבל הדברים האלה איכשהו אף פעם לא מסתדרים ככה…"
שליחות שגרתית לכאורה לאמסטרדם יוצאת מכלל שליטה כשאיש המוסד גבריאל אלון חושף פעולת טרור שזוממת המחתרת האסלאמית בטבורה של לונדון. על הכוונת: בתו של השגריר האמריקני בבריטניה. אלון מגיע באיחור של רגע להצילה, אבל המפגש בינו לבין חוטפיה חורץ גם את גורלו שלו.

יום אחד

דיוויד ניקולס
2009

שני אנשים, עשרים שנה, יום אחד.
15 ביולי 1988. אֶמה ודקסטר נפגשים לראשונה במסיבת סיום הלימודים באוניברסיטה. מחר דרכיהם אמורות להיפרד. אבל לאחר יום אחד בלבד יחד, הם אינם יכולים עוד להפסיק לחשוב זה על זה. אז היכן יהיו ב-15 ביולי בשנה הבאה? ובשנה שלאחריה? ובכל שנה ושנה לאחר מכן?

מזוודה על השלג

אולה גרויסמן
2009

הוריה של לנה גוננו על עברם בשתיקה עיקשת, והיא גדלה בלא שתדע דבר על ילדותה ועל גלגולי משפחתה. כשבגרה הבינה כי הנתק שבינה ובין חייה הקודמים מפריע לה להמשיך הלאה, להתקרב אל אנשים ולאהוב.
עשרים שנה לאחר שעלתה לישראל מברית המועצות, לנה חוזרת אל מולדתה ששינתה את פניה כדי להביא משם את אפרו של סבא שלה – ומסעה מסתבך. ככל שהיא מעמיקה לחדור אל תוך הסבך המשפחתי, מתערערת הקרקע שתחת רגליה.

אני הורג

ג'ורג'ו פאלטי
2012

בעודו משדר את תוכנית הרדיו הפופולארית שלו ברדיו מונטה קרלו מקבל השדרן, ז´אן־לו ורדייה, שיחת טלפון תמוהה: על הקו אדם שטוען כי הוא רוצח. ז´אן־לו מתייחס לשיחה בביטול כמו אל בדיחה גרועה, אך משמתגלות למחרת היום שתי גופות שפניהן הושחתו, השיחה מאמש הופכת כבר לעניין רציני.

קחי אותי אלי

מ' ג' היילנד
2006

ג'ון איגן בן האחת-עשרה מחונן בכישרון נדיר: הוא יודע מתי אנשים משקרים. הוא מקווה שהכישרון הייחודי שלו יביא לו תהילה ויכניס אותו ל"ספר השיאים של גינס", אבל בינתיים עליו להתמודד עם רעידות האדמה הפוקדות את משפחתו האוהבת והשברירית. כשמשפחת איגן נאלצת לעקור מביתה הכפרי של הסבתא לדירה בדיור הציבורי בדבלין, ג'ון מוצא את עצמו לפתע בעולם עוין וחסר ודאות.

קטלוג בכורה 2011

אסף אשרי
2011

קטלוג הבכורה 2011 ובו טעימה מספרי ביכורים של סופרים עבריים שעתידים לראות אור, לאורך 2011. הספרים כבר מתחילים לראות אור – והנה הם, לאט לאט נראה פה את כל החבורה מי שרוצה אפשר לקבל את הקטלוג (חינם) בחנויות צומת ספרים.

הארנב מפטגוניה

קלוד לנצמן
2011

האוטוביוגרפיה של קלוד לנצמן. בפרוזה נפלאה, לנצמן מעיר לחיים את פרקי המלחמה בשורות המחתרת הצרפתית, את המאבק לשחרור אלג'יריה, את חיי האינטלקטואלים התוססים של פריז אחרי מלחמת העולם השנייה, את שבע שנות הזוגיות עם סימון דה-בובואר ואת ידידותו עם בן זוגה הנחי ז'אן פול סארטר.
חמוש בהומור ובנשק הדיוק, סימן היכר מובהק שלו, מתאר לנצמן אירועים גדולים בצד אפיזודות אינטימיות.

חייבים לדבר על קווין

ליונל שרייבר
2011

אווה מעולם לא רצתה באמת להיות אמא – ודאי לא אמא לבן שאינו ניתן להיאהב, אשר יומיים לפני יום הולדתו ה-16 מבצע טבח המוני בבית ספרו. שנתיים אחר כך היא מתמודדת בכנות נוקבת עם שלל נושאים – נישואים, קריירה, משפחה, הוֹרוּת – דרך חליפת מכתבים עם בעלה הנעדר, פרנקלין.

משחקו של המלאך

קרלוס רואיס סאפון
2010

ברצלונה הסוערת של שנות העשרים. סופר צעיר, רדוף על ידי אהבה בלתי אפשרית, מקבל מעורך מסתורי הצעה לכתוב עבורו ספר יחיד מסוגו תמורת סכום עתק, ואולי אף הרבה יותר מזה.
משחקו של המלאך הוא מסע של הרפתקאות, תככים, סודות, אהבה ואובדן במבוך שזור בקסמם המכשף של הספרים, התשוקה והידידות.

יש אלוהים? האשליה הגדולה של הדת

ריצ'רד דוקינס
2008

ספרו החדש ומעורר המחלוקת "יש אלוהים?" של ריצ'רד דוקינס פונה לא רק לכל האנשים שמסתובבים בעולם וחונכו במסגרת דת זו או אחרת והם לא מאושרים בה, לא מאמינים בה, או מוטרדים מן העוולות הנעשות בשמה. בספרו מבקש דוקינס לעורר מודעות – מודעות לעובדה שאפשר להיות אתיאיסט שהוא גם אדם מאושר, מאוזן, מוסרי ונהנה מסיפוק אינטלקטואלי. הוא מבקש לעורר מודעות לכל אותם 'מנופי הסבר' שיוכלו לסייע להבנתנו את היקום עצמו.

קציצות

אילן הייטנר
2008

אדם רוחני הוא בסך הכול אדם שמבקש להבין איך עובד כל העסק הזה של החיים. זה הכול.
לא פרחי באך ולא יוגה ולא צמחונות ולא מדיטציות. זה לא רוחני.
אדם שכל חבריו כבר התחתנו והוא נואש כולו, יושב עם עצמו בשבת בצהריים ושואל – מה קורה פה?
למה דווקא אני לא, אז הוא נהיה רוחני. או במילים אחרות, כשאלוהים רוצה שמישהו יחפש אותו,
הוא דוחה לו את השידוך. זה הכול. הוא עשה את זה לי.

גן-עדן לאישה

אמיל זולה
2006

הדבר הראשון שלוכד את עיניה של דניז, אחרי שהיא יורדת מן המרכבת שהביאה אותה לפריז מן העיירה הקטנה שבה גדלה, הוא שורת חלונות הראווה הבוהקים של "גן-עדן לאישה". דניז היתומה, מלווה בשני אחיה הקטנים, באה לפריז לחפש את דודה, בעל חנות הבדים הקטנה שמול הענק הזוהר.

אדם נכנס לחדר

ניקול קרואס
2008

סמסון גרין, פרופסור צעיר באוניברסיטת קולומביה, נמצא משוטט במדבר נבאדה. כשאשתו אנה מגיעה לקחת אותו הביתה, היא מוצאת אדם שאינו זוכר כלום, אפילו לא את שמו. הסרת גידול קטן ממוחו מצילה את חייו, אבל זיכרונותיו מעבר לגיל שתים-עשרה אבודים לעד. זהו סיפורו של גבר רגיש, אינטליגנטי להפליא, שחוזר לעולם שבו הכל מוזר וחדש. סמסון גרין הופך למהגר בתוך חייו.

אבדות

מיכאל שיינפלד
2006

יואב שגיב הוא סטודנט שנה א' בחוג לפסיכולוגיה באוניברסיטת תל אביב. הוא תכנן לעזוב את בית הוריו, להקדיש עצמו ללימודים ולגור במעונות, אך מצא עצמו נקלע למגורים משותפים עם דודתו המבוגרת והבודדה, ולעבודה במחסן אבדות שבתחנת הרכבת הקרובה לביתה. שם, בחדר האבדות, יואב נפגש עם עולם שלם שכולו אבדות קטנות-גדולות. דרך האנשים המחפשים את חפציהם הוא נשאב אל עולמות אחרים.

ראש עקום

נאוה סמל
2011

במהלך לילה ארוך אחד, במחלקת טיפול נמרץ בבית חולים בתל אביב, אחות צעירה מקריאה סיפור לחולה אלמוני השרוי בתרדמת.
מצרור הדפים המצהיב שבידיה עולים וצפים סודות אפלים החושפים פרשה מסתורית וסיפור אהבה מטלטל.

מלכים ג'

יוכי ברנדס
2008

"סיפורים הם כלי נשק יעיל יותר מחרבות. החרבות יכולות להרוג רק את מי שניצב מולן, ואילו הסיפורים קובעים מי יחיה ומי ימות גם בדורות הבאים".
שלומעם, נער מן העיר צרידה שבנחלת אפרים, נוטש את ביתו בניסיון לגלות את הפתרון לסודות שמעיקים עליו מילדותו. בשיאו של מסע מיוסר הוא פוגש את "הנסיכה המשוגעת" ומגלה את האמת המדהימה על משפחתו ועל נסיבות לידתו.

המורה לפסנתר

ג'ניס י"ק לי
2010

קלייר פנדלטון, צעירה אנגלייה, פרובינציאלית, שזה עתה נישאה, מגיעה עם בעלה להונג־קונג. היא מוצאת לה עבודה כמורה לפסנתר ללוקט צ׳ן, בת למשפחה מן החברה הגבוהה, ועד מהרה נשאבת לחיי החברה הזוהרים ולפרשיית אהבים סוערת עם ויל טרוסדייל.
אט־אט היא מגלה שמאחורי התנהגותו החידתית של מאהבה מסתתר עבר רווי ייסורים וכאב, הקשור בעבותות לימי מלחמת העולם השנייה, בצל אימי הפלישה היפאנית להונג־קונג.

ארוחת הערב

הרמך קוך
2010

נערים בני טובים מתעללים והורגים חסרת בית ששוכבת בדרכם אל הכספומט. התמונות ממצלמות האבטחה משודרות בטלוויזיה. הוריו של אחד הנערים מזהים את בנם. ומה עכשיו? כלומר, מה יעשו ההורים?

הכתובת על מצחי

נאפיסה חאג'י
2010

מאז היתה ילדה פרצה סאירה קאדֶר העקשנית והנבונה את הגבולות שבין מסורת משפחתה לשאיפתה לעצמאות. סאירה, מוסלמית-אמריקנית ממוצא הודי-פקיסטני, נפש חופשייה ומרדנית, דחתה שוב ושוב את המושגים הכובלים של משפחה, חובה, מחויבות וגורל, ובחרה להיות לעיתונאית שתרה בכל העולם – גם באזורים המסוכנים ביותר.

ועל המכתבים שיעידו

אליעזר (גזר) הלל
2010

על פני שלוש יבשות, ושנים ארוכות של מרד וגדרות תיל, נאבקים גבר ואישה צעירים למען השגת חירות לאומית ומימוש אהבתם. מול שנאת אחים מבית ואויב נחוש מחוץ, נרקם רומן מרגש בין מפקד בכיר ב-אצ"ל, עולה ממזרח אירופה, לבין לוחמת מחתרת ילידת הארץ, בת למשפחה חרדית.

אפס טעויות

אלה יבלונסקי
2006

אוהבת נכזבת גולשת לאקוואריום המוצב באולם חתונות; ילד בכיסא גלגלים מתכנן מסע-שיט לאטלנטיקה; אישה שצומחות לה כנפיים בכל פעם שהיא שומעת שיר ברדיו – כל המספרים בסיפוריה של אלה יבלונסקי רואים את העולם ראייה אחרת: ראיית הרגישים והנועזים.

מעוף הברבורים

סמי מיכאל
2011

ויליאם ושרגא אלכביר הם אחים. ויליאם, האח הבכור, נועד לגדולות ושרגא, האח הצעיר, צומח בצלו. בראשית חייהם כאנשים בוגרים נעשה ויליאם למפקד מהולל בצה "ל ומפרסם רומן שזוכה לתגובות נלהבות.

הצופן האלכסנדורי

ויל אדמס
2011

"העניין היה שמאז ילדותו קיננה בו מעין תחושה של שליחות גורל: יום אחד ימלא תפקיד חשוב בחשיפת קברו של אלכסנדר. והבוקר, כששכב ער במיטתו, חזרה אליו התחושה ההיא, אמונה עמוקה שזמנו הגיע."

משפט חוזר

ליעד שהם
2010

חמש שעות לאחר שנמצאת גופה של צעירה בחוף הים של תל אביב, עוצרת המשטרה את יגאל לביא, פקיד במשרד הביטחון, אלמן ואב לשני ילדים.
לביא מורשע ברצח ונשלח למאסר עולם. שש-עשרה שנה מאוחר יותר מבקשת בתו, המאמינה בחפותו, לערוך לו משפט חוזר.

תמימותו של האב בראון

ג.ק. צ'סטרטון
2010

סיפורי האב בראון הם משיאיו הלא מעורערים של ז'אנר הסיפור הבלשי. האב בראון הוא כומר קתולי נמוך קומה, הנראה לעין הלא בוחנת חסר ישע ופזור דעת. התמודדותו עם גילויי הרשע האנושי, מתוארת ביצירות מופת קלאסיות אלו.
העלילה המותחת והמהירה של הפשעים – ופענוחם נטענת כאן במחשבות תיאולוגיות על אמונה וכפירה ועל מקומה של התבונה בעולמו הרוחני של האדם.

סימני חיים

אבירמה גולן
2008

בששת הימים האחרונים של שנת 1999 שוכב פרופסור אלי ענבר, מהחוג לתורת הספרות באוניברסיטת תל-אביב, מחוּסר-הכרה במחלקה לטיפול נמרץ, לאחר שנפצע בתאונת-דרכים. מבחינת מצבו הגופני הוא כבר היה אמור להתעורר, אך דומה שהוא מסרב לחזור לחיים. אין לדעת אל-נכון מהם קרעי התמונות שמבליחים בדמדומיו, ומה מדברי האחיות ובני-משפחתו, שמדברים אליו, הוא קולט; אך תוך כדי כך עוקבים הקוראים אחר חייו לאחור.

מים שאין להם סוף

מיכאל שיינפלד
2008

שתי התלבטויות טורדות את נפשו של יאיר שטיינמץ, תלמיד ישיבת הסדר: האם לעזוב את הישיבה ולהתחיל בלימודי ארכיטקטורה בטכניון, והאם להתארס עם נורית שאיתה הוא נפגש כבר שבעה חודשים?שבוע לפני ראש השנה הוא נוסע לשבת בביתו ונפצע בתאונת דרכים. דימום בעינו הימנית שולח אותו אל מחלקת עיניים בבית החולים תל השומר ואל מבט מחודש על חייו.

זוגות בודדים

ישראל סגל
2008

חייו של עורך הדין יואל ברנשטיין הגיעו לשפל המדרגה: הוא כמעט לא מדבר עם אשתו שלומית, אף-על-פי שהם מתגוררים באותו הבית; הוא מתפרנס מהוצאה לפועל של צווי פינוי ועיקול שמעביר לו חברו מנוער מארק גרובר, לשעבר שותפו במשרד עורכי דין גדול ומצליח; הוא מתמכר למעשים של הרס עצמי. בקצרה – בירא עמיקתא. וכשנראה שאין למטה מזה הוא מקבל, בוקר אחד, צו לפינוי זוג ניצולי שואה קשישים מדירתם הזעירה בתחנה המרכזית הישנה, ובמוצאי אותו היום הוא מוצא אדם כפות בתא המטען של מכוניתו.

סופר צללים

רוברט האריס
2008
"ברגע ששמעתי איך מת מֶק'ארה, הייתי צריך לקום וללכת. עכשיו זה ברור לי."
סופר צללים בריטי מקצועי, שכיר-עט ציניקן, הרגיל לעבוד עם כוכבי רוק דועכים, זוכה להצעה לחבר את זיכרונותיו של ראש ממשלת בריטניה לשעבר. הוא נענה לה בשמחה, במיוחד משום שהעבודה כרוכה בטיסה לאחוזת פאר בעיירת הנופש האמריקאית מרתה'ס ויניארד בעיצומו של החורף.

שעשני כרצונו

יעל משאלי
2007

אחרי נתק של כעשרים וחמש שנים, שלוש נשים נפגשות בנסיבות קשות, הגורמות להן לבחון מחדש את חייהן ואת הבחירות שלהן. ברוריה, תפארת ואור, בשלבים שונים של אמונה ופרקטיקה דתית, מתגייסות לחשוף ברבים את קלונו של הרב מאיר, החשוד בניצול מיני של נשים דתיות המגיעות אליו לייעוץ. במקביל, מתגלה פרשיית אהבים לסבית מן העבר של שתיים מהנשים, שיש לה השלכות גם על מערכות היחסים בהווה.

קיסרית

שאן סה
2007

סין הקיסרית היא מקום התרחשותו של הרומן הפיוטי הזה המפגיש שתי נשים יוצאות דופן – שאן סה והגיבורה שלה – הטוות במו ידן את גורלן שלהן.
שאן סה: "הסיפור האמיתי הזה על בחורה אנונימית שהפכה במאה ה-7 לקיסרית סין הקסים אותי מאז ומעולם. כמו בכל רומן, גם היצירה הזו היא סוג של אוטוביוגרפיה דמיונית. ספר שעוסק בהתמדתה של אישה שרוצה להגיע רחוק ומשתמשת בהגנה תוקפנית כדי לממש את האידיאל שלה."

שקיעה במוסקבה

יאיר לפיד
2007

שקיעה במוסקבה של שנות האלפיים. האימפריה הלכה לבלי – שוב והותירה אחריה עיר של אוליגרכים במכוניות ב.מ.וו. משוריינות החולפים על פני "בבושקות" המחטטות בפחי האשפה, בתי מלון זוהרים המשקיפים על משכנות עוני מתפוררים ואל מול שלטי חוצות של נערות בבגדי ים המסתרים את סמלי המגל – והפטיש החקוקים בכל פינה. על רקע התפאורה הקודרת הזו מתחילות לצוץ גופות מתוך השלג.

סופו של מיסטר

סקרלט תומס
2007

חייה של אריאל מנטו, דוקטורנטית צעירה באוניברסיטה, משתנים ביום שבו היא מתחילה לעבוד על התזה שלה המתמקדת בניסויי מחשבה בספרות.
כשהיא מוצאת עותק של סופו של מיסטר Y בחנות ספרים משומשים, היא אינה יכולה להאמין למזלה הטוב. היא יודעת שעותקים של הספר, שכתב המדען הוויקטוריאני הידוע לשמצה תומס לומאס, נדירים מאוד. וכן, יש האומרים, גם מקוללים. כל מי שקרא אותו , כולל לומאס עצמו נעלם מבלי להותיר סימן.

רופא לבן אלים שחורים

אורי שורצמן
2007

הצ'יף שומע את קולות האלים ומזריע את שדות התירס – האם הוא חולה בסכיזופרניה או מנהיג כריזמטי בעל כוחות רוחניים עצומים? האם נעלמה האישה ההיסטרית בג'ונגל? או מדוע מחלות סומאטיות לגיטימיות באפריקה יותר מאשר בעולם המערבי? האם יש "דיכאון אפריקאי", שדורש טיפול מיוחד? או שחולה בדיכאון בגאנה יגיב לפרוזאק כמו חולה בתל-אביב? אדם מספר שידו משותקת לאחר שמכשפה פגעה בה במזיד – האם הוא זקוק לטיפול פסיכיאטרי, או שמוטב שיקבל טיפול ממכשפה טובה שתבטל את הכישוף הרע?

אחרת

האנס יואכים שדליך
2006

שוורטה, פרופסור מכובד לספרות בגרמניה החדשה, איש השמאל וליבראל, אינו אלא שניידר, פקיד נאצי ואידיאולוג גזען; יז'י צווייג, גיבור של סיפור מופת בגרמניה המזרחית, אומנם ניצל מהטראנספורט לאושוויץ בזכות הקומוניסטים, אבל בדרך אחרת לגמרי ממה שהם טענו והוא האמין.
אלה שניים מהסיפורים שמספרים זה לזה שני מטאורולוגים בפנסיה, שמאוהבים באותה אשה ומנסים לברר לעצמם ולה את האופנים השונים של כפל זהות, העמדת פנים, או השתנות אמיתית.

צלה של הרוח

קרלוס רואיס סאפון
2006

את מה שתראה היום, דניאל, אסור לך לספר לאף אחד," מזהיר אב את בנו בן העשר, ומרגע זה ואילך הופך צלה של הרוח למבוך פנטסטי של עלילה שנחשפת שכבה אחר שכבה.
בוקר אחד ב-1945, בברצלונה אפופת הצללים שעדיין מלקקת את פצעי מלחמת האזרחים, אב מכניס את בנו בסוד "בית הקברות לספרים נשכחים", ספרייה שבה אלפי ספרים זנוחים שאיש אינו קורא עוד. הילד דניאל שולף ממדף מאובק את הרומן צלה של הרוח, נשבה בקסמו ומבקש לקרוא את כל ספריו של מחברו, חוליאן קאראך.

המאה שלי

גינטר גראס
2006

ביצירה בדיונית זו, הסופר הבולט ביותר בגרמניה בוחן את הניצחונות והאֵימות של המאה העשרים, תקופה של מהפך אדיר לאנושות.
אירועים גדולים והתרחשויות טריוויאליות לכאורה, התפתחות טכנולוגית והישגים מדעיים, רדיפות ורציחות, מלחמות ואסונות, פנאטיוּת והתחלות חדשות – הכול נפרש יחד ומגולל את המאה הזאת על מלוא תפארתה וסיאובה.

חמדת אמהות

ליאת (טיבר) בן-דוד
2006

חמדת אמהות" הוא סיפור אהבה אישי, משפחתי ולאומי. על רקע אחת התקופות הסוערות והמרתקות בהיסטוריה היהודית- מאה ועשרים שנות ציונות- מגולל "חמדת אמהות" את סיפורן של רבקה, דבורה, שושנה, ארנונה וליאת, ארבע דורות של משפחה אחת שכל חלומה הוא לחיות בבטחה בארץ ישראל.

מגירות אהבה נעולות

סמדר שיר
2005

אשה אחת אוהבת גבר בעל אצבעות ארוכות וקול חם, וגם אוהבת את אמא שלה, למרות ועל-אף, וגם את אביה, אותו היא לא מכירה, ובעיקר את העובר שמעולם לא נבט ברחמה. אבל בדיוק כשנדמה לה שסוף-סוף נכנסו חייה לתלם של זוגיות – קריירה – הפריית-מבחנה, חוזר לארץ הגבר של פעם, ומכריח אותה לפתוח את כל המגירות שהיא כבר נעלה. אשה אחת אוהבת וכואבת וכותבת, וגם לומדת שהחיים הם לא בסה מה מוצ`ו, ולמרות הכל עדיין מזמזמת לעצמה.

ענן של דרורים

טקאשי מצואוקה
2005

בוקרו של היום הראשון של שנת 1891. אחרי מאתיים שנים של בידוד, יפן נאלצת לפתוח את שעריה בפני המערב, דבר שמצית התנגשות בין תרבויות ובין דורות. ללורד גנג´י הצעיר יפה התואר ורודף הנשים נאמר, שחייו יינצלו על ידי זר בשנה החדשה. הוא נאלץ לברוח מהבירה אדו אל אחוזת אבותיו, ´ענן של דרורים´. בדרכו הוא קושר את גורלו לגורלם של אמילי גיבסון, נוצרייה המחפשת גאולה, ושל מתיו סטארק, רוצח קר רוח. איש מהם אינו מודע לכוחות האפלים המפעילים אותו

פרפרים בגשם

מירה מגן
2005

אוריה אדם, רופא משפחה בן שלושים וחמש, מתקשה לעכל את הבשורה. עשרים וחמש שנים לאחר שנטשה אותו אמו ונעלמה, היא מודיעה לו שהיא חוזרת. הימים שלפני שובה מעמתים אותו עם המסקנה הקיומית של חייו הבוגרים: לבדו יחיה האדם. כולם לבדם. גם מי שיש לו אהבה, מקצוע וסבתא שנפשה קשורה בנפשו.
הילדות כשורש הלא מפוענח של החיים הבוגרים עומדת במרכז פרפרים בגשם. באיזה מידה ניתן לך להתחקות אחר הילד שהיית ולהסיק משהו על האדם הבוגר שהפכת להיות?

ספיבק

רוגל אלפר
2005

יורם ספיבק, סופר אימה כושל שנישואיו עולים על שרטון, עובד למחייתו כמתרגם במערכת עיתון. באחד ממשחקי השחמט הליליים שהוא מנהל באינטרנט נגד יריבים עלומים פונה אליו אדם ששמו רינגל הלפרט ומציג את עצמו כמעריץ נלהב של ספרו…הלפרט מציג לו עדויות לכך שמותו בתאונה של אלון פיכטה, עמיתו לעבודה של ספיבק, היה בעצם רצח מתוכנן, שספיבק עצמו מעורב בו. ספיבק חייב לטכס עצה. הוא פותח עם הלפרט בחקירה שמטרתה כפולה: להוכיח את חפותו ולאסוף חומרים לרומן חדש שיאפשרו לו להיחלץ מעקרותו היצירתית הכרונית.

רצח, מצלמים

בתיה גור
2004

אישה הרוגה, המתגלה במחסן התפאורות של הטלוויזיה, מובילה את סנ"צ מיכאל אוחיון למסע בלשי סבוך ועקוב מדם במבוך הפרוזדורים והאולפנים של הטלוויזיה, ובעיקר במבוך היחסים, המתחים, הפחדים, האהבות והאומץ של אנשי הטלוויזיה – מאחרון הטכנאים שבה ועד מנהלה. המסע הבלשי מוביל את בתיה גור בפעם הזאת אל עולם העשייה העיתונאית, הדומה מאוד לעולם הבילוש המשטרתי, ודרכו היא בונה התבוננות מרתקת, ביקורתית ואמפתית כאחת בתקשורת הישראלית כולה.

אני לא זוכרת כלום

נורה אפרון
2012

ספר חדש לנורה אפרון, מחברת רב המכר המצליח אני שונאת את הצוואר שלי, ובו בוחנת אפרון בעין חדה ובמבט נוקב ומשעשע את העבר, ההווה והעתיד, ואגב כך מבכה את תהפוכות החיים המודרניים ונזכרת – בצלילות ובחוכמה האופייניות לה – בכל מה שלא שכחה (עדיין).
אפרון מספרת כיצד כבש את ליבה אורח חיים מסויים ("עיתונות: סיפור אהבה"), ואיך נשברה לחלוטין כשנפרדה מהגברים בחייה ("המילה שמתחילה באות ג'"); היא מונה "25 דברים שמפתיעים אנשים שוב ושוב (כמה מפתיע)

סחף

אבי בן בסט
2010

בקיץ 1981 יוצא עוזי שטיין עם אשתו ריקי ושתי בנותיהם ללימודי פוסט-דוקטוראט באוניברסיטת סטנפורד שבקליפורניה. השהות שתוכננה לשנתיים בלבד מתארכת מעבר לצפוי ומעמידה את בני המשפחה במבחנים קשים, הסוחפים אותם למחוזות שלא שיערו.

במלכודת הקו הירוק

יהודה שנהב
2010

הקו הירוק, קו אדמיניסטרטיבי שרירותי ששורטט בהינף קולמוס בהסכמי רודוס בשנת 1949, נעשה אבן יסוד בפוליטיקה הישראלית…במסה חריפה ואקטואלית זו מניח פרופ´ יהודה שנהב, באופן שיטתי ובהיר, יסודות להבנה אחרת של הסכסוך.

עד בוא השמש

צבי א' טל
2010

עד בוא השמש, ספרו של שופט בית המשפט העליון לשעבר צבי טל, מוליך אותנו בשבילי חייו המרתקים ורבי-הפעלים, חיים שיש בהם ניגודים וסתירות שפעמים עושים שלום ביניהם ופעמים נשארים בתיקו. עולם אורתודוקסי-חסידי עם עולם אקדמי, תורה מסיני עם הגות מודרנית.
עד בוא השמש מזמן מפגש מעורר השראה עם כמה מהמשפטים הבולטים והסוערים שהתנהלו בישראל.

אלגנטיות של קיפוד

מוריאל ברברי
2009

המבקרים הרעיפו שבחים על אלגנטיות של קיפוד. בצרפת לבדה, שם ראה אור לראשונה, נמכר ביותר מ-1.3 מיליון עותקים בתוך פחות משנתיים. בכל המדינות שבהן ראה אור – בריטניה, איטליה, ספרד, גרמניה, ארצות הברית – כיכב הספר ברשימות רבי-המכר. סיפורם של שוערת בניין מהודר בפריז, ילדה שקטה ומחוננת המתגוררת בו ודייר יפני המשנה את מהלך חייהן יסחף גם את קוראי העברית.

סוד הסיפור המנצח

שרית ברזילאי
2009

מה משותף לשופטת בדימוס דליה דורנר, לרב דודי זילברשג, לבמאית חנה אזולאי-הספרי ולשחקנית צופית גרנט?כולם יצאו לדרך עם נקודת התחלה קשה ונגד כל הסיכויים הגיעו לעמדות מפתח והשפעה בחברה.היכן טמון סוד הצלחתם?האם אפשר לבנות סיפור מנצח?בספרה סוד הסיפור המנצח פותחת ד"ר שרית ברזילאי בפני הקורא צוהר הן לסיפורי חיים של מצליחנים, שסיכוייהם להצלחה נראו קלושים, והן לסוגה מחקרית ואפילו טיפולית מיוחדת.

ימים יגידו

ג'פרי ארצ'ר
2012

הארי קליפטון מעולם לא הכיר את אביו, שהיה פועל קשה יום במספנה המקומית, וכל שנאמר לו עליו היה שנהרג במלחמה כגיבור. כמו אביו, גם הארי היה נידון לחיי בורות ועוני, לולא עזרתם של אנשים טובים וחדי עין, שהבחינו בפוטנציאל הטמון בו, ואשר בזכותם קיבל מלגת לימודים יוקרתית שתשנה את חייו לנצח.

מחלת האבנים

מילנה אגוס
2009

סבתא של המספרת – הדמות שבצילה חוסה כל הסאגה המשפחתית של "מחלת האבנים" – התחתנה רק בגיל 33; ולא שחסרו לה מחזרים, אבל הם היו נמלטים עד מהרה, ובכפר שלה, באי סרדיניה, נפוצו שמועות שהיא שולחת להם שירי אהבה לוהטים, הרומזים גם לדברים מלוכלכים, ושהיא משוגעת. "מחלת האבנים" של מילנה אגוס נחשב ל"מאורע הספרותי של השנה באיטליה" (2007), ריגש את המבקרים והקוראים בצרפת, שבה נמכרו ממנו תוך שבועיים כ-50,000 עותקים, וזכה בשישה פרסים ספרותיים יוקרתיים, כולל "פרס אלזה מורנטה".

תעלומה בשישה קולות

ויקאס סווארופ
2009

במסיבה נוצצת בדלהי נרצח לפתע בעל הבית ויקי ראי, בנו הנהנתן ויפה התואר של פוליטיקאי עשיר ומושחת. לוויקי היו שונאים רבים, אך רק שישה נעצרים בחשד לרצח: שחקנית יפהפייה ומתוסכלת מבוליווד, גנב טלפונים צעיר וממולח, אמריקאי מטקסס שהגיע להודו כדי לחפש את הכלה שמצא באינטרנט, פקיד ממשל מזדקן שחושב שהוא גלגול של מהטמה גנדהי, בן שבט תמים שמחפש אוצר גנוב ויקר, ואפילו – אביו של הנרצח, הפוליטיקאי תאב הבצע. ששת החשודים מספרים כל אחד את סיפורו.

משחק הראיות

ליעד שהם
2009

שום דבר בחייו של אורי דולב לא הכין אותו למגע עם המציאות שבצד האחר של דוכן-הנאשמים. כבנו של שופט בית המשפט העליון ופרקליט לשעבר, השתייך אורי כל חייו לאצולת המשפט הישראלית. הוא נחשב לשופט מחמיר וחסר פשרות, והמילה "זכאי" לא היתה שגורה בפיו. מפגש מקרי עם אישה ברכבת מוליך אותו, לראשונה בחייו, אחר רגשותיו. אבל הרומן הסוחף שאליו נקלע הופך אותו משופט נכבד לחשוד בפשע שלא ביצע. ההאשמות נגדו מתחילות להיערם זו על גבי זו והרשעתו נראית מובטחת.

פעם בחיים

מירי רוזובסקי
2009

על פני השטח חייהם של תמר ואחיה ערן מתנהלים בשלווה ובשקט. היא נשואה לסופר מפורסם, והוא — לסוכנת נסיעות יעילה. אף אחד מהם לא מתעסק בזכר ילדותם המסוכסכת ובאביהם שנטש ומת. אך בעוד תמר טרודה בתחזוק חייה המושלמים וערן מנסה לא להתאהב באישה אחרת, מתברר שאין באמת שקט וגם לא שלווה, וכשהאדמה רועדת מתפרצים כל השקרים, הסודות והאהבה שהוטמנו תחתיה.

תמונות מחיי הכפר

עמוס עוז
2009

תייר מזדמן שיגיע לכפר הפסטורלי תל אילן יראה בתי-איכרים בני מאה שנה ויותר, ברושים גבוהים, גבעות מוריקות ומטעי פרי. ממש טוסקנה בלב הרי מנשה. אבל מתחת לפני השטח רוחשים סודות וחידות: מישהו חופר בלילות מתחת לבית של פסח הזקן. משהו מסתורי חבוי בחדר השינה של משפחת לוין. ולמה מתווך הנדל"ן נותר נעול במרתף של הסופר המת?

אין לי מושג איך היא עושה את זה

אליסון פירסון
2009

"אמא`לה, את תשכיבי אותי לישון היום ?"
"לא, מותק".
נא להכיר: קיית רדי, מנהלת תיקי השקעות ואמא לשניים. היא יכולה לנהל עסקאות בתשעה סוגי מטבעות בחמישה אזורי זמן להתרחץ ולהתלבש, לרחוץ את הילדים ולהלביש אותם ולצאת מהבית בתוך חצי שעה. קיית, שסובלת ממחסור חמור בזמן, סופרת דקות כפי שנשים אחרות סופרות קלוריות.

בשליחות הקיסר למחוז קזוסה

איי-ג'יי פרקר
2009

בשליחות הקיסר למחוז קסוזה הוא סיפור בלשי המתרחש ביפן במאה האחת-עשרה. בעוד הקיסר שולט על ממלכתו באמצעות מערכת בירוקרטית מסורבלת, גואים התככים והמזימות בקרב תושבי הארץ.
סוגווארה אקיטדה, בן אצילים שמשפחתו ירדה מנכסיה, יוצא לשליחות מטעם הקיסר לבדוק מדוע לא התקבלו זה שלוש שנים המסים ממחוז קזוסה. חמוש ברצון עז להוכיח את עצמו, בתושייה ובטביעת עין חדה, מוכן אקיטדה להתמודד עם משימתו.

זאבים בשלג

אורלי קראוס -ויינר
2009

לילה אחד, בבר תל אביבי, מתהפך עולמה של דנה בארי. היא נעצרת באשמת גנבה ממקום עבודתה. דנה פותחת במאבק להוכחת חפותה ואף מוצאת במהלכו אהבה גדולה. אבל בתוך כך נוחתת עליה מכה נוספת: איש זקן מטיח בה שהיא נכדתו של גנב. הוא טוען שסבה של דנה, הרבי מאסרגום, אסף את כספם של כל בני קהילתו כדי להסדיר את בריחתם מהונגריה הכבושה על ידי הנאצים – ולבסוף נסע לבדו והשאיר מאחור את צאן מרעיתו. דנה פגועה ונרעשת, יוצאת למסע אל העבר של משפחתה ובעזרת יומניה של אגי פרקש, פסיכולוגית ופרטזנית לשעבר, שפגשה בבית אבות.

צייר המלחמות

אור גראור
2009

שני צעירים מתחרים ביניהם בתחרות האחרונה של חייהם; ילד מוכיח לאביו שגם הוא יכול להיות גיבור; תלמידות בית-ספר עומדות במשמרות זה"ב בכפר פלשתינאי; אמא לשניים מתאמצת לשכור את שמה; אישה מחפשת את חברתה שאבדה בציוריו של אדוארד הופר וצייר המלחמות טובל מכחול בצבע ומצייר בכאב את השלווה המופרת.

חדר משלו

מתן יאיר
2009

גיבור הרומן, נער בן 13, שההורמונים ומהמורות גיל ההתבגרות לא פוסחים עליו, עובר טלטלה רגשית קשה, כשאבא שלו קם ועוזב את הבית ביום אחד בהיר, משאיר מאחוריו משפחה המומה וחור בקיר חדר השינה (כשהוא לוקח אתו את המזגן).

סחיטה

ג'ון גרישם
2009

על סף סיום לימודי המשפטים שלו בייל, כבר ממתינות לקייל מק´אבוי הצעות תעסוקה מפתות ממיטב משרדי עורכי־הדין. אחרי שגדל במשרד עורכי־הדין של אביו, הצטיין בקולג´ ובאוניברסיטת ייל והתמנה לתפקיד העורך הראשי של כתב העת היוקרתי של הפקולטה למשפטים – השמיים הם הגבול.

הדרך

קורמאק מקארתי
2009

אב ובן הולכים לבדם לאורך כביש בין־מדינתי באמריקה החרוכה. דבר לא זע בנוף פרט לאפר המתפזר ברוח. אובך קבוע מסתיר את אור השמש. הכול אפור והקור מקפיא. המים בנהרות עכורים, וצבע הוא רק זיכרון רחוק. הם הולכים לכיוון הים, למרות שאינם יודעים מה מצפה להם שם. אין להם דבר פרט לבגדים הבלויים שלגופם, עגלת סופרמרקט מקרטעת, אקדח טעון בשני כדורים והאחד את השני.

הכתובים הסודיים

סבסטיאן בארי
2009

"הכתובים הסודיים" מאת סבסטיאן בארי הוא אחד מהספרים המדוברים של השנים האחרונות, זכה בפרסים רבים והפך עם צאתו לרב מכר ייחודי. זהו רומן שמספר בשני קולות – למעשה, בשני סוגי יומנים – את סיפורה של רוזאן: פעם הנערה היפה ביותר במחוז סלייגו שבצפון אירלנד, וכעת אשה כבת מאה השוהה במוסד לחולי נפש.

יומנה של קופאית

אנה סאם
2009

קוראים לי אנה סאם, אני בת עשרים ושמונה והתחלתי לעבוד כקופאית בסופרמרקט במטרה לממן לימודי ספרות. יומנה של קופאית מגולל בהומור וברגישות את המצבים המתרחשים בסופרמרקט, ברגע בו נפגשים לקוח וקופאית.

איז'ה מיה

אושרת קוטלר בנגל
2009

מיה פלדמן, הפסנתרנית הצעירה והמוכשרת, היא נצר לשושלת נשים חזקות, עצמאיות ושבורות לב. כמו אמהּ גאולה וסבתה בֵּקה, גם היא השיגה את הגבר שבו חשקה ואיבדה אותו לטובת אחרת.

נערה עם קעקוע דרקון

סטיג לרסון
2009

נערה עם קעקוע דרקון" היא תעלומת חדר נעול המשתרעת על פני אי שלם וחצי מאה. העלילה מתחילה בנקודת שפל בחייו המקצועיים של מיכאל בלומקוויסט, הבעלים והמו"ל של כתב העת הכלכלי "מילניום", כתב עת ששם לו למטרה להילחם בשחיתות ובגזענות.

הדבר היה ככה

מאיר שלו
2009

מאיר שלו מגולל את קורות משפחתו בספר אוטוביוגרפי שגיבוריו הם הסבתא טוניה, סבא אהרון וייטי ועה, אמו ואביו, הדודים משה, יצחק, יעקב, ביניה, איתמר ומנחם…סיפור מצחיק ומעציב, אמיתי אך לא ייאמן, שתחילתו ריב אחים ואחריתו ליל אהבים, שהתרחש באוקראינה ובפלשתינה, בארצות הברית ובישראל, על שואב-האבק של סבתו של מאיר שלו ומעט גם עליה עצמה.

אין אהבה בעיר

עוזי ברעם
2009

קו של אהבה אסורה, של בגידה ותסיסה פוליטית נמתח משלהי תקופת המנדט ועד לישראל של כאן ועכשיו, וסביבו נשזר סיפור בעל סממנים אוטוביוגרפיים. הרומן אין אהבה בעיר משקיף על ירושלים של פעם, הניצבת בצלם של מאבקים פנימיים ומוראות מלחמת העצמאות, מבעד לעיניו של ילד בן עשר.

מאוחר מדי

צבי ינאי
2009

תחושה משונה חלפה בי כאשר התיישב במרחק שלושה שולחנות ממני. לרגע השתעשעתי ברעיון לקום ולהציג את עצמי לפניו, אבל זה היה רק עוד אחד מאותם תסריטים דמיוניים. לא רציתי לקחת חלק בטלנובלה ירודה…עיתוני הערב ימשיכו לצאת כסדרם גם ללא תמונה נרגשת של שני אחים הנפגשים לראשונה אחרי שבעים שנה. אני בטוח שגם הוא היה מסכים איתי שאת מעט השנים שנותרו לנו נוכל לסיים בלי תוספי סכרין."

ורד הלבנון

לאה איני
2009

עם פלישת צה"ל לביירות במלחמת לבנון הראשונה, מתייצבת אחר צהריים אחד חיילת במחלקת השיקום בתל-השומר. היא אומרת ששמה ורד ומבקשת להתנדב לסייע ללוחם פצוע. אולם שמה איננו באמת "ורד", כי אם לאה, וסיפורו של החייל שרופאי המחלקה מפגישים אותה עמו שונה בתכלית מהסיפור שדמיינה לעצמה.

גלנקיל – מותחן הכבשים

לאוני סוואן
2008

בוקר אחד מוצאים את ג'ורג' הזקן שוכב מת באחו ירוק בגלנקיל שבאירלנד, ואת תקוע בגופו. "אתמול הוא עוד היה בריא", אומרת מור ואוזניה רוטטות בעצבנות. "זה לא אומר כלום", עונה לה סר ריצ'פילד, "הוא הרי לא מת ממחלה. את חפירה הוא לא מחלה". הדו-שיח הזה, תם וחכם כאחד, פותח חקירה בלשית מאומצת שנועדה לגלות מי רצח באכזריות שכזאת את ג'ורג', הרועה המסור של מור וסר ריצ'פילד ומיס מייפל ואותלו, ושל עוד כמה עשרות כבשים וכבשות, טלאים ושיות, שמרגע זה השתבשו חייהם ללא תקנה.

אשת חיל

ליהיא לפיד
2008

אשת חיל מתמודד ברגישות ובכנות כובשת עם המורכבות העצומה והמבלבלת של התפקיד החשוב ביותר בחייה של כל אישה. האמהות. אחד לאחד מפרקת ליהיא לפיד את השקרים המוסכמים ואת האמיתות המקובלות האופפים כמסך עשן את התא המשפחתי המודרני. מבעד למכתביהן של עשרות נשים, ודרך סיפור חייה שלה, נחשפת המערבולת המסחררת של הקרבות היום יומיים, להיות אם ואישה… לחפש רגע של שקט עם עצמך בין הרגעים המתישים והניצחונות הקטנים במלחמה על הבית.

אשה בורחת מבשורה

דויד גרוסמן
2008

אורה, שבנה החייל יוצא למבצע צבאי גדול, בורחת מביתה כדי לא להתענות בציפייה לבשורה הרעה, שאין לה ספק כי תגיע; כסרבנית-בשורה אולי בכלל תוכל למנוע אותה ולהציל את בנה. בדרכה אל הגליל היא כמעט חוטפת את אברם, אהוב נעוריה, ובמשך ימים ולילות היא נודדת אתו על-פני הארץ, ברגל, ועושה את הדבר היחיד שיש ביכולתה לעשות כדי לגונן על בנה ולתת לו כוח: היא מדברת עליו, היא חיה את סיפור חייו.

אצלנו עכשיו בוקר

דאה הדר
2008

"בוקר אחד חיכתה בתיבת הדואר תמונה שלו אחרי שגילח את הזקן. כמעט לא זיהיתי את אבא. הסנטר שלו היה שונה ממה שדמיינתי, עם גומה שעד אז התחבאה ממני. הוא עשה אותו השלום וחייך אותו החיוך, אבל הגומה שינתה הכל. העברתי אותו לאמא."
במרכז היצירה הסוחפת הזאת עומדת גיבורה, בת למשפחה מתפוררת הבורחת מישראל לאמריקה, אך חוזרת כעבור שנים בחיפוש אחר משהו שאין לו שם.

 

מוטי

אסף שור
2008

הוא ישכב על גבו במיטתם, שהיא המיטה שלהם, והיא תיטול את העט העבה שינוח על השולחן הסמוך למיטה, והיא תגיד לו, תתהפך. ואז ישכב על בטנו במיטתם, במיטה שלהם, והיא תכתוב על גבו, בעט העבה, שייך לאריאלה.

ימים יגידו אנה

מירה מגן
2008

אנה מרכיבה את אחיה הקטן על אופניים. הילד נופל וראשו נחבט במזח. זו נקודת הפתיחה בספרה החדש של מירה מגן, ומאותו הרגע משתנה הכל: טעם הלחם, גובה השמים, צבע הים.
בימים יגידו, אנה מתוארת בעוצמה וברגישות הטלטלה המתחוללת במשפחה בשל עריצותו של המקרה. התאונה, שרק השחפים היו עדים לה, מרסקת חלומות, מאיימת לפרום את הרקמה המשפחתית ובוראת אותה מחדש.

הריקוד של סוניה

ויקטוריה היסלופ
2008

"הריקוד של סוניה" ספרה של ויקטוריה היסלופ – כמו רב המכר "האי של סופייה" – הוא מסע מכשף ומרגש אל העבר ואל תוך הנפש פנימה. בעיצומו של חורף אנגלי קודר, בורחת סוניה לסוף שבוע של הוללות בעיר גרנדה שבספרד. כשהיא משוטטת להנאתה ברחובות השוקקים חיים נושאות אותה רגליה לבית קפה בכיכר העיר העתיקה. התצלומים המצהיבים המכסים את קיר בית הקפה מושכים את עיניה, ומתוכם ניבטים אליה פניהם של מרסדס, רקדנית פלמנקו, ושל אחיה איגנסיו, טוריאדור צעיר… סיפורה של משפחה שחייה התנפצו לרסיסים עם פרוץ מלחמת האזרחים בספרד בקיץ 1936.

הטיגריס הלבן

ארווינד אדיגה
2008

בלראם האלוואי, הטיגריס הלבן, הוא אדם בעל פנים רבות: משרת, פילוסוף, יזם, רוצח. במהלך שבעה לילות, לאורה של נברשת מגוחכת עד להצחיק, מספר לנו בלראם את סיפורו המצמרר – איך הגיע להצלחה כה גדולה בחייו בעזרת תבונתו ותושייתו בלבד. הוא נולד למשפחה ענייה בכפר במרכז הודו ובגיל צעיר הוצא על ידי הוריו מבית הספר ונשלח לעבוד בבית תה. בעודו כותש פחם ומנקה שולחנות טיפח חלום על בריחה אל חיים אחרים.

כריש זיכרון

סטיבן הול
2008

אריק סנדרסון מתעורר בדירה כלשהיא ומתחיל את חייו השניים. אין לו שמץ של מושג מי הוא והיכן הוא נמצא. את זהותו הוא חייב לסדרת מכתבים שהותיר לו אריק סנדרסון הקודם, ובהם הוא מספר לו מיהו ומה עליו לעשות.
המכתב הראשון שולח אותו לד"ר רנדל, פסיכיאטרית מקורזלת שיער סוג של "סופה חשמלית" המספרת לו שהכל קרה בגלל מותה של חברתו קליו, היא אוסרת עליו לקרוא מכתבים נוספים.

הזדמנות למשהו טוב

מיכל שלו
2008

גבי, אישה רגישה וכנה, מתמודדת עם כאבה ועם זיכרון האהבה המיוחדת שהיתה מנת חלקה. מפגשיה עם פרינס, עובד זר שאימת הגירוש מרחפת מעליו, עם יהלי, חבר ילדות שחוזר לחייה ועם שרה, קשישה צופנת סוד, מלמדים אותה כיצד להילחם על זכותה לאושר ולהשיב לעצמה את השליטה בחייה. בעזרת משפחתה וחבריה היא מגלה הזדמנות שנייה לאהבה ואת הכוח להתחיל מחדש.

גרין קארד

רם אורן
2008

בת קיבוץ, שנישאה לאמריקני והיגרה מן הארץ, זונחת לפתע הכל מאחוריה ונמלטת לישראל עם בתה בת השתים עשרה, בסיועו של אדם מסתורי. היא אינה מוכנה לגלות לאיש את הסוד הנורא שהיא נושאת בקרבה, גם לא כשסכנה אורבת לחייה. מה היא מסתירה? מדוע אין היא מוכנה לחשוף דבר? מה יקרה כאשר תתגלה לבסוף האמת האכזרית? עלילת המתח רבת התהפוכות, העומדת במרכז הספר "גרין קארד", מתרחשת על רקע החיים בקהילת היורדים הישראלים בארצות הברית.

עולם ללא קץ

פולט קן
2008

ביום שאחרי ליל כל הקדושים בשנת 1327 חומקים ארבעה ילדים מעיר הקתדרלה קינגסברידג´. אחת מהם גנבת, אחד בריון, אחד גאון, ואחת שואפת להיות רופאה. ביער סבוך הם עדים למרדף ולהריגת אביר שמחזיק בסוד טראגי הקשור לבית המלוכה.
קָריס, מֶרתין, גוונדה וראלף עדיין אינם יודעים זאת, אך הם ישפיעו זה על חייו של זה דרך אהבה, שאפתנות, מאבקים, עוני, פשע ועלילות דם, ובעיקר יגלו את עצמם אל מול פני התקופה. אחד מהם ייסע ברחבי העולם אך יחזור הביתה לבסוף.

דירה עם כניסה בחצר

הושוע קנז
2008

תשעה סיפורים. הסיפורים שונים זה מזה ברקעיהם, בנפשות הפועלות שבהם, בתקופתם, ועם זאת אחידים בכתיבה המאופקת והמדויקת, האופיינית ליהושע קנז, בראייה המיוחדת שהוא רואה את גיבוריו, בחמלה ובעצב הנסוכים עליהם ובהומור הדק המביא להם פורקן.

 בלי לומר שלום

לינווד ברקלי
2008

אחרי לילה פרוע של שתייה מתעוררת סינתיה ביג בת ה-14 עם כאב ראש נוראי. בליל אמש היא רבה עם אביה, והיא חוששת שזה מה שמחכה לה גם היום.
אולם הבית דומם לגמרי. הוריה ואחיה אינם נמצאים בשום מקום. גם מכוניותיהם נעלמו. סינתיה תוהה אם הוריה החליטו להעניש אותה בגלל התנהגותה הסוררת, וממשיכה לחפש אחריהם…
סינתיה עוברת לגור בבית דודתה וממשיכה בחייה, ללא שמץ של מושג מדוע נטשה אותה משפחתה בלי לומר שלום.

תותים

מרינה לוויצקה
2008

תותי שדה אדומים. ארבעה גברים וחמש נשים – סטודנטים זרים בחופשת קיץ ועובדים זמניים – קוטפים תותים בשדה פסטורלי בלב אנגליה: עמנואל, הנער השחור ממלאווי שמפנטז על "ידע בשרים", תומאש, פקיד פולני שחולם להיות בוב דילן, מרתה, נוצרייה אדוקה וטבחית חובבת, סינית-סינית, סינית-מלזית, והקומבינטור המולדבי ויטלי. על כולם מנצחת יולה, פולנייה עם גזרה נדיבה ופה גדול.

לכודים

רוני דונביץ'
2008

כולם מתים. כל מחלקת העסקים. מטוס מלא ישראלים טס לתוך סערה והטייסים אינם עונים. זו יריית הפתיחה בלכודים, רומן מתח מסחרר שעלילתו מתלקחת במוקדים שונים ברחבי העולם. אלכס ברטל, ראש אגף מבצעים במוסד, גיבור ספרו הקודם של דונביץ', נרדף, מוזעק לנהל את המשבר ולהציל את המטוס.

חלומות מאבי

ברק אובמה
2008

אובמה כותב בנימה אישית ובכנות יוצאת דופן על האנשים והמאורעות שהביאו אותו עד הלום. הוא מספר על אמו הלבנה והוריה, בני המערב-התיכון האמריקאי, שעברו להתיישב בהוואי הוא מספר על אביו, אפריקאי מקניה, שמעולם לא הכיר, ועל דמות-האב שהצטיירה בעיני רוחו.

סוד במשפחה

יונה דורון
2008

המכתב שמקבל אילן מאמו, שבוע לאחר מותה, מטלטל טלטלה עזה את חייו ומשנה מן היסוד את כל אשר האמין בו עד כה. סוד שהיה שמור שנים ארוכות נחשף ומאלץ את אילן להתמודד עם מציאות חדשה ומפתיעה עבורו ועבור כל הסובבים אותו. מאותו רגע שבו מתגלה לאילן הסוד ועד לסיום המפתיע, חייו שוב לא יחזרו להיות כשהיו.

רדי מהר, שמש

מייקל גרינברג
2008

הספר "רדי מהר, שמש" הוא כרוניקה ספרותית של כברת הדרך הקשה שעשה האב, מייקל גרינברג, בקיץ ההוא עם בתו שהוגדרה פתאום חולת נפש – תיעוד של ההתמודדות הראשונית עם החולי.

הממזרה מאיסטנבול

אליף שפאק
2008

אסיה היא בחורה בת תשע-עשרה שאוהבת את ג'וני קאש ואת האקזיסטנציאליסטים הצרפתים. היא גדלה באיסטנבול עם אִמהּ – זליחה קזאנג'י היפהפייה והחצופה – ועם שלוש אחיותיה: באנו, אישה אדוקה שגילתה את עצמה מחדש כמגדת עתידות; ג'וורייה, אלמנה חסודה ומורה בבית ספר תיכון; ופֶרידֶה, היפוכונדרית בעלת אובססיה לאסונות שעומדים להתרחש.

ימיו ולילותיו של הדודה אווה

אמנון דנקנר
2008

בבית קטן, בירושלים של שנות החמישים, גר ילד יתום מאם עם אביו ועם משפחה נוספת, והילד מתנהל בעולם כגלמוד המבקש אהבה בכל אשר יפנה. אל בני הבית הזה, שכל אחד מהם נושא עמו שק של כאב, מצטרפת בלילה גשום אחד גברת שפניה חבולים ומבטה מבועת, ובלבה פקעת של סודות.

בשבילה גיבורים עפים

אמיר גוטפרוינד
2008

לא היו לזה סימנים מבשרים, שום התראה מוקדמת: יום אחד הוא פשוט הופיע בשיכון, והעולם השתנה. קראו לו יורם, היו לו עיניים בלי צבע וכישרון נדיר לצרות, והוא ליכד סביבו ארבעה חברים שיישארו יחד תמיד. או שלא. כי לפעמים ההיסטוריה בורחת מן המסלול שהותווה לה, כמו כלב שהשתחרר מרצועה. "בשבילה גיבורים עפים" הוא סיפורה של קבוצת ילדים משיכון פועלים בחיפה – ילדים של שלהי שנות השישים, שנות הנס של מלחמת ששת הימים, שנות התרוממות הרוח והעתיד המבטיח.

לאכול, להתפלל, לאהוב

אליזבת גילברט
2008

מסע חיפוש הרפתקני של אישה ברחבי איטליה, הודו ואינדונזיה. עד יום הולדתה השלושים כבר השיגה אליזבת גילברט כל מה שאישה יכולה לבקש – בעל אוהב, בית בפרוורים, קריירה פורחת. אבל במקום להרגיש מאושרת ומסופקת היא מבוהלת ואחוזת צער ובלבול. אחרי גירושים, דיכאון הרסני ורומן כושל, כל מה שקיוותה להיות – פשוט התפוגג. אליזבת עושה מעשה.. היא נפטרת מכל חפציה, מתפטרת מהעבודה ויוצאת אל העולם להרפתקה של גילוי עצמי.

פנים צרובי חמה

שמעון אדף
2008

בהיותה בת שתים-עשרה מדבר אלוהים אל פלורה אלחייני מתוך הטלוויזיה, וכוח הדיבור שאבד לה בלי כל הסבר שב אליה. בעקבות החוויה היא משנה את שמה, אך חייה נמשכים, בין בני משפחתה וחבריה לחברת הילדים בנתיבות, עיירת מגוריה, בלי שתדע מה לעשות במה שנדמה כי ניתן לה או הוטל עליה בהתגלות זו; ניסיונותיה לפענח את הדברים משליכים אותה אל לבו של תהליך התבגרות מזורז ומלא מהמורות.

חיים על דלת המקרר

אליס קייפרס
2008

קלייר בת החמש-עשרה ואמה חיות על זמן שאול. הן לא יודעות את זה. עדיין לא. חיי היומיום עמוסים במטלות. קלייר מחלקת את זמנה בין בית הספר, חברים ועבודה כשמרטפית; אמה החד הורית, כורעת תחת נטל העבודה בבית החולים. הן חיות תחת קורת גג אחת, אך לעיתים רחוקות נמצאות בבית ביחד. על דלת המקרר במטבח, הן משאירות פתקים זו לזו. במקום לדבר הן כותבות, במקום להיפגש הן בורחות.

על דעת עצמו

נורית גרץ
2008

עמוס קינן: לוחם חירות, עוזי ושות', עיתונאי, סופר, מחזאי, פסל, צייר, פעיל שלום, שתיין. אחד הישראלים הכי מוכשרים, הכי מלאי סתירות, הכי חיים שהיו מעולם. האישה שאתו זה 45 שנים, חוקרת הספרות והתרבות נורית גרץ, נטלה על עצמה את המשימה העדינה והמורכבת של כתיבת פרקים מחייו.

קרקע לא מוכרת

ג'ומפה להירי
2008

אישה שמתחילה לטוות דיאלוג מהוסס עם אביה דרך בנה וכך להבין שאולי לא הכירה אותו באמת, ילדה העדה בבלי דעת לאהבתה הנכזבת של אמה לגבר צעיר, גבר נשוי החוזר למחוזות הכאב של נעוריו – אלה הן אחדות מהדמויות בסיפוריה הרגישים והמבריקים של ג'ומפה להירי כלת פרס פוליצר, המתרחשים בעולמם החצוי של מהגרים ובני מהגרים בנגלים בארצות-הברית.

הכלב היהודי

אשר קרביץ
2007

הכלב היהודי הוא סיפורו של כורש, כלב מיוחד, שנולד בשנת 1935 למשפחה יהודית בגרמניה. זהו סיפור גבורה והישרדות, סיפור על חברות אמיצה הבוחן את משמעותה של נאמנות, ואת משמעותם של החיים בתקופות קשות ובכלל. זהו סיפור המסופר מפי הכלב, מנקודת מבטו של יצור נבון הרואה את העולם מגובה 50 ס"מ מעל פני הקרקע אך עם זאת מיטיב להבחין ולראות.

אלף שמשות זוהרות

חאלד חוסייני
2007

אלף שמשות זוהרות הוא סיפור עוצר נשימה שמוצג על רקע התהפוכות הפוליטיות ההרסניות שידעה אפגניסטן בשלושים השנים האחרונות – מהפלישה הסובייטית ועד לשלטון הטאליבן והשיקום שלאחר סילוקו. בספר מפליא חאלד חוסייני להציג את האלימות, הפחד, התקווה והגורל של ארץ זו במונחים אינטימיים ונואשים.
זהו סיפורן הפרטי של שתי נשים אפגניות, שחייהן משתלבים לבלי הפרד, אשר עושות יד אחת כדי לשנות את גורלן האכזרי, אך במחיר קשה מנשוא.

הירושה

שאנדור מאראי
2007

מברק מליצי, כמעט תיאטרלי, מפר את שלוות חייה של אסתר: לאיוש מגיע לביקור. עשרים שנה לא התראו, ובהן הצליחה, אט אט לעמעם את הכאב, אולי אף לשכוח את הנוכל אשר שדד את לבה, את כספה, את עתידה. ועכשיו לאיוש חוזר, ואיש אינו יודע מדוע. בכיסם של אנשי המקום בוערים שטרי חוב ישנים, נונו הזקנה – המתגוררת עם אסתר בבית הקטן – מחביאה את כלי הכסף המעטים שעוד נותרו, ואסתר תוהה: מה עוד יוכל לבקש ממנה. ואולי בכלל הגיע לקיים הבטחה.

מקימי

נועה ירון – דין
2007

סיפורה של עלמה, מנחת טלוויזיה חדת-לשון שמואסת בעיסוקה, בהצלחתה ובאורח-חייה על כל הנאותיו הפרועות. היא מתקרבת צעד אחר צעד אל הדת, ומתנתקת מכל עולמה הישן: מתל אביב ההוללת, מחבריה בעולם התקשורת ואפילו מבני-משפחתה.
דרכה החדשה אינה חלקה ופטורה מספקות. להפך, יש בה כאב ותהיות, חיבוטי-נפש ובדיקה עצמית מתמדת, שתעורר הערכה גם בלבו של חילוני שמשוכנע בצדקת דרכו.

נישואי חובבים

אן טיילר
2007

ביום בהיר אחד בשנת 1941 מתפרצת לחנות המכולת של גברת אנטון בבולטימור חבורת נערות קולניות שזקוקות לעזרה דחופה. חברתן פולין, יפהפייה עוצרת נשימה, נפצעה כשקפצה מחשמלית נוסעת. מייקל, בנה של גברת אנטון ויד ימינה, נחלץ לעזור לפולין ונשבה בקסמיה. הימים הם ימי מלחמת העולם השנייה, והזוג מתחיל את דרכו על רקע צעדות החיילים ומפגני התמיכה בכוחות הלוחמים. בעידודה של פולין מייקל מתגייס ונשלח אל מעבר לים, והיא מחכה בבית לשובו. בשובו משדה הקרב הם מתחתנים, אך למרות האהבה הגדולה השוררת ביניהם השידוך לא מוצלח.

האי של סופיה

ויקטוריה היסלופ
2007

את הסוד שסופייה מגלה בגיל שמונה-עשרה היא מחליטה לנצור בלבה לעד. היא מתנתקת מעברה ונישאת לגבר אנגלי שפגשה באתונה, עוקרת מיוון ללונדון ומקימה משפחה. אבל ערב נישואי בתה, אלקסיס, שב העבר ומתדפק על דלתה. סופייה מבינה שכדי לאפשר לבתה להכיר את עצמה ולמצוא את דרכה בעולם, עליה להתפייס עם משפחתה ועם תולדותיה. כשאלקסיס מחליטה לנסוע לכרתים, סופייה נענית לבקשתה ומציידת אותה בשמה של חברת ילדותה, פורטיני.

אדום עתיק

גבריאלה אביגור-רותם
2007

אדום עתיק הוא רומן על מערכות יחסים מורכבות בין אנשים לזמנם ולמקומם, בין הורים לצאצאים, בין גברים לנשים, ובעיקר בין נשים לנשים. רעננה, מעצבת בגדים צעירה – בת לאם דעתנית ונכדה לסבתא נחרצת – ובארי – אדריכל פרוד ואב מודאג לבת רושפת חפ"ש (חימה פמיניסטית שפוכה) – מגוללים, כל אחד בקולו, יריעות של יחסים המתרקמים בין הבנה לתלונה ומזגזגים בין התמסרות להתמרדות.
אדום עתיק הוא גם סיפרן של דמויות ידועות מימי העליות הראשונות ברגעים מכריעים בחייהן.

עאידה

סמי מיכאל
2007

זכי דאלי, יהודי מבוגר, כמעט קשיש, הכותב ומגיש תוכנית דוקומנטרית פופולארית בטלוויזיה העיראקית, מקבל יום אחד, בין שתי מלחמות המפרץ, שיחת טלפון שממנה הוא למד שעל סף דלתו מונחת גופה של אישה. מכאן ואילך מתפתחת עלילה דרמתית, רבת תהפוכות, שדרכה אנו נחשפים לעולמו הרגשי והתודעתי של זכי, שרואה עצמו נצר אחרון לקהילה יהודית מפוארת שחיה ברציפות במקום אחד יותר מכל קהילה יהודית אחרת.

רעלה של ורדים

לורה פיצג'רלד
2007

טאמילה היא צעירה איראנית, בעלת חלומות ושאיפות כמו כל אשה אחרת בעולם, אך בגלל כבלי המסורת בארצה השמרנית היא נאלצת לוותר עליהם. ביום הולדתה ה-27 היא מקבלת מהוריה מתנה מיוחדת במינה: דרכון, ויזה לארצות הברית וכרטיס טיסה. בליבה היא יודעת: זהו הכרטיס שלה אל החופש. אבל, המתנה הנפלאה היא גם פצצה מתקתקת: תוקף הויזה הוא 3 חדשים, וכדי להישאר בארה"ב היא חייבת למצוא לעצמה בעל: אמריקאי ממוצא איראני.

ג'נטלמנים ושחקנים

גואן האריס
2007

מותחן המתרחש בתיכון סנט אוזוולד, מוסד חינוכי פרטי ויוקרתי בצפון אנגליה. צעיר מסתורי מצטרף לסגל ההוראה של בית הספר. מונע על ידי טינה אפלה ועמוקה, הוא חותר להרוס את סנט אוזוולד. לפתע, מעשי קונדס אכזריים מתחילים להתרחש והופכים לאלימות של ממש! מיהו הצעיר שמסתובב במסדרונות ומאמין כי "רצח זה לא כזה סיפור"? איזו שערוריה מובילה לצעד הסופי והנורא? מותחן פסיכולוגי רצוף במסתורין ותעלומות.

מערת האידאות

חוסה קרלוס סומוסה
2007

רומן מתח היסטורי המתרחש ביוון העתיקה. גופתו של אחד מטובי התלמידים באקדמיה של אפלטון מתגלה ביער מחוץ לעיר, ועד מהרה מצטרפים לתעלומה מעשי רצח נוספים של נערים צעירים ומטילים אימה על אתונה העתיקה. מיהו הרוצח? תעלומה רודפת תעלומה, והקורא נסחף בסיפור בלשי וחידה פילוסופית מרתקת המעוררת מחשבה וזעזוע.

דיבה

חנה גולדברג
2007

דיבה" הוא רומן חתרני ואירוטי על אישה שחצתה את כל הקווים האדומים.
יש לה בית מהוגן, יש לה בעל אקדמאי, יש לה בן אהוב, ולמרות זאת היא בוחרת לגור ברחוב. "זו הפעם הראשונה בחיים שטוב לי," היא אומרת, "מאז שאני על המדרכה אני מרגישה יפהפייה. עד לא מזמן היא היתה מורה לספרות בתיכון. ואז היא פגשה את נ', תלמיד רגיש ויפה תואר בן 17. מודעת עד כאב לגופה, לגילה המתקדם, לאכזבות ולפשרות בחייה, היא נסחפת לקשר האסור והבלתי אפשרי ביניהם ומאפשרת לתשוקותיה הכמוסות לפרוץ החוצה.

העתידן

ג'ימס פ. אותמר
2007

ייטס מתפרנס לא רע מכך שהוא טס מארץ לארץ ומרצה בפני כל מי שמעוניין לשמוע על העתיד המצפה לעולם. במילים אחרות הוא מגש בולשיט ארוז יפה לממשלות לחברות ולוועידות פסגה עולמיות.

הסיפור השלושה -עשר

דיאן סטרפילד
2007

וידה וינטר היא סופרת נערצת בערוב ימיה שעברה לוט בערפל, והגירסאות שלה לסיפור חייה משתנות מראיון לראיון. אם יש לה סוד אפל, היא שומרת אותו לעצמה.

תחנות בזמן

יונה דורון
2007

מלון הרצליה הקטן שאירח בין כתליו קציני או"ם שבדים גבוהים ובהירי שיער, הספרייה במעלה המדרגות שבה אוצרות תרבות וסיפורת, "העיגול" שבו התאספו ילדי השכונה למשחקים והסתודדויות, חנות הקפה אשר ריחותיה גלשו ומלאו את הרחוב, הבית שנמחק, סודותיה של סבתא והיהלום שאבד – כל אלה ועוד רבים אחרים, הם ציוני דרך בתקופה המופלאה אשר כה רבים אוהבים להתרפק עליה.

מבוך הזיתים

אדוארדו מנדוסה
2007

הבלש-בעל-כורחו, גיבורו הבלתי-נשכח של מנדוסה, שכבש את לב הקוראים ב'תעלומת הקבר המכושף', חוזר ב'מבוך הזיתים' בעלילה סהרורית ופרועה חדשה. גם הפעם שולף אותו מפקח-המשטרה, ולא בעדינות יתרה, מן המוסד הסגור שהוא מאושפז בו, בהנחה שדווקא הספק-פסיכופט ספק-עבריין יוכל לבצע עבודה מלוכלכת חיונית, וברגע הנכון יהיה אפשר להיפטר ממנו בלי קושי.

יונה ונער

מאיר שלו
2006

פרשה מופלאה של אהבה נרקמת בין שני שובכים של יוני דואר במלחמת השחרור.יאיר מנדלסון, מדריך תיירים, מספר על היונים ועל האוהבים, על עצמו, על אמו, שנתנה לו מתנה מפתיעה – סכום כסף שמאפשר לו לבנות בית חדש ולעזוב את אישתו, ועל הקבלנית שמשפצת את הבית ונעשית אהובתו.יונה ונער הוא הרומן השישי של מאיר שלו, מחבר עשו, כימים אחדים, רומן רוסי, פונטנלה ובביתו במדבר.סיפור מרתק על נער ובית, קן וילדה, יונה ותינוק. סיפור על תשוקת נדודים ושיבה הביתה, בני אדם ובעלי כנף.

גירושין בבודה

שאנדור מאראי
2006

שופט שחי בשלווה ובביטחון בחיק משפחתו מופתע ערב אחד כשהוא מוצא בביתו אורח לא קרוא. האורח הוא חברו משכבר הימים, שאמור להתייצב בפניו למחרת היום בבית המשפט גירושיו. מפגשם של השניים והעלאת זכרונות העבר, שבמרכזם דמותה של אישה, חושפים בהדרגה סוד החבוי ברבדים העמוקים ביתר של הנפש ומאיר את עברם של השניים באור חדש.

המגיפה האדומה

רוברט לדלום ופטריק לרקין
2006

מחלה קטלנית- בלתי ניתנת לגילוי, בלתי ניתנת לעצירה ונטולת מרפא- וכלי התנקשות מושלם, נשק ביולוגי שתוקף את ד,.אן.איי. של קורבנו, מתפשטת במהירות בקרב פקידי ממשל אמריקניים. עם מעט מאוד רמזים וכשהזמן יקר, חייב ג`ון סמית, סוכן `כיסוי-אחד`, למצוא ולהביס את הדמות העלומה שעומדת במרכז המזימה המרושעת הזו…!

ארוכה הדרך למטה

ניק הורנבי
2006

לונדון, ערב השנה החדשה, גג בניין המקפצה. ארבעה בני אדם זרים זה לזה מגלים שהתאבדות בקפיצה היא לא עניין פשוט, ובהחלט לא אקט אינטימי כפי שציפו.
מגיש תוכניות בוקר בטלוויזיה שהסתבך בפרשיית מין מביכה, מתבגרת פאנקיסטית עם ייחוס משפחתי מפתיע וסוד מחריד, אם חד-הורית לבן בעייתי במיוחד ושליח פיצות אמריקאי שתיכנן להיות ברוס ספרינגסטין הבא. מה פשר הקשר ביניהם? איך הלילה הזה ייגמר? כמה ארוכה היא הדרך למטה ומה באמת ממתין בסופה?

חוכמת הסריס

ג'ייסון גודווין
2006

השנה היא 1836. אירופה צועדת במרץ אל העידן המודרני, והאימפריה העות`מאנית לא יכולה להרשות לעצמה להישאר מאחור. אבל כמה ימים לפני שהשולטן עומד להודיע על שורה של רפורמות מרחיקות לכת נרצחת אחת מפילגשיו בהרמון, וברחובותיה של איסטנבול, בתוך פנכת מרק ענקית, מתגלה גופתו המעונה של צוער טורקי צעיר. הרציחות הללו מאיימות לערער את מאזן הכוחות בחצר השולטן. מי עומד מאחוריהן ומהי מטרתו?

חתונה בוכרית

דן-בניה סרי
2006

בנובלה "חתונה בוכרית" נעתר גבר צעיר לבקשת אביו להינשא לאשיה כעורה כדי לפרוע חוב שהוא חב לאביה, אולם אינו מספר לאיש מבני משפחתו שהמניע להחלטתו הוא אישה אחרת, אהובתו האמיתית. ב"פסלים פרסיים" נהפכים חיי הנישואים של רינה וניסן להתגוששות יומיומית ואכזרית בשל סירובה של רינה להביא ילד לעולם. ב"הכנות לאביב" נוסע גבר צעיר לבקר את בת זוגו כבדת המשקל ומסתבך בפרשת אהבים קצרה עם שכנתו לספסל באוטובוס.

כיסא בת הים

סו מונק קיד
2006

בשעת לילה מאוחרת מתבשרת ג´סי כי אמה קצצה את אחת מאצבעותיה בסכין קצבים. מטורפת מדאגה וחרדה מהשיבה אל איגרט איילנד, האי הקטן שבו גדלה בצל מות אביה האהוב ואמה הקתולית הפנאטית, נפרדת ג´סי מבעלה הפסיכיאטר ומבתם ועולה על המטוס הראשון לאי. האם הכוח המיוחס לכיסא בת הים הניצב בתוך מנזר באי הוא מיתוס ותו לא? ואולי ג´סי מתכחשת לאהבה פתאומית וחדשה? מסעה האישי עתיד לחשוף את שורשי עברה המיוסר של אמה, אך יותר מכל, יאפשר לג´סי להכיר את עצמה.

שבע מידות רעות

מאיה ערד
2006

ארבעה מועמדים, שלושה אמריקאים וישראלי אחד, מתחרים על מישרה נחשקת באוניברסיטה אמריקאית מובילה. אחד יסודי אך איטי, שני מבריק אך שחצן, שלישית נעימה אך חסרת ביטחון, והרביעית יודעת הכל. מי יצליח לגבור על האחרים ולזכות במישרה? שבע מידות רעות" הוא קומדיית מידות מודרנית, עשויה משבעה פרקים שבמרכז כל אחד מהם מידה רעה משלו וגיבור משלו.

מקופלת

תמר גלבץ
2006

זה סיפור פשוט. ומוכר. גבר עוזב אישה. וילדה. ובית. עשרים שנה יחד, והוא מודיע שהוא הולך. לא טוב לו איתה. ממש לא טוב לו. היא מנסה לעצור אותו. לחסום. היא מתחננת. ומתחננת. ומפצירה. ובוכה. ומשדלת. ומשדלת. וכלום לא עוזר. לוטובלו שוכר לו דירה ועוקר אליה. היא נשארת לבד ולומדת להכיר את עצמה. ולומדת לחיות. בלעדיו. ומתעוררת לחיים.

הטמפלר האחרון

ריימונד חורי
2006

עכו, 1291 לספירה – בשעה שאנשי הסולטן תוקפים את העיר העולה בלהבות, מפליגה לדרכה ספינה בשם ה"פלקון טמפל", ועל סיפונה קבוצת אבירים ותיבת מסעות מסתורית שראש המסדר הפקיד בידיהם.

ספק גורלי

אמנון בן-דרור
2006

ספק גורלי- רומן משפטי רגיש ומרתק, העוסק בשני זוגות בדורות שונים, שמקשר ביניהם סוד אפל משותף. הקונפליקט בין האהבה והתשוקה לבין האמונה והייסורים נפרש בעין מפוכחת וברגש לעבר הסיום המפתיע.

תורת המשחקים

אבינש דיקסיט
2006

תורת המשחקים" לוקח תורה כלכלית מתמטית מסובכת ומורכבת, ומפשט אותה כך שנוכל לנסות ולהשתמש בעקרונותיה בחיי היומיום. עד כמה להתמקח? מתי האיום שלנו לא באמת מאיים על הצד השני? עד כמה רחוק יילך היריב? לאן לבעוט את הפנדל הבא? זהו אינו מדריך מסוג "כיצד להתעשר בשבועיים", אלא מדריך רציני (למרות שלעיתים מצחיק ביותר) הנותן הדרכה וכלים לחשיבה אסטרטגית, אך גם מראה שלעיתים אין תשובות קלות, וגם השאלות לא פשוטות…

בריחה

נאטסואו קירינו
2006

אם צעירה, שעובדת במשמרת לילה במפעל לאריזת ארוחות מוכנות בפרברי טוקיו, חונקת למוות את בעלה המכה, ולאחר מכן מבקשת מחברותיה לעבודה לסייע לה בהעלמת הגופה. מנהיגת החבורה שמחפה על הפשע, מסאקו קטורי, היא הלב הרגשי של "בריחה". זוהי אחת הדמויות הנבונות וחדות המבט בספרות היפנית בת ימינו.

תמונות חתונה

גיל אילוטוביץ
2006

אילולא קרה מה שקרה, היתה אלקה התופרת חמת המזג חיה חיים פשוטים עם ישראל שלה עד זקנה ושיבה. אולי היו עולים עם הילדים לארץ ישראל לגור בקיבוץ, אולי היו פותחים חנות למגזינים וספרים שם, בלִידָה. אלא שהגורל וההיסטוריה רצו אחרת.

תולדות האהבה

ניקול קראוס
2005

ליאו גורסקי מנסה לשרוד עוד קצת, מקיש על הרדיאטור מדי ערב כדי להודיע לשכנו מלמעלה שהוא עדיין חי, מושך מבטים בדלפק החלב בסטארבקס. אך לא תמיד היו אלה פני הדברים: לפני שישים שנה, בכפר הפולני שבו נולד, ליאו התאהב וכתב ספר. ואף על פי שהוא אינו יודע זאת, ספרו שרד גם הוא – חצה דורות ואוקיאנוסים ושינה את חייהם של אנשים אחדים.

אחיות

טוני פרסונס
2005

פאולו אוהב את ג´סיקה. הוא חושב שהתא המשפחתי שלהם, המורכב משניים, מושלם. אבל ג´סיקה לא תשקוט עד שיהיה לה תינוק, האם גבר ואישה יכולים להסתפק במשפחה בת שתי נפשות? למייגן נשבר באופן סופי מהחבר הבוגדני שלה. אחרי מפגש מקרי במסיבה עם נער חופים אוסטרלי, מגלה מייגן שהיא בהריון.. האם כדאי לאישה להביא אל העולם ילד גם אם אינה אוהבת את אביו? קאט אוהבת את חייה. אחרי שגידלה בעל כורחה את אחיותיה הצעירות, הדבר היחיד שהיא רוצה בחיים הוא חופש… האם אישה מודרנית יכולה להיות מאושרת באמת בלי ללדת? שלוש אחיות…

והוא האור

לאה גולדברג
2005

בקיץ של 1931 חוזרת נורה קריגר בת העשרים משנת לימודים בברלין לחופשת קיץ אצל הוריה. שבים גם שני אחרים: אביה של נורה, הסובל ממחלת-נפש, חוזר מאשפוז, ואמה מנצלת את שובו כדי להשתחרר ולהתגרש ממנו; ואלברט ארין, חברו של האב, מגיע במפתיע מקליפורניה אחרי היעדרות של עשרים-וחמש שנה, וחידה גדולה עוטפת את סיבות בואו. נורה, הבוחלת בעיר וביהודיה, והחוששת שמחלתו של אביה תתגלה גם בה, מגיעה כאורחת שעד מהרה תשוב ותצא מכאן וכמי שמשלה את עצמה שבכוחה להיות חופשייה ואחרת וכבר גמרה את חשבונה עם העבר.

אותה האהבה, כמעט

מירי רוזובסקי
2005

אותה האהבה, כמעט מגולל את סיפורה של חברות מרה ועצומה, אוהבת ונבגדת, שנפסקת פעמים רבות לאורך השנים ואף פעם לא נגמרת.
במרכז הספר היפהפה הזה ניצבות שלוש חברות טובות: בלי, שלומקיצ ונעמה, שהקשרים בינהן נפרשים משנות ה – 70 ועד ימינו. כמו בדז'ה וו מכושף יוצרת מירי רוזובסקי זיכרון חי וכובש, וגברים ונשים שיעוררו בכם את התחושה שאתה מכירים אותם בצורה קרובה ואינטימית, עד סוף העלילה הדרמטי והמטלטל.

מחול הפלמינגו

אורלי קראוס-ויינר
2005

בליל סערה קודר אוספת ניבה, גיבורת הספר, למכוניתה את גיא, חייל צעיר ורטוב. נסיעה זו עבורה היא הזדמנות להגשים פנטזיה ישנה שתהפוך עליה את עולמה. ניבה, גנטיקאית צעירה ומבטיחה, נאבקת לגלות את הגן המתעתע האחראי על הנאמנות. היא מכנה אותו גן הפלמינגו, על שמה של אותה ציפור יפהפייה, הנאמנה לבן זוגה כל ימי חייה. מאבק זה מהדהד בניסיונותיה לפצח את הקוד הגנטי הרגשי של משפחתה, שהוכתמה בבגידה המלווה אותה במסתרים זה דורות – בגידה המחלחלת גם למערכת יחסיה של ניבה עם איתן, בעלה.

לקרוא את לוליטה בטהרן

אזאר נאפיסי
2005

ספרה של אזאר נפיסי, הוא שילוב של סיפור חיים, ביקורת ספרותית ומסמך חברתי נוקב ומרגש. לאחר שב- 1995 אולצה להתפטר ממשרתה כמרצה בכירה לספרות אנגלית באוניברסיטת טהרן בשל סירובה לעטות רעלה, הזמינה נפיסי שבע מתלמידותיה המצטיינות להשתתף במעין "מועדון קריאה" שהתכנס מדי שבוע בביתה לדיון ביצירות הגדולות של הספרות המערבית. מכיוון שהספרים שהקבוצה קראה הוצאו אל מחוץ לחוק על ידי משטר האיאתולה, נאלצו הנשים להיפגש בחשאי ולהבריח מתחת לגלימותיהן עותקים מצולמים של הספרים האסורים.

כעפעפי שחר

חיים סבתו
2005

כעפעפי שחר הוא המעשה בעזרא סימן טוב ובחבריו, רחמים הכנר העיוור, משה דוד האברך, והדוקטור יהודה טוויל החוקר מן האוניברסיטה. על ארבעה החברים הירושלמים מספר "הסופר", והסיפור שהוא מספר מכאיב וגם מרגש, וכולו שזור באווירה של ירושלים, רחובותיה, בתיה, ריחותיה, שירתה.

המדריך לאם הגרועה

קייט לונג
2005

1977 – בלייר נבחר לראשות ממשלת אנגליה, הנסיכה דיאנה מתה, שרלוט בת ה- 17 נכנסת להריון. היא גם עוברת בהצטיינות את בחינות הבגרות מנסה לפייס את אמה הכועסת ומצליחה מדי פעם למנוע את הסבתא שלה נאן, מלתחוב לטוסטר כל מיני דברים – עבודות לבית הספר, חשבונות, מכתבים, מה לא?

מוזיקה פופולרית מויטולה

מיקאל ניאמי
2005

מאטי וחברו השחקן גילה גדלים בויטולה, עיירה קטנה בצפון הרחוק של שוודיה. הימים הם ימי סוף שנות ה- 60: דרכי העפר מתכסות אספלט, החוות ננטשות בזו אחר זו, ומוזיקת הרוק נכנסת לזירה במלוא עוצמתה.

מעשה תמר

שלומית אברמסון
2005

על רקע נופיה הקדומים של ארץ כנען, אנחנו פוגשים את הדמויות המוכרות לנו מספר בראשית כדמויות של בשר ודם, קרובות אלינו מאוד באהבתן, בקנאתן ובמאבקי הכוח שהן מנהלות ביניהן.

ובאתי על החתום

אורית שחם-גובר
2005

עדנה בראון לבית בודנהיימר היא בתו של ארנסט בודנהיימר, יבואן מכוניות עשיר ואספן אמנות אנין טעם. עדנה, אישה קרירה ואלגנטית, נשואה נישואים של נוחות אך מסתירה בעומק לבה פצעים של אהבה שאינם מגלידים.

עדן

יעל הדיה
2005

עדן, מושב במרכז הארץ, היא זירת ההתרחשות של הרומן החדש של יעל הדיה, העוקב אחרי חודש סוער אחד בחייהן של חמש דמויות. אלונה ומרק סגל, הורים לשני ילדים קטנים, פרודים ומתגוררים בשכנות, חווים במהלך העלילה טלטלה עזה המאלצת אותם לבחון מחדש את הקשר שלהם ואת כל מה שידעו על הורות.

פסיעות על רצפת הזמיר

ליאן הרן
2005

בין המפל ובין פסגת ההר איבדתי את שמי, הפכתי לאדם חדש וקשרתי את גורלי בגורלו של האוטורי."
ספר ראשון בטרילוגיה האפית סיפורי האוטורי. ספרי הטרילוגיה תורגמו לעשרים ושתיים שפות,והיו לרבי מכר וזכו להצלחה בקרב בני נוער ומבוגרים כאחד.
סיפורי האוטורי הם פרי דמיונה של הסופרת ליאן הרן,דמיון שניזון מעניין ומחקר רב שנים בתרבות היפנית.

תעלומת הקבר המכושף

אדוארדו מנדוסה
2005

אנחנו זקוקים לאדם שמכיר היטב את שולי החברה, שאפשר ללכלך את שמו בלי בעיות, שמסוגל לעשות את העבודה במקומנו, ושברגע הנכון נוכל להיפטר ממנו בלי קושי" – בהצעה קוסמת זו נפתחת הקריירה הבלשית של הגיבור, ספק פסיכופט, ספק עבריין, המאושפז במוסד סגור.

שבת

איאן מקיואן
2005

יום שבת חורפי אחד בחייו של גבר אנגלי מצליח בלונדון: לבן, אמיד, מנתח מוח בכיר, נשוי לעורכת דין מבריקה, יפה, אוהבת ואהובה, ואב לבן ובת מוכשרים – כזה הוא הנרי פרון, אדם שהחיים המודרניים מאירים לו פנים, זורחים אליו ממש. ולא, אותה שבת לא תיקח ממנו, בינתיים, את חלקת גן – עדן הזאת שלו.

אם יש גן עדן

רון לשם
2005

חמש שנים אחרי הנסיגה מלבנון חוזר לירז ליברטי אל השנה שטילטלה את חייו – השנה האחרונה של צה"ל על הבופור. הוא חוזר אל ריבר החובש שהבטיח למות למענו; אל אושרי הסמל, הנשמה התאומה, שנשבע לירות בו אם יאבד יד; אל זיתלאווי שהמציא שפה, ובייליס שהוריד כיפה; אל שפיצר, שדיקלם "הנרי.

יסמין

אלי עמיר
2005

סיפור אהבה נוגע ללב של נורי ויסמין, גבר ואישה צעירים במלוא פריחתם המתמודדים עם המעצורים שבנפשם ועם התהום שביניהם, עומד במרכז הרומן הריאליסטי הזה. הרומן מעלה בכאב ובהומור מגוון דמויות ססגוניות , המיטלטלות ומתפתחות בין תרבויות ועולמות מנוגדים. הסיפור מתרחש על רקע ירושלים שלאחר מלחמת ששת הימים ומתאר את המפגש בין שני העמים, הישראלים והפלשתינים.

הורים טובים מדי

אורלי פוקס-שבתאי
2004

חשוב להציב גבולות לילדים" אומרים תדיר להורים, אבל מה הם גבולות? כיצד מציבים אותם? מה המחיר שאנו כולנו משלמים בהיעדרם? שאלות אלו ואחרות עולות לדיון אמיץ בספר, ובתוך כך נחשפים מסריה הכפולים של החברה, שיש בהם משום בלבול של ההורים וסירוס סמכותם. בתרבות שלנו, קשה להורים להציב גבולות לילדיהם. הספר חותר להגיע לשורשיו של קושי זה.

מכוון הפסנתרים

מייסון דניאל
2004

באוקטובר 1886 מקבל אדגר דרייק בקשה מוזרה ממשרד המלחמה הבריטי. עליו לעזוב את אישתו ואת חייו השקטים בלונדון, ולנסוע לג'ונגלים של בורמה, שם עליו לתקן ולכוון פסנתר כנף נדיר בעל חשיבות אסטרטגית לאימפריה הבריטית. הפסנתר שייך לאנתוני קארול, רופא צבאי, ששיטות השכנת השלום הלא – שגרתיות שלו הביאו לשקט זמני במדינות שאן הדרומיות, אך גרמו לתהיות ולתרעומת בקרב מפקדיו של הרופא. במסעו דרך אירופה, הים האדום, הודו ולתוך בורמה, אדגר נפגש עם חיילים, מיסטיקנים, נוכלים וגם עם אישה חמקמקה לא פחות מקארול, הרופא הצבאי.

החומר האפל

ענר שלו
2004

סיפור אהבה מטלטל ורצוף תהפוכות עומד במרכז הרומן החומר האפל. תאונת דרכים קלה מציתה רומן טרנס – אטלנטי בין דיפלומט ישראלי נשוי הגר בניו יורק לבין סטודנטית ירושלמית צעירה. מפגש סודי של השניים במלון בניו יורק, שמתחיל כהרפתקה ארוטית, מתפתח בהדרגה לסיפור של היעלמות וחיפוש, וצובר ממדים פסיכולוגיים ודרמתיים רבי עוצמה.

נערה עם עגיל פנינה

שבלייה טרייסי
2002

בדלפט המשגשגת של המאה השבע – עשרה ידע כל אחד את מקומו: עשירים ועניים, קתולים ופרוטסטנטים אדון ומשרתת. כשמגיעה הנערה חריט לביתו של הצייר ורמר, ברור לה מקומה: עבודות בית, כביסה, וטיפול בשישה ילדים. איש אינו צופה מראש שהתנהגותה השקטה של חריט, התפיסה המהירה שלה, והקסם של ציורי אדונה, ימשכו אותה אל תוך עולמו.

רומן אמיתי

סמדר שיר
2002

ביום בו מודיעים למאיה שבנה הקטן זקוק להשתלת כליה היא יודעת שרגע האמת הגיע. עכשיו עליה לספר לבעלה שהוא אינו אביו של התינוק. שהילד הזה, הנסיך, הוא מזכרת שנותרה ברחמה מסיפור אהבה גדול שהיה לה עם גבר ממוצא ערבי. והיא מספרת. ומשלמת את המחיר. מתנדנדת בין הגעגועים למאהב בעל העיניים החמות והאצבעות הארוכות לבין הרצון לשקם את חיי הנישואין.

הברית

נעמי רגן
2004

ד"ר יונתן מרגוליס הוא אדם מאושר. הוא אונקולוג בבית החולים הדסה, מוערך על ידי מטופליו ועמיתיו, יהודים וערבים כאחד. יש לו בת קטנה ומתוקה ואשתו הצעירה עומדת ללדת בקרוב את ילדם השני לאחר הריונות רבים שהסתיימו בהפלה. אין לו כל מושג כשהוא נוסע עם בתו אל ביתם שבגוש עציון שחייו הפשוטים והטובים עומדים להיהפך לכותרות צעקניות בעיתונים.

הרדיד האנדלוסי

אלזה מורנטה
2004

אלזה מורנטה, "המלכה האגדית של הספרות האיטלקית", קנתה לה תהילת – עולם בארבעה רומאנים – 'כזב וכישוף' (1948), 'האי של ארתורו' (1957), 'אלה תולדות' (1974), ו'ארצ'לי' (1982). אבל בשנות העשרים לחייה כתבה מורנטה סיפורים ; והיו שנים שפירסמה סיפור כמעט מדי שבוע. בספר זה, שאת המבחר שבו בחרה מורנטה עצמה, מכונסים סיפורים שנכתבו ברובם בשנים 1941 – 1935… גדולה ההפתעה שמזמן הספר.

בני מזל

ג'פרי ארצ'ר
2004

זוג תאומים מופרדים בלידתם. נאט קרטרייט גדל במשפחה מן המעמד הבינוני – נמוך, לומד באוניברסיטת קונטיקט, משרת בגבורה בווייטנם ונכנס לעסקי הבנקאות. פלצ'ר דוונפורט גדל בבית עשיר, לומד בייל והופך להיות עורך – דין ופוליטיקאי. חייו של כל אחד מהם משקפים את חיי רעהו, אם בשנות הלימודים, אם בעניינים מקצועיים ואם באהבה. כל זאת עד שרצח מתוקשר מפגיש ביניהם, עד שהם מוצאים עצמם זה מול זה במאבק על משרת המושל של קונטיקט, ועד שסוד בן עשרות שנים נחשף פתאום – או אז הם ניצבים בפני קשרי הגורל והמזל שביניהם.

רודף העפיפונים

חאלד חוסייני
2004

שנות השישים בקאבול, בירת אפגניסטן. שני ילדים, אמיר וחסן, נולדים באותו בית מידות ויונקים משדיה של אותה מינקת, אך למרות זאת, הם גדלים בעולמות שונים לחלוטין. אמיר הוא בנו של איש עסקים עשיר ומכובד, מעמודי התווך של קאבול; חסן הוא בנו של עלי, המשרת של באבא, אביו של אמיר. אמיר הוא פאשטוני, מוסלמי סוני, בן לאליטה השלטת באפגניסטן, חסן הוא האזארי, בן למיעוט אתני נחשל ומנודה… השניים גדלים יחד, ספק חברים, ספק אדון ומשרת, וגורלותיהם נשזרים זה בזה, עד שאחד מהם בוגד בחברו, ואילו האחר, מוכיח כי נאמנותו לרעהו חשובה לו יותר מחייו.

מחר יקרה לנו משהו טוב

אסתי ג. חיים
2003

במרכזו של הרומן החכם והמרעיד הזה, בתיה ואורי, אם ובנה, היוצאים לטיול בר-מצווה בראש פינה. הטיול הופך להתבצרות בבית-הנופש, ומשם הדברים יוצאים מכלל שליטה. למקום מגיעים גם יוני, בעלה של בתיה, שלא רוצה לבזבז את החיים על לחיות", ואלינוער, חברתה, שהיתה בעבר מאלפת אריות בקרקס, ועכשיו היא מאמצת חתולים. זהו מסע מרתק בזמן, בנפש ובארץ הזאת, ארץ החודרת לנימים הפרטיים ביותר, בניגוד לרצונם של הגיבורים.

שלושה סיפורי אהבה

יעל הדיה
2003

גבר בן שלושים ונערה בת חמש עשרה נכנסים למיטה אחר הצהריים שרבי אחד. אשה צעירה שהוריה הזקנים מחליטים, פתאום, להתגשר, נותנת טרמפ לגבר שהכירה במסיבה. גבר ואשה יוצאים לפגישה עיוורת, ובדרך הביתה אוספים כלב רחוב. כך נפתחות שלוש מערכות – היחסים העומדות במרכז שלושת הספורים שבקובץ – סיפורים שלשונם צלולה, תמציתית ומפוכחת והם מתארים את מה שקורה בין גברים ונשים מזויות שונות.

טירופו של רופא הנפש

יהודית הנדל
2002

זה התחיל כשיואל, חברו הטוב של רופא הנפש אלחנן, הציג בפניו את יעל, החברה שלו. וכשהתפנתה דירה מול החלון שלהם, עבר אליה אלחנן בעידודו של חברו. מאז, חמש שנים הוא חי את חייהם של יואל ויעלי יותר מאשר את חייו, עקב בסתר אחר דירתם המוארת מחלון דירתו המוחשכת. וכשיואל נהרג בתאונה התאבלו עליו אלחנן ויעל יחד, וכעבור שנה הוא עבר לגור איתה. שנים היה מסתכל משם לכאן, ועכשיו הסתכל מכאן לשם.

הימנון לשמחה

שפרה הורן
2004

הכול מתחיל בבוקר חורף אחד, שבו עוברת יעל, דוקטורנטית לאנתרופולגיה, טלטלה קשה: מכוניתה עומדת בפקק תנועה מאחורי אוטובוס, בחלון האחורי של האוטובוס היא מבחינה ביד קטנה המוחה את האדים מן השמשה, ופרצוף רציני של ילדה מציץ אליה. יעל משחקת עם הילדונת ב"קוקו", מתחבאת מאחורי ההגה, ופתאום מבריק הברק ומרעים הרעם, האוטובוס הופך למלכודת אש, והילדה בהירת השיער נעלמת מחייה. החיפוש אחריה מוביל את יעל, הנשואה לנחום ואמו של יואבי בן השלוש, אל אבשלום, גבר חרדי אלמן ואב שכול, ולסיפור האהבה העדין שנרקם ביניהם.

הזימון

ג'ון גרישם
2002

ריי אטלי, פרופסור למשפטים באוניברסיטת וירג'יניה, הוא בן 43, גרוש, ועדיין חבוט מגירושיו המפתיעים. יש לו אח צעיר, פורסט, המוכיח שוב ושוב כי הוא הכבשה השחורה במשפחה. ויש לו אב, זקן וחולה, הגר לבדו בבית אבותיו בעיר קטנה במדינת מיסיסיפי. זהו השופט אטלי, אדם חמור – סבר, נערץ, ישר ובעל עוצמה, שחלש על המערכת המשפטית ועל הפוליטיקה המקומית במשך כארבעים שנה. כאשר חדל מלכהן כשופט, נסוג האב, ערירי וממורמר, אל אחוזת המשפחה. יום אחד השופט אטלי שולח זימון לשני בניו, המורה להם לחזור לביתו ולדון בפרטי העיזבון שלו.

הגר

יוכי ברנדס
2003

הוא היה תלמיד ישיבה ממאה שערים. היא היתה קיבוצניקית מעין-שמר. הם נפגשו בפלמ"ח ונסחפו לתוך אהבה גדולה, סוערת והרסנית. לאחר חמישים שנה, בעקבות משבר אישי, יוצאת הנכדה הירושלמית לקיבוץ עין-שמר כדי להתחקות אחר אהבת הנעורים הטרגית של סבה ולנסות להבין את פשר הכוחות הסמויים השולטים בחייה שלה. המפגש עם העולם הזר והמאיים של הקיבוץ גורם לה לטלטלה עזה ומאלץ אותה להתמודד עם רגשות, יצרים ותשוקות, שאת קיומם בתוכה לא שיערה.

מלכת הביצות רוקדת טנגו

צרויה להב
2004

שבעה ימים אחרי מותה של הלינה רוזנשטיין, תופרת זקנה ויפהפייה מדימונה, היא נפגשת עם בני משפחתה במלון "סנטייגו" שבעיר התחתית של חיפה. כאן, במלון – חורבת וילה עזובה מול הנמל – מוליד המפגש סיפור שעניינו הוא המתים והחיים, אהבות בלי גבולות ופליטות כרונית כמציאות נפשית.

משחקי זוגות

שלי יחימוביץ'
2003

שני זוגות נשואים, ענת ודרור, ללה ונפתלי, מנהלים יחד חיים של חברות, קרבה ואהבה על פני שנים רבות. בקיץ סוער ורב תהפוכות אחד נפער שבר עמוק בחייהם של הארבעה. בגידה, בלתי צפויה ואסורה כמעט כגילוי עריות, מזעזעת ומפוררת את תמונת השגרה והאושר. בקיץ הזה יתעמתו ללה, נפתלי, ענת ודרור עם אהוביהם, עם עברם ועם עצמם, ובסופו ? דבר לא יהיה עוד כשהיה.

החיים הסודיים של הדבורים

סו מונק קיד
2004

הדבורים באו בקיץ של שנת 1964, בקיץ שבו מלאו לי ארבע – עשרה וחיי הסתחררו לתוך מסלול חדש לגמרי, ואני מתכוונת מסלול חדש לגמרי." בקיץ 1964 לילי אוונס מרגישה לכודה כמו הדבורים שתפסה בצנצנת. כבר עשר שנים, מאז מות אמה, שהיא חיה עם אב אכזרי ומנודה מחברת בני גילה. כאשר גזעני העיירה מתקיפים את רוזלין השחורה, הדמות האוהבת היחידה בחייה, לילי מחליטה להוציא את שתיהן לחופשי, והן יוצאות לדרך נדודים. הקיץ הלוהט חושף סודות ואהבות אסורות ומלווה בזמזומן התמידי של הדבורים.

כשהחיים יתחילו

חנה גולדברג
2002

יום אחד מגלה כמיהה תעתוע, הגיבורה ברומן החדש של חנה גולדברג, שבעלה נעלם. מכאן ואילך יוצאת כמיהה למסע חיפוש אחר בעלה – מסע ההופך אט – אט לחיפוש אחר עצמה: אחר זהותה וזכותה לחיים עצמאיים ומספקים. זהו מסע רציני, אך בה במידה סהרורי, וגם שנון ומצחיק. שזורות בו עשרות סצנות שחלקן יעלו על שפתותיכם חיוכים קטנים ואחרות יחלצו מכם פרצי צחוק. כשהחיים יתחילו הוא רומן כובש, רענן ומקורי.

את בתקופה טובה

תמר גלבץ
2004

היא בתקופה טובה. ואולי לא כל – כך. יש לה בעל, בת, עבודה, סרטן שהיכה בה לא מזמן ועדיין אורב לה מדי חצי שנה בבדיקות הסי טי, ופסיכולוג שמנסה לעזור לה לפלס את דרכה בין אינספור החרדות שאופפות את חייה. ואז זה קורה. הפסיכולוג נוטש, ונוסע לשווייץ לסעוד את אשתו החולה. גם בעבודה מחליטים להיפרד ממנה לשלום. החלל שנפער מתמלא במכתבים לפסיכולוג הנעדר שלא יישלחו לעולם, אך מצטרפים ליומן – רומן מטלטל, מחלחל, מצחיק עד אימה.

זוגיות בסערה

רבקה נרדי
2003

הספר זוגיות בסערה מתאר את חיי הנישואים של זוגות חילוניים בחברה הישראלית. הוא מתמודד עם חוויות הנישואים המודרניים וחודר לכל פינה אינטימית במרקם היחסים הזוגיים. הוא מתמודד עם השגרה והמשברים בחיי הנישואים ומציג להם אלטרנטיבה המבוססת על מה שרבקה נרדי מכנה "נישואים מוסרים".

נשואה לשלושה

ליאורה ורדי
2004

בחורה אחת, כלב אחד, שלושה בעלים.
בגיל עשרים וארבע מוצאת את עצמה אוריאנה, סטודנטית לאומנות, בפלונטר רציני, נשואה לשלושה גברים בו זמנית.

וכי נחש ממית?

ישראל סגל
2004

שני אחים, שהצעיר בהם הובא לעולם על מנת לשמש קמיע ותרופה לבכור, שבים ונפגשים לאחר שנים של קרע בלוויית אמם. הצעיר, גבר במיטב שנותיו ואיש תקשורת בכיר, שכל חייו הלך ופרם את העבותות שקשרו אותו לאחיו ולבני משפחתו האחרים, מבין שהוטל עליו להשליט סדר בדברים ובזמנים ולגולל את פרשת חייו, את סיפור התבגרותו ועיצובו בלב ישראל החילונית ואת קורות הקשר הסימביוטי בינו ובין אחיו הבכור, שנעשה לאחת הדמויות החשובות ביותר בעולם החרדי.

הנערה מאגם מישיגן

חנה בת שחר
2002

מיני (חיה – טובה), גיבורת הספר, היא נערה משיקגו, שאביה הרב ואמה החורגת איידה (אחות אמה) מגלים אותה לישראל כגיל 16, בגלל אהבתה פורצת – הגדר ל"אדם הלא – נכון" הלל, הוותיק והמבוגר בתלמידיו של אביה. את הלל מחתן אביה עם עטל, אלמנה עשירה, שיש לה בן (ג'ואי) מנישואיה הקודמים. מה שנפתח כמלודרמה, או כסיפור סינדרלה, הופך למסע של כמעט עשרים שנה, שבסופו מנסה מיני להרכיב מחדש את זהותה הקרועה ולגעת בעצמאותה הרוחנית.

וולפי ואופי השטרודלים

צבי יגנדורף
2002

וולפי הלפגוט, נער יליד וינה המגיע ערב מלחמת העולם השנייה עם משפחתו ללונדון, מספר את סיפור ילדותו והתבגרותו כפליט יהודי בעיר הזרה. הוא חי עם "אופי השטרודלים" – דודתו הביקורתית להחריד ודודו המלנכולי – ומתוודע בו בזמן אל רחובות לונדון המסעירים והמפתים. חוויית העקירה, התלישות והטילטול בין תרבויות מסופרת כאן מפי נער חכם, עירני ורגיש, שעינו פקוחה לגרוטסקי ולטראגי כאחד.

נשיקת הצבר

רענן כהן
2002

נשיקת הצבר הוא סיפורם של העולים, שהגיעו אל הארץ הזו באהבה גדולה, נשקו לצבר ונושקו על ידו, את מתק הדבש ואת כאב הקוצים. ספרו של רענן כהן מגולל פרשת חיים מיוחדת במינה. זהו סיפורו של אדם שגבר על עוני ועל דעות קדומות והצליח בכוחות עצמו לרכוש לו השכלה ומעמד ציבורי. במובן מסויים, זהו סיפורה של מדינת ישראל כולה בחמישים השנים הראשונות לקיומה.

חוד החנית

חנן עזרן
2003

סא"ל (מיל) יאיר קליין, הרפתקן חסר מעצורים, מיתוס של הצבר הישראלי החדש שהתנפץ, דמות שנויה במחלוקת, מתואר כיום בעולם כשכיר – חרב קשוח המבוקש על ידי הסי.איי.אי האמריקני בחשד לקשרים עם ברוני סמים בקולומביה. חנן עזרן חושף את סיפורו של קליין מזווית של עיתונאי – חוקר ומקיף את סיפור חייו המרתק של יאיר קליין.

אניהו

אתגר קרת
2002

34 סיפורים. אניהו הוא קרת במיטבו. סיפורים כמו השמנמן, נשיקה אחת על הפה במומבסה, כללי ברזל ואחרים, מאשרים מחדש – וביתר שאת – את יכולתו של קרת להפגיש בין הטריוויאלי לבין החד – פעמי, להצחיק ולהדאיג בו – זמנית, ובעיקר להאיר בדייקנות את תנועת המטוטלת שבין האישי לאוניברסלי.

הנה אני מתחילה

יהודית קציר
2003

הנה אני מתחילה', הרומאן השני של יהודית קציר (אחרי 'למאטיס יש את השמש בבטן', 1995), הוא סיפורה של אהבה חריגה ודרמטית, על רקע המציאות הישראלית בסוף שנות השבעים, עם אירועיה הגדולים והקטנים. ריבי שנהר, שהיא גם גיבורת 'למאטיס…' – סופרת נשואה ואם, עכשיו בת 38 – מוצאת מחברות של יומן שלה מגיל 16 – 14. במחברות הללו היא מחליטה שהיא קיטי, הנמענת הבדויה של יומנה של אנה פרנק.

לילי לה טיגרס

אלונה קמחי
2002

לאחר שנינוש, ידידת נפשה, מתעכבת, מחליטה לילי, שיננית מסורה ובחורה כבדת משקל, לנסוע בגפה לקרקס בגני התערוכה. מה שממתין לה בסופו של הערב – חברות אמיצה עם מיכאלה, נהגת המונית המסיעה אותה לקרקס, מפגש עם מאהב נעורים יפני וגור טיגריס – הוא רק אפס קצהו של השינוי המופלג בחייה. שכן, הערב עתיד לטרוף את כל מה שידעה וחשבה על תשוקה ואהבה.

חמסין וציפורים משוגעות

גבריאלה אביגור-רותם
2001

שיחת טלפון אחת מקרקעת את לויה קפלן – דיילת שהתבוננה שנים בעולם וביושביו מגובה של 40,000 רגל; לויה – רווקה יתומה שאיש לא יגיד לה מה לעשות ומתי – מחוייבת לשוב ארצה כדי להתמודד עם צוואה קשה ועם כל מה שהוסתר ממנה עד שעלתה ל"אוויר".

מען לא ידוע

קרסמן טיילור
2001

הספר הקטן והחשוב הזה עורר תדהמה כשהתפרסם לראשונה בארצות הברית בשנת 1938, ושוב הסעיר את הקוראים – הפעם גם באירופה – כשנדפס שוב ב – 1992. זהו סיפורם של שני חברים, אמריקני וגרמני, המנהלים חליפת מכתבים מרתקת שממנה עולה סיפורה של ההשפעה המרעילה של האידיאולוגיה הנאצית על האדם הפשוט.

מתום ועד תום

חנוך ברטוב
2003

מתום עד תום" הוא סיפורם של נוגה הולצברג ואלישע קרוק, בני מושבה קטנה במרכז הארץ, שחייהם מסתבכים אלה באלה ונפרשים יחדיו על פני עשרות שנים ושלוש יבשות. זהו סיפור שתחילתו באהבת נעורים בוערת במלחמת העולם השנייה; המשכו בנישואים המרחיקים עד אמריקה וכורעים שם תחת משא מצטבר של בגידות ושקרים; ואחריתו בתל-אביב של שנות התשעים, על סף מיטת החולי והאבדון של בני הזוג, בסיומו של מסע-חיים רב תהפוכות.

מה נשמע בבית

אדם ברוך
2004

מה נשמע בבית הטרגדיה של יוסי גנוסר: הגלות של האלוף שמואל גורודיש: אפיסת המשורר דוד אבידן: שנתיים עם איל – ההון רוברט מקסוול: דיוקנו של ערוץ 2: שכונת "נגה" כקוד אורבני: הזוהר המסתתר של האמן רפי לביא: הנדירות היהודית – ישראלית של אשר רוזנבלום: הקשר הפלסטיני של מקסים גילן: מהותו של בית האצ"ל. 15 פרקים של כרוניקה ישראלית עכשווית.

בגדאד אתמול

ששון סומך
2004

פרקי אוטוביוגרפיה מרתקים מעלה ששון סומך את נופי נעוריו ועלומיו בבגדאד, בירת עיראק, שבה נולד וחי עד גיל 17. מקבץ זכרונות זה כולל הבזקים מרהיבים מחיי הקהילה היהודית בבגדאד בשנים שקדמו להחסלותה, כפי שהיא מצטיירת ממרחק של חמישים שנה.

מהחולה עד ז'נבה

יוסי ביילין
2004

הפתרונות של אתמול הם הבעיות של היום." יוסי ביילין מציע זווית הסתכלות חדשה ומקורית על מצב החברה הישראלית. את שורשי הבעיות של היום הוא מוצא בפתרונות שהתקבלו על-ידי הממסד הציוני בשנות העיצוב של המדינה שהפכו עם השנים בעצמם לבעיות. המודל הוא "תסמונת החולה".

העלמה והמשורר

אידה צורית
2004

העלמה והמשורר הוא רומן בדיוני בהשראת דמותה של הציירת צילה בינדר ואהבת-חייה למשורר נתן אלתרמן. עלילתו משתרעת מסוף שנות השלושים של המאה הקודמת, ועד שולי תקופת התמורות הגדולות שלאחר מלחמת ששת הימים, ומשקיפה על האירועים הרי-העולם של אותן השנים מבעד לעיניה של זויה – אשה יפה וציירת מחוננת.

אמא של תרמילאי

גלילה רון פדר עמית
2002

אמא של תרמילאי מסמן פרק חדש, מרגש ומפתיע, בכתיבתה למבוגרים של גלילה רון – פדר – עמית. מי שעומדת במרכזו היא במידה רבה בת דמותה של הסופרת עצמה. הכירו את רונה יוגב – ענבר, סופרת לבני הנעורים במקצועה, המחפשת דרך להיחלץ ממשבצת 'המומחית לבני הנוער… וליהנות מהזכויות השמורות לכאורה רק לצעירים – הזכות לחפש את עצמה, להסיר מסכות, להתנער ממחויבויות, לעוף לעולמות אחרים, למצוא אהבה חדשה.

חמשת רבעי התפוז

ג'ואן האריס
2004

כשפרמבואז סימון בת השישים וחמש מגיעה לעיירה קטנה על גדות הלואר, התושבים אינם מזהים אותה. וכי מי היה מעלה על דעתו שהמסעדנית הזאת, המחזיקה במתכון סודי נחשק, היא בתה של האישה האחראית לטרגדיה הגדולה של העיירה? אבל העבר וההווה שזורים זה בזה באלבום המתכונים והזיכרונות שבפרמבואז ירשה מאמה. עד מהרה היא תבין שבאלבום טמון גם המפתח לתעלומה ההיא.

גופה אחת פחות מדי

בועז אפלבאום
2004

'גופה אחת פחות מדי' הוא רומן – מפתח שרקעו תל – אביב הדיזנגופית של שנות ה – 20 וה – 30 המגולל את השתלשלותה של פרשייה מפותלת ועקובת דם, עד לתל – אביב של העשור האחרון. באחד מימי אפריל 1997 נעלמת המיליונרית האכסצנטרית, תמרה דיזנגוף – אוסישקין, בתו הסודית של מאיר דיזנגוף, ראש העיר המייסד של תל – אביב – מזיווג ליונה ישעי, עוזרת – הבית התימנייה שלו ושל צינה רעייתו. האירוע המרעיש מתרחש למחרת הנשף השנתי הפנטאסטי שערכה בביתה המפואר אשר ברח' יהודה הימית 56, ביפו לרגל בוא האביב.

לאהוב את מה שיש

ביירון קייטי עם סטיבן מיטשל
2004

הרוחניות שאותה ביירון קייטי מבשרת (אף שהיא עצמה ודאי תצחק אם תשמע שאמרתי דבר כזה, מכיוון שהמושג 'רוחניות' זר לה) היא רוחניות בעיניים פקוחות. בעוד שכל מסורות ההארה המקובלות מנחות לשבת בגו זקוף ולעצום עיניים, קייטי מנחה לפקוח אותן לרווחה. בחיים בחברה מערבית, הלכודה בקצב מסחרר של גירויים ותופעות, אין יותר מקום להצטנף בפינה, לעצום עיניים ולהגות בעצמנו. אם אנחנו אכן צועדים הלאה, לעבר השלב הבא בהתפתחותנו, הרי ששלב זה מחייב אותנו לראות בחיים עצמם את נתיב הההתגלות המיידית של החופש המוחלט שהוא טבענו.

כל השמות

ז'וזה סאראמאגו
2002

ב'כל השמות' אין לדמויות שמות; רק "האשה האלמונית", או "השכנה מקומת-הקרקע מימין", או "אשתו של הבעל הקנאי". מלבד אחד – סניור ז'וזה, גיבור הספר, הכותב במחברת את מעשיו בפרשה שעליה מסופר. והעובדה שזה גם שמו הפרטי של המחבר אינה מקרית.
אם כל הרומאנים של סאראמאגו מציבים במרכזם משהו כובל, מאובן, מצמית, עריץ ושרירותי – הרי כאן אלה מבוכיה של הלשכה הכללית למרשם תושבים, שאינה רוצה לדעת מי אנחנו, אלא רק את השם שנתנו לנו ואת הפרטים הריקים של לידה, נישואים ומוות.

צבוטותי

לימור נחמיאס
2002

איה מסטריצ'י, בלשית צעירה ומבריקה המתעניינת בעיקר בכדורגל ובכל מה שיכול להעניק לה אורגזמה, מכניסה לדירתה שותף חתיך ויוזמת מתקפה הורמונלית במטרה לזכות בלבו. במקביל היא נשלחת להסתנן לסביבתו הטבעית של איש העולם התחתון, כדי להפילו בפח, ויוצאת למשימה מבלי לדעת שמעסיקיה העלימו ממנה פרט חשוב במתכוון. כשהפרט הזה מצטרף לסוד נעול בעברה היא מוצאת את עצמה בלבו של משחק מחשבה מסוכן מול החוק והעולם התחתון גם יחד.

15 דקות

שירי צוק
2002

חמישה שבועות לפני גיל שלושים, בלי עבודה, בלי חבר ובלי שום כיוון בחיים. חושבים שזה רק יכול להשתפר? תנסו שוב. אחרי כמות מפחידה של אלכוהול, אני מוצאת את עצמי בשידור חי, מבטיחה לכל העולם שעד גיל שלושים אני הולכת לצנוח ממטוס, לדבר עם אמא שלי על סקס, לסגור עניינים עם חברים לשעבר, ומה לא. עשר משימות, חמישה שבועות, והשעון הביולוגי מתקתק… שירי צוק, מחברת רב המכר קודם כול, תירגעי, תסריטאית ועיתונאית.

איפה אני בסיפור הזה?

דפנה גולן-עגנון
2002

איפה אני בסיפור הזה הוא סיפורם של פעילים בארגוני זכויות אדם בישראל, המסופר כאן בדרך שבה לא סופר מעולם. האנשים העומדים מאחורי הדו"חות הללו, כמו גם מאחורי העתירות לבתי המשפט, ההפגנות והמחוות ההומניטריות, הם, עבור רוב הציבור הישראלי, דמויות-צללים… רבים משוכנעים שמדובר במשוגעים לדבר אחד, בבני אדם שרואים את המציאות המזרח-תיכונית בצבעי שחור-לבן, על-פי חלוקה סכמטית, קבועה מראש. חלק לא מבוטל מן הציבור אף סבור שמדובר בעוכרי ישראל, המגינים על האויב, ותו לא.

הסוג הכמוס

אילי גורליצקי
2002

הם לא נפגשו מעולם, גם לא התכתבו, למרות שנולדו באותה תקופה, בקורדובה המוסלמית של המאה ה- 12. הם מגדולי חכמי היהדות והאסלאם-הרמב"ם ואבן רשד.אילי גורליצקי רוקם בין השניים חליפת איגרות בדיונית, המבוססת על מחקר מעמיק בחייהם, בכתביהם ובתקופתם, ונפרשת על פני חמישים שנה.הם משוחחים על העניינים האלוהיים, על האדם, על החברה, על היהדות, על האסלאם, על גשר בין הפילוסופיה לאמונה הדתית

הזימון

ג'ון גרישם
2002

ריי אטלי, פרופסור למשפטים באוניברסיטת וירג'יניה, הוא בן 43, גרוש, ועדיין חבוט מגירושיו המפתיעים. יש לו אח צעיר, פורסט, המוכיח שוב ושוב כי הוא הכבשה השחורה במשפחה. ויש לו אב, זקן וחולה, הגר לבדו בבית אבותיו בעיר קטנה במדינת מיסיסיפי. זהו השופט אטלי, אדם חמור – סבר, נערץ, ישר ובעל עוצמה, שחלש על המערכת המשפטית ועל הפוליטיקה המקומית במשך כארבעים שנה. כאשר חדל מלכהן כשופט, נסוג האב, ערירי וממורמר, אל אחוזת המשפחה. יום אחד השופט אטלי שולח זימון לשני בניו, המורה להם לחזור לביתו ולדון בפרטי העיזבון שלו.

גרעינים לבנים

יוכי ברנדס
2003

גרעינים לבנים הוא רומן הטווה במקביל את סיפוריהן של שתי נשים הנעות בין פריצת מסגרת לרצון להשתייך, בהפרש של מאה שנה זו מזו. אסנת היא אשה עשירה ומצליחה הנושאת עימה צלקות-ילדות של יתמות ועוני. רבקה היא נערת כפר רומנייה ההופכת לאיכרה ציונית נלהבת מזכרון יעקב, ולאחר מכן, בעקבות נישואיה, לאשה אצילה, מורמת מעם ואומללה.

על העיוורון

ז'וזה סאראמאגו
2000

מכונית נתקעת לפני רמזור שהתחלף לירוק. הנהג צועק משהו. מסתבר שהתעוור פתאום. אין זה עיוורון שחור; הוא רואה הכל לבן, כאילו נפל לתוך ים של חלב. מישהו מתנדב להסיע אותו הביתה. כשאשתו חוזרת, היא לוקחת אותו לרופא – עיניים, אבל עליהם לנסוע במונית, כי המתנדב טוב – הלב גנב את מכוניתם. בחדר – ההמתנה של הרופא נמצאים זקן עם רטייה על עינו, ילד פוזל, צעירה במשקפיים כהים… בזה אחר זה נדבקים בחושך הלבן כל האנשים שנפגשו עם העיוור הראשון, ומדביקים אנשים אחרים.

מיילדות

כריס בוג'אליאן
2000

בלילה של סערה קשה מקבלת סיביל קריאה דחופה לבוא לבית בוורמונט וליילד אישה. במהלך הלידה האישה חוטפת שבץ ומתה. סיביל יודעת שהתינוק חי ומבצעת ניתוח קיסרי להצלת התינוק. לאחר מוות האם עלו השערות שבמהלך הניתוח האם הייתה חיה וניתן היה להציל אותה. העיירה רועשת וסיביל עומדת למשפט בו תיאלץ להוכיח את חפותה.

יער נורווגי

הרוקי מורקמי
2000

ההוויה העכשווית ביותר, הן ביפן הן מחוצה לה, מוצאת ביטוי מבריק ומשעשע בכתיבתו של הרוקי מורקמי, אחד הסופרים הבולטים ביותר ביפן, ואולי הפופולרי בקרב הדור הצעיר שם, המובא כאן בתרגום מן המקור. ב"יער נורווגי" מביא מורקמי את סיפור אהבתו של הגיבור, טורו וטנבה, לנאוקו הנוגה והתקסמותו ממידורי, שיש באישיותה הבטחה לחיים מלאים ועשירים: בתוך כך נארג סיפור התבגרותו של דור שלם של צעירים עירוניים במבוכתם.

ראש הגזר

ז'ול רנאר
2000

ראש גזר הוא מן הספרים המתורגמים ביותר בעולם מזה מאה שנה ויותר. בדרך – כלל, משום מה, ראו בו ספר ילדים משעשע על ילד שובב – כך גם בתרגום הישן שלו לעברית. גיבורו הוא אכן ילד, אך אין הוא שובב כמו שהוא מדוכא על – ידי משפחתו. הסיפור הכמעט אוטוביוגרפי הזה כתוב בלשון חיה ומדויקת, ועל המחבר אמר הסופר ז'אן פולאן, שלדידו הספרות היא בגדר "אירוע שבקדושה" ושזהו אחד מן "הטקסטים הצרפתיים היותר מושלמים שאנו מכירים".

פילגש בגבעה

שולמית לפיד
2000

טרמפ תמים שמציעה ליזי בדיחי לזוג צעיר המבקש להגיע ליישוב קהילתי ליד באר שבע הופך לסיוט שסופו רצח. ליזי בדיחי, כתבת המקומון הבאר – שבעי "הזמן דרום", יוצאת לגלות את זהות הרוצחים. בחקירתה היא נעזרת בחברה עורך הדין רוני מלצר, שהוא גם חוקר פרטי. בחיפושיהם אחרי "הראש", המפעיל את כנופיית הרוצחים, מגיעים ליזי ורוני לעיירה שלווה בשווייץ, שם הם נאלצים להתמודד עם מקרה רצח נוסף.

על הילד

ניק הורנבי
2000

ויל פרימן, רווק מושבע, מתגורר בלונדון בדירה אופנתית וחי על חשבון תמלוגים שהוא מקבל על שיר חג מולד פופולרי שכתב אביו בשנת 1938. כך הוא חי לו, חופשי ומאושר, בלי שום צורך להתמודד עם קשיים, בעיות ושאר צרות שבני-תמותה רגילים נאלצים לפוגש בהמלך חייהם. האמת היא, שפרימן עושה כמיטב יכולתו להתרחק מכל מה שמדיף ריח של התמודדות. פגישה מקרית עם אם לא-נשואה מגלה לוויל עולם קסום של יתרונות הטמונים בזן מיוחד זה של נשים אלו…כדי להתחבר אל בנות-זוג אידיאליות שכאלה, מתחזה ויל לאב לא-נשוי לפעוט בן שנתיים ומצטרף לקבוצת תמיכה למשפחות חד-הוריות.

כרומוזום כלכותה

אמיטאב גוש
2000

ענתר, פקיד מצרי של חברת המים הגלובלית החי בניו יורק, מגלה יום אחד, בעתיד הקרוב מאד, בדל כרטיס זיהוי על המסוף הביתי של מחשב הענק "אווה". בעזרת המחשב וזכרונותיו האישיים הוא יוצא להתחקות על עקבותיו של בעל הכרטיס. החיפוש הזה הוא המנוע לעלילה המשלבת מדע בדיוני, סיפור מתח, השערות על מדע אלטרנטיבי ועל היסטוריה, וגעגוע לגאולה, והיא נעה בזריזות ובחן בין כלכותה של היום, והודו של הראג', ניו יורק של עוד מעט ומצרים שלפני חמישים שנה.

הבעל הטוב

גייל גודווין
2000

מגדה, אישה אסרטיבית, שכבשה את העולם האקדמי נישאת לאדם פשוט. נישואיהם עומדים למבחן כאשר מגדה נופלת למחלה חשוכת מרפא. ספר שנון, מבריק המביא פסיכודינמיקה של חיי נישואים.

הריפוי

קרלו גבלר
2000

לפני למעלה ממאה שנה באירלנד אפופת האמונות התפלות עברה אישה חולה בשם בריג`ט קלירי תהליך של ריפוי. בריג`ט היתה אז נשואה כבר למעלה משנה, ועדין לא הרתה. את תקוותיה להריון תלתה בפולחן פוריות והתמסרה לו. אבל השנים חלפו, וההריון הנכסף לא הגיע. כשבריג`יט נופלת למשכב, הגיעו אנשים בעיירה הקטנה למסקנה, שידם של כוחות אחרים במצבה של בריג`ט. היו שדיברו על דיבוק, על פיות רעות, ועל הצורך למצוא ריפוי אחר כדי להצילה

בית ספר לראשי-ממשלה: 10 ראשי ממשלה ישראליים

בועז אפלבאום
2001

מי שרוצה להיות ראש – ממשלה – מגיע לו!" – כך קבעה גולדה מאיר באחד מרגעי החסד המעטים שלה. דהיינו: בדין מגיעות לו, לכל החפץ להיות ראש – ממשלה – כל הצרות. בדין מגיעות לו כל התשואות. שלא יתלונן ויקבל באהבה גם את הראשונות כמו את האחרונות. גם את המלאכה הסיזיפית הכרוכה במילוי התפקיד, גם את כובד האחריות הבלתי אנושי כמעט, גם את הבדידות הנוראה ב'תא הטייס' – כמו את המסיבות והעיטורים והמחמאות.

שקיעה אדומה: בלש נוסטאלגי

בועז אפלבאום
2001

רומן המתח שקיעה אדומה מטפל בפסיכולוגיה של מעשה בגידה: בגידה במולדת, בגידה באחים לנשק, בגידה רומנטית, בגידה אידיאולוגית. בשנות ה – 30, תחת שלטון המנדאט הבריטי בארץ – ישראל, מתבצע בחיפה טבח אכזרי בפלוגה של "ההגנה" – בידי יחידת – סער של הטמפלרים הנאצים, תושבי 'המושבה הגרמנית' בעיר – הכרמל. מסתבר שפעולה סודית כלשהי – הולשנה, והביריונים הגרמנים הפתיעו את החיילים העבריים. השאלה שנשאלה, איפה, היתה: מיהו הבוגד? מיהו המלשין? מיהו המרגל? אולי מרגל כפול…

בנות בראון

עירית לינור
2002

אמצע שנות ה – 80. כפר אילן הוא עוד מושב פושט רגל, אחד מני רבים. כמו מלאך מושיע, או אולי נוכל, מגיע למקום תושב חדש: אלי מנשה, עורך דין ואיש חזון. הוא מציע לתושבים רווחה ושגשוג וחודר לחייהם השלווים לכאורה של שכניו, בני – ובעיקר בנות – משפחת בראון. אלי סוחף את אבי המשפחה אל תוכניות ההתעשרות שלו, משעשע את האם המרירה, מטריד בחיזוריו את הבת הצעירה והמשועממת, ומעורר את חשדה של הבכורה, הרדופה על ידי אהבה נכזבת ואידאלים נשגבים.

מועדון הדינוזאורים

ויליאם הפרנאן
2001

ג'ק פאלון, גיבור מלחמת וייטנאם, לא שיער אפילו בחלומותיו הפרועים ביותר, שבגיל ארבעים ותשע יחרב עליו עולמו. בעודו שקוע בעיון בדוחות החברה שבה הוא עובד זה עשרים ושלוש שנים, מנסה להבין מדוע צנחו המכירות באופן תלול ופתאומי כל – כך, מודיעה לו אשתו זה עשרים וארבע שנים שהיא נוטשת אותו, לתמיד, ועוברת לגור עם המאהב שלה. לפני שג'ק מצליח להתאושש מהמהלומה הזאת, מתחילה חרושת שמועות עקשנית על "התייעלות" בחברה – שפירושה, למעשה, פיטורים.

חיי פיי

יאן מרטל
2001

רק סירת הצלה אחת שרדה לאחר טביעתה של ספינת מטען יפנית בלב האוקיינוס השקט. על הסירה מצטופפים חמישה ניצולים: אורנג – אוטן, צבוע, זברה עם רגל שבורה, נמר בנגלי ענקי ושמו ריצ'רד פרקר, ופיי פאטל נער הודי בן 16. הסירה הקטנה הזאת היא התפאורה העיקרית של הרומן המופלא הזה, שעוצמתו מסוגלת להצית בקורא אמונה באל, כפי שאומר אחד הגיבורים. ומה עוד יכול הקורא לבקש לעצמו? חיי פיי הוא יצירה ספרותית יוצאת דופן, שמסופרת בכישרון נדיר ומפליא.

בחזרה לסמרה

שלמה לניאדו
2001

הרומן בחזרה לסמרה עוסק בנושא שעד לאחרונה היה טמון עמוק בארון – תת-ההכרה של החברה בת-ימינו: קיומה של זהות מינית כפולה (ביסקסואלית) באדם אחר. שלושה צעירים קיבלו על עצמם שליחות עלומה להימליה שזימנם אליה פרופסור אקסצנטרי לאנתרופולוגיה.

זמן פציעות

יעל איכילוב
2001

נאוה, אלמנה צעירה ואם לבת, העובדת כקצבית, יוצאת כמו בעקבות הגביע הקדוש, כמה שעות לפני החתונה של אחותה, לאתר את הטלפון – הנייד של אמה, המשגיחה בינתיים בקפדנות כפייתית על ההכנות באולם – השמחה. זהו גם ערב שבו כל המדינה עוצרת את נשימתה, כי מתקיימים בו שני משחקי – כדורגל. אם ההולנדים ינצחו את הצרפתים, וישראל תנצח את ספרד, תעלה ישראל לגמר. כמעט כל דבר גולש לבסוף לשאלה המתמדת "כמה – כמה?

הנזיר שמכר את הפרארי שלו

רובין ס' שארמה
2000

"לרובין שארמה יש מסר חשוב לכולנו – מסר שעשוי לשנות את חיינו. ספר זה הוא מדריך יחיד במינו להגשמה עצמית בעידן סוער וקדחתני" "ספר שובה לב, מלמד ומענג" "ספר זה הוא אוצר ממש – נוסחה אלגנטית ורבת – עוצמה להצלחה אמיתית ואושר.

אשת איש

שלי יחימוביץ
2001

בחודש החמישי להריונה מתאהבת נוגה בעופר, נגן קונטרבס שפגשה בקונצרט, נשוי ואב לבת. בערב הזה מתרסקת בבת אחת שגרת חיי הנישואים שלה עם הגבר שליווה אותה באהבה וברעות מאז ילדותה.

סיפור אמריקאי

נעמי רגן
2001

סיפור אמריקאי הוא דיוקן משפחתי שופע אהבה ורגישות. זהו גם סיפור גבורה של מי שעולמם חרב עליהם והם נאלצים להתמודד עם שברו של החלום האמריקאי. נעמי רגן, ילידת ארצות הברית, חיה עם משפחתה בירושלים זה שלושים שנה. ספריה הקודמים "ואל אישך תשוקתך", "עקדת תמר", "בת יפתח", ו"בידך אפקיד רוחי" היו לרבי מכר בינלאומיים.

צלב הדרום

פטרישה קורנוול
2000

ג'ודי האמר, המפקדת של משטרת שרלוט, צפון-קרוליינה, מועברת למשטרת ריצ`מונד, וירג`יניה, שם היא נקראת לשוב למילוי המשימה הקשה ביותר בקריירה שלה. היא נתקלת בעוינות גוברת והולכת הן מצד התושבים, והן מצד ראש העיר ועוזריו.

המשפט האחרון של פרמה

סיימון סינג
2000

המשפט האחרון של פרמה הוא לדעת רבים הספר הנפלא ביותר שנכתב אי-פעם כל הרפתקה מדעית כלשהי. המחבר לוקח את הקורא – כל קורא, לאו דווקא מתמטיקאי – למסע מרתק שבו נפרש סיפור תולדות המתמטיקה למן העת העתיקה ועד לפתרון החידה המתמטית המפורסמת ביותר בשנת 1993, על ידי אנדרו וויילס.

תאונות

יעל הדיה
2001

תל – אביב של שנות ה – 90 היא הרקע שעליו מתרחש סיפור האהבה העומד במרכזו של הרומן החדש של יעל הדיה. זהו רומן עירוני מאוד, צפוף וקלסטרופובי כמו עולמם הפנימי של גיבוריו, על זוגות ועל משפחות חד – הוריות, על התבגרות ועל זיקנה.

המתנקש העיוור

מרגרט אטווד
2000

עשרה ימים אחרי שהסתיימה המלחמה נהגה לורה אחותי בִּמכונית והפילה אותה מגשר." כך פותחת ואומרת אייריס צ'ייס גריפן, שריד למשפחה עשירה בקנדה. מותה של לורה ב-1945 נגרם מתאונה, קבעה המשטרה, אך אייריס מחליטה לצאת לחקירה משלה.

טימבוקטו

פול אוסטר
2000

טימבוקטו היא ארץ המתים, ארץ הפלאות החלומית שמעבר לחיים, ולשם מועדות פניהם של גיבורי הספר: הנווד היהודי וילי ג' כריסמס (לבית גורביץ') – הוגה דעות, משורר ונביא בעיני עצמו, וחולה – רוח שיכור ומסומם בעיני זולתו – ומיסטר בונס, כלבו, בן – לוייתו וידיד – נפשו של וילי. קורות נדודיהם של השניים, על רקע הנוף האמריקני של שנות השבעים, ומערכת היחסים המצחיקה – עצובה שלהם, מתוארים מתוך הרבה אהבה והומור, בכתיבה משעשעת, מלאה דמיון ונוגעת ללב

המנדולינה של קפטן קורלי

לואי דה ברנייר
2000

השנה היא 1941 וקפטן אנטוניו קורלי, קצין איטלקי צעיר, נשלח עם חייליו להתייצב באי קפאלוניה שביוון. היוונים המקומיים, שסולדים מנוכחותם של הפולשים האיטלקים, נשבים אטאט בקסמיו של הקפטן ומגלים שאי אפשר לעמוד בפני נגן המנדולינה המוכשר וחייליו המזמרים. גם פלאגיה, בתו של הרופא המקומי שארוסה אשר יצא למלחמה אינו משיב על מכתביה, נכבשת בקסמיו של הקפטן האיטלקי, ועל רקע זוועות המלחמה והעוני הנורא מתפתח בין השניים סיפור אהבה סוחף ומרגש.

צללים על ההדסון

יצחק בשביס זינגר
2000

הרומן הגדול צללים על ההדסון מתאר את חייו של חוג פליטים יהודים בניו – יורק בסוף שנות הארבעים – גברים ונשים שהצליחו להימלט מאימי הנאצים ולהגיע אל חוף המבטחים האמריקאי, אך איבדו את משפחותיהם ואת עולמם הישן בשואת יהודי אירופה.

תעתועון

יצחק בן-נר
1989

סיפורם של ארבעה ישראלים, נערים וגברים, הנקלעים- מי בתחושת שליחות ומי בעל כורחו- לסבך המאורעות הפוקדים את ארצנו בעת האחרונה.
ארבעה מונולוגים- משלימים, שונים ולעיתים גם סותרים- היוצרים רומן מורכב אחד.
הולי צידון- חייל בשירות סדיר: ואללה, אמרתי לעצמי, שהסתלקנו מהמקום המזוין ההוא, ואללה, רק להישאר נורמלי.

סוגרים את הים

יהודית קציר
1990

הספר הוא חגיגה של מצבים ודמויות ססגוניות, והתיחכום הניכר ב"תפירת" הפרטים למארג מעובה של התקשרויות, אינו בא במקום הספונטניות של הכתיבה והמלאות האנושית; המראה בפנטזיה, חמלה אנושית, הומור משוחרר, חזותיות צבעונית כמעט "פוביסטית" ולשון עשירה, מתוזמנת היטב, מעמידים כאן פרוזה לא נאיבית, אחרת, שאינה מתביישת להיות קריאה מאוד

על הספה

ארווין ד. יאלום
1997

ספר מסעיר ורב תהפוכות. מוינה של תהילת המאה עובר ילום אל סאן – פרנסיסקו של שלהי המאה. פסיכולוגים בעלי שם ויוקרה נכשלים בהגדרת היחסים העדינים בין מטופל למטפל, ונקלעים לתסבוכות מאיימות; מטופלים מבקשי נקם משקרים "על הספה", ונוכלים רבי תושיה מנצלים את חולשותיהם של יודעי סודות הנפש.

עד גיל 21 תגיע לירח

גפי אמיר
1997

עד גיל 21 תגיע לירח הוא קובץ סיפורים מרגשים, מתריסים ושנונים בעת ובעונה אחת. בספר שנים – עשר סיפורים על אנשים בודדים ועל קשרים בלתי אפשריים שנקשרים ביניהם. כך למשל ב"המהפכה של פרופסור מרדי" מחמיצה פיליפי את אהבת חייה כשהיא הולכת לקנות לעצמה ביקיני חדש ובדיוק אז, בקצה האחר של העולם, מחליטה אשה אחרת לחייג לישראל ומשנה את כל מהלך אהבתה.

מחזיר אהבות קודמות

יהושע קנז
1998

רצח מסתורי, פרשת-אהבים חשאית, דירת מסתור שאיש אינו יודע מה מתרחש בה באמת – אלה הם כמה מצירי העלילות שהרומאן הזה, המתרחש כולו בתל אביב, בנוי מהן. מקצת גורלות החיים המצוירים כאן מתקיימים זה בצד זה, ומקצתם נפגשים, נתקלים, ואף נחבטים זה בזה בכוח.

נערות

ג'. מ. קוטזי
2001

המספר הצעיר של "נערות", הגדל בשיכון חדש מצפון לקייפטאון, מתענה ברגשי אשם ובפחדים, עם אב שאינו מכבד ואם שהוא גם מעריץ וגם מתרעם עליה. חייו הם חיים כפולים: תלמיד מצטיין בלימודיו ובהתנהגותו בבית-הספר, ובבית-נער עריץ ומפונק, החרד תמיד שאמו תחדל לאהוב אותו.
נער, שמפגשיו הראשונים עם הספרות, היצר המיני המתעורר ורגישות הולכת וגוברת ליחסים בין היסודות השונים המרכיבים את אוכלוסית דרום-אפריקה מציגים לפניו בעיות מביכות שהוא מתקשה להתמודד אתן.

ירושה

קית' בייקר
2000

ייו של ג`ק מק`קאלאן, לוחם לשעבר ביחידה צבאית מובחרת, משתנים בן-לילה מקצה לקצה: אהובתו עוזבת אותו במפתיע וחוזרת לבעלה בנפרד. זמן קצר לאחר-מכן הוא מקבל את הבשורה המרה שאביו נהרג בהתפוצצות כתוצאה מדליפת גז. האב, בוב, היה קצין ב"משטרה המלכותית של אלסטר", ופרש לגמלאות כאשר משטרת צפון אירלנד אורגנה מחדש עם חתימת הסכם השלום. נראה שחברותו של האב עם הנרי לומקס, חברי ילדות וכעת אחד מאילי ההון החדשים שצצו באירלנד בעקבות השלום והשגשוג הכלכלי, עשתה את בוב מק`קאלאן לאדם עשיר מאוד.

קתרינה הגדולה

אנרי טרויה
2000

כאשר נודע דבר מותה של הקיסרית, בשנת 1796, פרץ הנסיך דה לימינייה בזעקה: " קתרינה הגדולה )אני מקווה שאירופה כולה תאשר את השם הזה שנתתי לה(, קתרינה הגדולה איננה עוד. מפחיד לבטא את המילים הללו…! הכוכב הזוהר ביותר שזרח בשמי חצי כדור הארץ שלנו, כבה!" במהלך כל שנות חייה היא עמלה קשה להשיג את תהילתה. לאמיתו של דבר, הייתה זו קתרינה אשר התעצמה וגדלה, ממלחמה למלחמה, מכיבוש לכיבוש.

פרא

גבי ניצן
2001

יצאתי לדרך ובכלל לא ידעתי לאן אני נוסע או ממי בדיוק אני בורח. זה היה קצת אחרי שבאתי לאמריקה, כי בישראל כולם רק רצו למצוא בתוכי את רונן. קוראים לי אדם רוטשילד. נולדתי בגוף של רונן לפני שבעה חודשים, שלוש שנים אחרי שהוא מת במקום שקוראים לו אינתיפדה. פרופסור דלפי השלישי אומר שזה המזל שלי, שנולדתי ככה – בגוף של מבוגר, כי בגלל זה אף אחד כבר לא טורח לתכנת איתי. אני לא יודע מה זה לתכנת. ואמא של טרייסי אומרת שגאיה צריכה אנשים כמוני. גאיה זה העולם. אני לא רוצה לספר עכשיו כל מה שקרה לי.

הרוזן ממונטה כריסטו

אלכסנדר דיומא
2001

רומן זה הוא אחד מסיפורי המתח הטובים ביותר בכל הדורות. ליחו לא נס במרוצת השנים והוא רב-מכר מתמשך מאז כתב אותו אלכסנדר דיומא ב 1844.
העלילה נפתחת ב..עלילה: שלושה נוכלים מעלילים על הקברניט הצעיר אדמונד דאנטס, שהוא חבר המחתרת התומכת בנפוליון, שהוגלה לאי אלבה. דאנטס נכלא בכלא מאובטח היטב ליד מארסיי. אסיר אחר – הנזיר פאריה – מתידד עמו ומספר לו על אוצר מופלג המוסתר באי מונטה כריסטו . הנזיר מת ודאנטס מתחלף עם הגופה בתכריכים ומושלך הימה מעל חומת המצודה. הוא מצליח להינצל – ומתחיל במסע נקמה.

היועץ הראשון

בראד מלצר
2001

כשאתה מתאהב בבתו של האיש החזק בעולם ? אל תצפה שחייך ימשיכו להתנהל כסדרם. את הלקח הזה לומד בדרך הקשה מייקל גריק, עובד זוטר במחלקה המשפטית בבית הלבן שמתאהב בנורה הרטון, בתו המורדת והפראית של נשיא ארצות הברית. נורה, הצל ? כפי שמכנים אותה מאבטחי הבית הלבן, מצליחה להתחמק משומרי הראש ומשכנעת את מייקל לבוא איתה לבר של הומוסקסואלים. אבל כשהוא פוגש שם את הבוס שלו, הוא מבין ששניהם הסתבכו.

הייתי רוצה שמישהו יחכה לי באיזשהו מקום

אנה גאבאלדה
2001

אני הולכת ברחוב ומסתכלת על אנשים, מביטה בהם היטב, שואלת איך הם מסוגלים לחיות, בודקת אפילו מה צבע הגרביים שלהם, ואחרי כן חושבת עליהם שעות, ימים, שלא לומר שנים, ואז אני כותבת עליהם…" סיפורים מרעננים, קשים ויחד עם זאת כל כך קרובים לנו! כתוב בהומור ובכאב, עם סיומים מפתיעים ומתוך התבוננות מעמיקה. את ילדותה המאושרת עברה אנה גאבאלדה (1970) בדרום נורמנדי בצרפת, שם סיימה בית-ספר תיכון תחת פיקוחן של נזירות דומיניקניות. קיבלה תואר בספרות עכשווית מאוניברסיטת סורבון היוקרתית. היא חיה היום ליד פריז.

שני שניהם

אברם קנטור
1998

פיינרמן אפילו לא ידע עם מי ישב לאכול כשהגיע לארוחת הבוקר ביום בו פרש מתפקידו במועצה. באולם ישבה רק אמא זליג, הגרמנייה. הוא ידע רק כי איננה דוברת עברית, וכי האיש שלה נהרג בתאונת עבודה, ומיום שנתאלמנה באה לגור כאן. מעולם לא דיבר עמה. אמא זליג, שסעדה תמיד לבדה, לפני כולם, הופתעה לגלות כי מישהו כבר סועד שם. הוא ישב מאחורי שולחנה הקבוע. כל – כך נדהמה כשנעמד לפניה ושאל בגרמנית מנומסת אם תתנגד להניח לו לסעוד אתה, שלא הספיקה אפילו להרהר, ומיהרה להזמינו. קרבה וזרות משיקים זו לזו בלי משים. חייהם כבר זימנו אותם לאותו מקום, אך הם לא הבחינו זה בזה.

בסוף מערב

בנימין תמוז
1966

סיפור אהבה של צעיר מבולבל אל אישה בת עם זר בתל-אביב. 230 עמודים בנימין תמוז/1919-1989. סופר ישראלי. נולד ברוסיה וב-1924 עלה ארצה. נמנה עם חוג הכנענים. פרסם רומנים, קובצי סיפורים, סיפורים לילדים וסטירות.

מלאכי עליון

מיכל שלו
1996

מלאכי עליון הוא מפגש של שני עולמות שונים: בצד ההוי המיוחד והאינטימי של טייסת קרב מגובשת וקשוחה בחיל האוויר נפרש בפני הקורא עולם הרמוני ומכושף של מוסיקה. בים שני העולמות נרקם סיפור אהבה גדול בין סגן מפקד הטייסת, זיו רונן, לבין קטיה – עולה חדשה מרוסיה ומוסיקאית מחוננת, המסתתרת מהעולם ומסרבת בעקשנות להושיט יד ולקטוף את התהילה לה היא ראויה

החתונות שלנו

דורית רביניאן
1999

בכוח ובנדיבות, בלחש ובסערה, מספרת דורית רביניאן – מחברת רב המכר "סמטת השקדיות בעומריג'אן – את סיפורי האהבה העצובים של משפחת עזיזיאן. מפרס, הודו וטורקיה ועד לגבעת אולגה, בת ים ורמלה. מהימים בהם היינו כולנו "בשר אחד גדול וחם" ועד ש"הדבק הסמיך של הדמעות עשה אותנו שוב למשפחה אחת".

לא מובן מאליו

ורדה רזיאל ז´קונט
1998

לא מובן מאליו הוא לקט פשוט, חכם, ישיר ומעשיר של רשימות על… עצמנו. הרשימות שבספר עוסקות בצד הפחות מובן מאליו של אישיותנו, של חיינו ושל יחסינו עם העולם. אין בהם מרשמים או עצות לחיים. אין בהן נסיון להעביר "ידע". הן מתבססות על נסיון החיים והמקצוע, וכוונתן לתמוך, להאיר ולעורר. ומעל הכול, נושאיהן נוגעים לכל אחד ואחד מאתנו.

גרין מייל (המייל הירוק)

קינג סטיבן
1996

"גרין מייל" הוא סיפורם של הנידונים למוות, בימים האחרונים לפני הוצאתם להורג. "המייל הירוק" הוא כינויה של דרכם האחרונה, העוברת במסדרון ירוק, ובסופה הכיסא החשמלי.
"גרין מייל" מסופר צל ידי סוהר, והוא סיפורו של ענק כושי הנידון למוות בשל רצח מחריד של שתי ילדות תאומות. זהו סיפור על הקשר שבין הסוהר לאסיר במצב הרה-גורל ומוקצן במיוחד.

מטבח משפחתי

גיל חובב
1996

מי המציא את פצצת החול הנותבת? איזו שפה מדברים ג'וקים ירושלמיים? איזה כלל מתקיים התימנים ובדגי נוי? איך תופסים חוטפי מטוסים עם מסרגה? איך משברים אירוסין לאגרונום פריסאי? מה אוכלות ציפורים מוסלמיות בפסח? האם אדמונד דה אמיציס, מחבר הלב, היה תימני? מה עושים תימנים כשמלאך המוות הורג להם את הקובנה? במשך עשר שנים פירסם גיל חובב טורים בעיתונים "כל העיר", "הארץ" ו"חדשות" בהם תיעד אץ חיי משפחתו ואת האוכל הספרדי הפשוט והבסיסי שעלה על שולחנה. ארבעים מהם לוקטו בקובץ זה, והם מכילים תשובות לשאלות דלעיל ולעוד רבות אחרות.

אסור לשבת על צמות

מרית בן ישראל
1996

ילדה המבלה את חופשותיה בבית סבתה האהובה נקלעת לתוך משולש רומנטי לוהט ונואש, שגיבוריו הם קרובת משפחה ארוכת צמות, פיתום של מועדוני – לילה, והבובה המופרעת שלו, ז'ורז'ט. סיפור על התבגרות מינית, אגדתי למחצה ועם זאת משכנע לגמרי במלאותו הריאליסטית. מתחת לפני השטח של היומיומי והשגור נחשפים כאן מחוזות – נפש עלומים, שנופיהם הצבעוניים מצויירים מתוך ראייה אישית מפתיעה במקוריותה, בנגיעות מעודנות המפליאות לשלב דמיון והומור, אכזריות ורוך, פיכחון וחלום.

הבלונדינית הסודית

עירית לינור
1996

טוריה של עירית לינור, אשר הופיעו בעיתונים "חדשות" ו"הארץ", זכו לקהל חסידים נלהב עוד לפני שהתפרסמה כסופרת.
האישה שהתנגדה לשובניזם, ניתוחים פלאסטיים ובישול, קיבצה את הטובים שבטוריה לספר אחד מצחיק, הכולל את הנושאים שהעסיקו את האנושות משחר בריאתה:
מה עושים כשבחור לא מצלצל?
למה גברים מעדיפים פרחות?
עם מי אסור להתחתן (ועם מי מותר)?

הבוקר הרגתי איש

גיל הראבן
1997

פילגשו של גבר נשוי מתוודה באוזני בנו של מאהבה; רווקה מזדקנת מצייתת למתכוני האושר של עיתוני הנשים; קיבוצניק מבוגר מבכה את בנו שנהרג; וגבר צעיר מסיים בהצלחה מפוקפקת את האנליזה שלו – אלה כמה מגיבוריו התמימים להכעיס של קובץ הסיפורים הבוקר הרגתי איש. אך מאחורי החזות היומיומית מסתתרים סודות ומעשי רמייה של אנשים המשקרים בעיקר לעצמם.

תיק ספקולטיבי

חגי טיומקין
1997

הם חוזרים!!! אנשי השב"כ – גיבוריו של הספר תיק כחול-לבן, חוזרים בפרשת ריגול חדשה, נפתלת ומותחת לא פחות מקודמתה. והפעם לוקחת אותם העלילה לעולם זר להם לחלוטין: עולם העסקים הגדולים, שוק ההון והבורסה. שירות הריגול המצרי מנסה להשתלט על חברה בורסאית העוסקת בפיתוח מוצרים עתידי טכנולוגיה בעבור חיל המודיעין של צה"ל, ואורי קרמר, ראש אגף המבצעים של השב"כ, נכנס לפעולה. חגי טיומקין רקח עלילה עוצרת נשימה, המתרחשת בין היכלי הכוח של עולם הכספים הישראלי ושל עולם הריגול.

זה ייגמר בבכי

אהוד אשרי
1996

שנה לאחר שמונה לעורך הראשי של עיתון יומי צעיר וחצוף, הנאבק בציפורניים על קיומו הכלכלי, לא בטוח עמי נוימן שיצליח לגמור בשלום את היום. מאבקי כוח ותככים בתוך העיתון מערערים את מעמדו המקצועי, גורמים בעלי עוצמה מנסים לבלום כתבות רגישות, חברו הטוב נהרג בפיגוע, ולחייו נכנסת צעירה מסעירה שמנפצת בבת אחת את אשליית ההרמוניה הכמו – משפחתית בינו לבין חברתו לחיים.

נער קריאה

ברנהארד שלינק
1998

מיכאל, תלמיד גימנסיה בגרמניה שלאחר המלחמה, מתמוטט ברחוב מחולשה. אישה כבת שלושים עוזרת לו להתאושש. אימו דורשת שיביא זר פרחים לאישה ויודה לה. הוא הולך וחוזר כעבור שבוע. פרשת אהבים נרקמת בין הנער לבין האישה, חנה, ובמהלכה היא מבקשת שיקרא באוזניה בקול קטעים מספרים שהוא אוהב.מערכת היחסים בין השניים מתחילה להתערער כאשר הוא חוקר את חנה על חייה בעבר. היא מסתיימת באחת כשחנה נעלמת יום אחד מדירתה, וחוזרת לחייו רק ביום שבו הוא – סטודנט מבריק למשפטים – מזהה אותה כאחת הנאשמות המרכזיות במשפט של פושעי מלחמה נאצים.

חסד נעורייך

איל מגד
1999

מורה מרדן, המסיים פרשה ארוכה של נישואים אומללים, נכנס לקשר רומנטי עם תלמידה ובורח איתה לאי אקזוטי. אלא ששם, הרחק מן העולם המוכר, מתנגשות זו בזו הציפיות של הגבר המבוגר, הספקן, ושל הנערה הנועזת ותאבת החיים. שם אומנם משתחררים היצרים, אך קשה להבדיל בין יצר המין ליצר ההרס, בין פחדים מן העתיד לבין זכרונות העבר, בין סכנה העולה מבפנים לזו האורבת בחוץ. זהו סיפור סוער ומרגש, הנודד ממקום לזמן בין מחוזות ספרותיים, שגיבוריו המשתוקקים לאהבה, מנסים להתנחם בחיקן של חוויות רוחניות.

אני אנסטסיה

אלונה קמחי
1996

גיבורי חמשת הסיפורים סוחבים אתם חשבונות לא סגורים עם עברם, צועדים לקראת כשלונות ידועים מראש ומנסים להתמודד עם תחושת ניכור וחוסר הפשר. מרוסקי חלומות הם ממשיכים ובוחרים את בחירותיהם למרות האפשרויות המעטות עד כדי עלבון.

הסנדלרית

עירית לינור
1997

אלה ארד ודני ברק הם הזוג המפורסם ביותר במדינה. היא מנחה של תכנית תחקירים רצינית בערוץ הראשון, הוא – מלך תוכניות האירוח בערוץ השני. הרייטינג שלהם בשיאו, הצופים אוהבים אותם, העיתונים כותבים עליהם ללא הרף. אבל איש אינו יודע את הסוד האפל שאלה נוצרת בליבה שנים רבות, הסוד שעלול ללשבש את כל מהלך חייה…

כל אשר אהבתי

אהרן אפלפלד
1999

"כל אשר אהבתי" הוא ספר על אהבות סבוכות ומרות, בגידות, קנאות ותגובות נקם, ועל השריטות שהן שורטות בנפש הדמויות, הפוגעות והנפגעות כאחת. אבל הכול מתרחש כמו בחלום. במרכז הרומן סיפור התבגרותו של ילד החי בין הוריו הפרודים. מאביו, הצייר, הוא סופג את הרוך ואת תהפוכות הנפש של אמן גדול, ואצל אמו הוא טועם את טעמה החושי של אהבת אם ואת טעם הבגידה המתלווה לה.

חול בעיניים

שולמית לפיד
1997

ושוב נקלעת ליזי בדיחי, עורכת מקומון "הזמן דרום" בבאר שבע, למקום הלא נכון בזמן הלא נכון. הפעם היא מוצאת את "הנביא", ההומלס הכי ותיק בעיר, פצוע פצעי מוות. לאחר שהיא מזעיקה אמבולנס ומשטרה היא נוטלת על עצמה, כדרכה, חקירה שאף אחד לא הטיל עליה. קוראי "הזמן דרום" יכולים אפוא לנחש כי ליזי שוב תסתבך בהרפתקה שכמעט תעלה לה בחייה.

תוגת הישראליות

דורון רוזנבלום
1996

ספר מענג, מצחיק, מרגש ומעורר מחשבה, המכיל מבחר מכתיבתו הייחודית של דורון רוזנבלום. מהגעגועים להווה בתל – אביב ועד תוגת ירושלים – כל אלה ועוד מתלכדים בספר זה לביוגרפיה מיוחדת במינה של הציוויליזציה הישראלית, על כיסופיה, גיחוכה, מאמציה וחתירתה הנואשת ל"נורמליות".

ארוחה סינית בעירום

מאי נג
1999

רובי לי, בת למהגרים מסין, חוזרת לבית הוריה שבקווינס לאחר שסיימה את לימודיה בקולג' במנהטן. השיבה הביתה טומנת בחובה עימותים רבים: עם אביה השמרן והשוביניסט הרודה בבני משפחתו, ועם אמה הכנועה, החיה בניתוק מוחלט במציאות שהיא אינה מבינה ואינה מסוגלת להתערות בה.

סוזנה הבוכייה

אלונה קמחי
1999

סוזנה הבוכיה הוא סיפור על מפגש אפל והזוי בין צעירה מרמת – גן לצעיר ניו – יורקי הנוחת אל תוך אפרוריות חייה. סוזנה, אשה כבת שלושים, חיה עם אמה הפנסיונרית. חייה חד – גוניים, מנותקים ונעדרי חוויות של ממש – עד שמופיע בביתם אורח צעיר ומבריק, מדהים ביופיו, ספק אמן ספק נוכל.

המרחק הנכון

בתיה גור
1996

שני מקרי רצח מחרידים מתרחשים בקרב משפחת מוסיקאים ירושלמית ומובילים את הבלש מיכאל אוחיון לתוך עולם סגור ומרתק של שפה ואורחות חיים – עולם המוסיקה והמוסיקאים. על רקע פרשת הבילוש המסתורית והקודרת מזדהרת ב"המרחק הנכון" עלילה נוספת – סיפור אהבתו של מיכאל אוחיון לתינוקת בת יומה.

אנה חנה ויוהנה

מריאן פרדריקסון
1998

הספר "אנה חנה ויוהנה" הוא סאגה היסטורית של שושלת סבתא-אם-בת המתרחשת בשוודיה החל מסוף המאה ה-19 ועד ימינו. דרך סיפור חייהם של שלוש נשים אלו, אנו חווים את ההיסטוריה הפוליטית והחברתית של שוודיה בתקופה שבה הפכה שוודיה ממדינה חקלאית ענייה, למדינה מתועשת ומודרנית.

אהבת שאול

אלי עמיר
1998

מן הפרספקטיבה של ראשית שנות התשעים מסופר בעצמה רבה סיפורן של שלושים שנה בארץ ובחוץ לארץ, סיפור של רעות בין גברים, סיפור הנשים שבחייהם, ובייחוד סיפור אהבתו של שאול לבחורה ניצולת שואה.

הנקמה של מאריצ'יקה

אלון אלטרס
1999

הנקמה של מאריצ'יקה" הוא רומן על אודות חייה של תופרת קטנה מרומניה, הנעתרת לחיזוריו המגושמים של עולה חדש כמוה, רק בגלל בדידותה. לאחר נישואיה מתברר לה כמה בודדים יכולים להיות החיים בשניים.

הקייטנה של קנלר

אתגר קרת
1998

יומיים אחרי שהתאבדתי מצאתי פה עבודה באיזה פיצריה, קוראים לה 'קמיקזה' והיא חלק מרשת. האחראי משמרת היה ממש בסדר איתי ועזר לי גם להסתדר על דירה עם שותף.

שפת הסתרים של הקולנוע

ז'ן קלוד קארייר
1996

עולם התרבות והאמנות מציין בהשתאות ובגאווה מלאת מאה שנים לקולנוע ונפנה לבחון את סודה של יצירה אנושית מופלאה זו אשר השפעתה כמעט ואינה ניתנת למדידה ולהערכה. ז'ן קלוד קארייר, תסריטאי ואיש קולנוע שהציב אבני דרך מזהירות בתולדות המדיום מנסה לפענח את חוקי הדקדוק והשפה של האמנות החדשה אשר שאבה מכל דרכי הביטוי האמנותי שקדמו לה אך יצרה אמצעי חדש ומהפכני.

ציד הזכרון

יגאל סרנה
1997

גבר תל אביבי שנפרד מאהובתו מחפש מפלט מייסורי הבדידות שלו בהתחקות אחר עלילות חייהם של זרים. בתוך כך הוא נקלע אל תעלומה אפלה של משפחה כפרית, שבמרכזה רצח אח. זכר הרצח, שאירע לפני שנים רבות, מוסיף להעיב על חיי הניצולים ובני משפחה אחרים

ברקיע החמישי

רחל איתן
1998

הרומן הראשון של רחל איתן, רומן המפתיע בבשילותו ובסגולות הפרוזה המובהקות שבו. בכושר ביטוי בלתי רגיל מעוצב כאן עולמם המיוחד של ילדי משפחות מעורערות, על רקע החברה העירונית בארץ-ישראל של ימי מלחמת העולם השניה.

הסערה המושלמת

סבסטיאן יונגר
1998

זו הייתה הסערה של המאה. גליה התנשאו לגובה של יותר מ-35 מטר. היא התחוללה בעקבות צרוף גורמים נדיר עד כדי כך שהפכה בעיני החזאים ל"סערה המושלמת". כאשר הכתה, באוקטובר 1991, זה קרה לא כל התראה. "היא באה בחורים, והיא באה בכל הכוח," שידר קפטיין בילי טיין מעל סיפונה של האנדראה גייל מול חופי נובה סקוטיה. זמן קצר לאחר מכן נעלמו הספינה ושישה אנשי ציוותה מבלי להותיר עקבות.

אלוהי הדברים הקטנים

ארונדהטי רוי
1998

הרומן הראשון, עטור הפרסים של ארונדהטי רוי מתרחש בכפר קטן במחוז קרלה בהודו של שנת 1969. התאומים רהל ואסתה בני השבע, נצר למשפחה נוצרית אמידה ואנגלופילית חיים בימים של אי שקט פוליטי, סופגים חינוך מערבי בתוך חברה מעמדית נוקשה במשפחה עם הרבה חשבונות עבר לא סגורים. הביקור של סופי, בת דודם המגיעה עם אימה מאנגליה, וסופו הטרגי, עומדים במרכז עלילת הספר.

הספר השחור

אורחן פאמוק
1998

בוקר חורפי ומושלג מגלה גאליפ, עורך דין מאיסטנבול, שאשתו האהובה, רייה – נעלמה. האם היא מסתתרת בדירתו של ג'לאל, אחיה למחצה, עיתונאי שגאליפ מתקנא בהצלחתו? אלא שעד מהרה מתחוור כי אין איש בדירתו של ג'לאל.

דודאים מן הארץ הקדושה

אהרן מגד
1998

מסעה הקסום והטראומטי של ציירת אנגלייה צעירה לארץ-ישראל בשנת 1906. ביאטריס, נוצריה המקורבת ל"חבורת בלומסברי" הבוהמיינית, מחפשת בארץ הקודש גאולה לנפשה ותשובה לספקותיה, לאחר תקופה של משבר ביחסיה עם ואנסה, אחותה של ורג'יניה וולף. בעת מסעה זה – שנערך כדי לצייר את "פרחי התנ"ך", היא נפגשת עם ערבים ויהודים, ביפו, בירושלים, בשכם, ויחסים הדוקים נרקמים בינה ובין אהרון ושרה אהרונסון בזכרון-יעקב.

דרומית לגבול מערבית לשמש

הארוקי מוראקאמי
1999

זו היתה אהבה ראשונה. הם האזינו למוסיקה, החזיקו ידיים ודיברו על העתיד. שניהם היו ילדים יחידים, תופעה חריגה בעולם שבו גדלו, אך שונים זה מזה, הג'ימה היה ילד מפונק, חלש ואגוצנטרי, ואילו שימאמוטו היתה ילדה קשוחה, מיושבת ונחמדה אל כולם. ואז, למרות הקשר העמוק, הם נפרדו וחשבו כי זה לתמיד. עתה, לקראת גיל העמידה, אחרי שנים של תעייה, הוא סוף סוף מרוצה מחייו – יש לו מועדון לילה מצליח, הוא נשוי באושר והוא אב לשני ילדים.

מוטל בן פייסי החזן

שלום-עליכם
1999

ילד יתום ומאושר מספר על עצמו, על בני משפחתו וחבריו, על דרכם הארוכה ורבת ההרפתקאות כשהיגרו בראשית המאה לאמריקה ועל ראשית ימיהם שם. את סיפור המופת הזה, השופע הומור, חוכמת חיים וראייה חדה, כתב שלום-עליכם עד יום מותו ממש והשכיל לתאר בו עולם מלא של התרחשויות, מקומות וטיפוסים, כמו שנראה בעיניו של ילד קטן ומיוחד-במינו.

סימון והאלונים

מריאן פרדריקסון
1999

מריאן פרדריקסון, הסופרת השוודית שיצירתה אנה חנה ויוהנה זכתה להצלחה רבה בארץ ובעולם, מביאה לפנינו הפעם עוד סיפור צפוני "סימון והאלונים". בשפה פשוטה אך מדויקת משרטטת סופרת נפלאה זו את דמותו של סימון, נער מתבודד שבני שיחו הם האלונים. מזווית ראייתו של נער זה אנו צופים באחת התקופות היותר אפלות ובתולדות אירופה במלחמת העולם השניה.

שיער צבוע אדום

קוסטס מורסלאס
1999

שיער צבוע אדום" הוא יופי של ספר. שמח, סוחף, מגרה. מתגרה, מרגש וגועש. זהו סיפורו של אמנואיל רצינאס, המכונה לואיס – המפתיע הנצחי שאין לו לא דין ולא דיין… "שלעומתו, כולנו פחות או יותר ננסים. לא מגיעים לקרסוליים שלו…" זה גם הסיפור של החבר'ה, ושל כל הבחורות והנשים, ושל העיר ושל כל יוון, ארבעה עשורים, על סיפוני יאכטות, בבתי-זונות, בצבא, ברחוב, בטברנות, בבתי-הקפה, בצריפים, בדירות פאר…ואיפה לא.

שלושה סוסים

ארי דה לוקה
1999

הגיבור של "שלושה סוסים" חוֹוה אהבה מאוחרת. אם חיים של בנאדם נמשכים כמו חיים של שלושה סוסים, הוא כבר קבר שניים; הוא בן חמישים. הוא גנן. מבין את העצים ואת הבדידות. יש לו נשמה של משורר, והספר הוא שירה של ריחות, טעמים, צבעים ודימויים נהדרים… אשה מסתורית מתחילה אתו במסעדת הפועלים שבה הוא אוכל צהריים. משאירה לו שם (לילה) ומספר טלפון. אשה בעלת יופי מזמין צרות, שכמו יודעת במבט ראשון מיהו, ובוחרת בו, וחוזרת ומכניסה אותו למשבצת ישנה.

המיניאטורה שנעלמה

אריך קסטנר
1999

אחרי שלושים שנה של אטליז ומשפחה נמאס פתאום לאוסקר קולץ, קצב אומן ברלינאי. בוקר אחד הוא קם ועולה, לבדו, על המעבורת לקופנהאגן. בכיכר האופרה המלכותית של בירת דנמרק, במרפסת המלון ד'אנגלטר, הוא פוגש במקרה את אירנה טרובנר הצעירה והחיננית.


חיי אהבה

צרויה שלו
1997

חיי אהבה הוא סיפורו של מפגש מטלטל בין גבר לאישה, ובין אישה לעצמה. יערה פוגשת בבית הוריה גבר מסתורי, חבר נעורים של אביה. הפגישה מעוררת בה מיד סקרנות ומשיכה אל הגבר המפתיע שעתיד לשנות את מהלך חייה, לערער את יחסיה עם בעלה ולחשוף בפניה אמיתות מכאיבות על עצמה ועל עברם של הוריה.

השותף

ג'ון גרישם
1997

הם מצאו אותו בעיירה קטנה בברזיל, ליד גבול פראגוואי. היה לו שם חדש, פניו שונו בניתוח פלסטי ומשקלו פחות 30 קילוגרם. החיפושים אחריו נמשכו ארבע שנים. הם רדפו אחריו סביב העולם, בכל פעם מחמיצים אותו בימים ספורים. זה עלה ללקוחות שלהם שלושה וחצי מיליון דולר. אבל עד עכשיו, איש מהם לא התלונן. שמו של החטוף לא היה תמיד ברזילאי. לפני כן היו לו חיים אחרים, חיים שהסתיימו בהתרסקות מכוניתו.

זכרונותיה של גיישה

ארתור גולדן
1998

"לא נועדתי מילדותי להיות גיישה בקיוטו… אבי היה דייג בעיירה קטנה בשם יורואידו על חוף יפן." כך מספרת סאיורי, שאביה מכר אותה לעבדות כאשר הייתה בת תשע לאחר שהתייתמה מאמה. ברב מכר זה מתארת סאיורי את קורותיה, החל ממפגשה הטראומטי עם בית הגיישות, שבו סבלה יחס קשה מבעלות המקום תאבות הבצע ומהגיישה הראשית האכזרית, ועד הפיכתה לגיישה מוכשרת ומצליחה.

מכתב בבקבוק

ניקולס ספארקס
1999

"מכתב בבקבוק" הוא סיפור מרטיט של מתח ועוצמה רגשית. בקבוק שהושלך לגלי האוקינוס יכול היה להסחף לכל מקום אחר, אך התגלה שלושה שבועות בלבד אחרי שהתחיל את מסעו, בחוף ´קייפ קוד´. מצאה אותו תרזה אוסבורן, גרושה ואם חד הורית, כשבילתה חופשה על חוף הים. היה בתוכו מכתב שפתח במילים: קתרין היקרה שלי, אני מתגעגע אליך, יקירתי, כמו תמיד, אבל היום קשה לי במיוחד, כי האוקיינוס שר אליי ושירו הוא שיר חיינו יחד. המכתב הזה ישנה לעד את חייה ואת חייו של הכותב…

הלקוח

ג'ון גרישם
1994

"הלקוח" הוא סיפורו של מארק סווי בן ה11- אשר לא במתכוון נעשה עד להתאבדותו של פרקליט מניו אורלינס. רגעים לפני מותו מגלה הפרקליט למארק סוד נורא, הקשור לרצח סנאטור מלואיזיאנה ולמשפטו של החשוד ברצח, איש המאפיה בארי מולדאנו. המשטרה, התובע הכללי וסוכני האפ- בי-איי כולם לוחצים על מארק שיגלה להם את דבריו האחרונים של המתאבד, אך הילד יודע שהמאפיה אורבת לכל הגה היוצא מפיו.

זכרון דברים

יעקב שבתאי
1994

סיפוריהם של צזאר, סראל וגולדמן, אחוזים בסיפורי משפחותיהם ומכריהם בתל – אביב. הספר נפתח במות אביו של גולדמן, בראשית הקיץ, ומסתיים באמצע החורף, במותו של גולדמן עצמו. פרק זמן זה הוא ההווה של הספר, אשר העבר נארג לתוכו בזרם אסוציאטים סבוך של עלילה, שבו העבר ש"ברקע" נדחק כל העת ל"חזית". דמויות הספר משתייכות ברובן למיגזר החברתי של פועלים, פקידים ואינטליגנציה…דמויות אלה באות ויוצאות כאן בתהליך של שקיעה והתפוררות, והן נעות בין מפחים לבין בולמוס של חטיפת פירורי – הנאות.

ההנאה שבאטיות

מילן קונדרה
1995

הרוזנת, מדאם דה ט. ומאהבה האביר מבלים ליל אהבה איטי, חושני ומחושב היטב, שאינו מגיע לכלל מיצוי אלא עם עלות השחר. כך המאה ה – 18, סמל הדקדנס, שבה החיזור, העילוס הוא עצם העניין ותכליתו, הוא אמנות מלוטשת לשמה. ואילו המאה שלנו, בראי משעשע ומפתיע זה, איבדה את ההנאה שבאיטיות. היא סחרחרה קדחתנית של שברי ארועים, של קשרים אקראיים חפוזים, בלי חיזור ובלי ציפייה, של סדרת פורענויות יומיות מדווחות בטלויזיה בין פרסומת מתקתקה אחת לשנייה. עד שאתה שוכח אם הילדים הרעבים שראית אתמול בגסיסתם היו מביאפרה או מסומליה.

סמטת השקדיות בעומריגאן

דורית רביניאן
1995

הסיפור מתרחש בשכונת היהודים של כפר פרסי קטן בראשית המאה, ובמרכזו שתי נשים – ילדות: פלורה הצחקנית, המפונקת, ודודניתה נזי, בת האחת – עשרה מאורסת מילדותה לבן דודה מוסא, ומחכה בקוצר רוח ליום שתוכל להינשא לו. פלורה בת חמש – עשרה, וכבר בחודשי הריונה האחרונים.
עלילת הרומן מתפרשת על פני יומיים דחוסים ומחרידים. האווירה החושנית רוויה ריחות כבדים של אופיום, שתן, דבש ושקדים. הלשון הציורית, מלאה דימויים צבעוניים, סוחפת בקצביה.

תקוה, אם נתעקש

גיל הראבן
1992

גיל הראבן, מחזאית ופובליציסטית, ילידת הארץ, מנסה להבין מהי משמעותה של הגירה – לידת "אני" חדש? התאבדות? התאבדות חלקית? התוהו ובוהו שבמפגש בין עולי ברית – המועצות (לשעבר) לבין הישראלים.

הטאו של פו

בנג'מין הוף
1994

פו הדוב, בדמותו של מאסטר טאואיסטי, מגיח ממעבה יער מאה דונמים אל המאה העשרים הנבוכה והמבולבלת ומוליך את חבריו ליער, לעבר חיים שלוים מתמיד תוך אי עשייה ואי רציה מוחלטים, כי פו הווה באשר הוא.

עקדת תמר

נעמי רגן
1994

תמר פיינגולד בת העשרים ואחת היא אשתו הצעירה והמאושרת של רבי צעיר באחת מן הקהילות החרדיות המתבדלות בברוקלין שבניו יורק. אך ערב אחד מתערער באחת עולמה הצפוי והבטוח כל כך. תמר נאנסת בידי פורץ שחור – עור

איש המסוף

מייקל קרייטון
1995

איש המסוף, שמייקל קרייטון חזה אותו בראשית שנות השבעים, עומד בפתחנו באמצע שנות התשעים. אלא שחזונו של קרייטון אינו מלבב במיוחד. גיבורו, הארי בנסון, פגוע תאונה, סובל מהתקפי אלימות כפיוניים.

שדות הזיכרון

שלמה ברזניץ
1993

פרופ' שלמה ברזניץ, פסיכולוג בעל שם, היה בן שש כשהוריו, בנסיונם הנואש להציל אותו ואות אחותו מידי הנאצים, הפקידו אותם בבית היתומים של אחיות מנזר וינצנט הקדוש בצ'כוסלובסקיה. ארבעים שנה ויותר לאחר תום מלחמת העולם השניה, הוא שב למחוזות ילדותו ומתאר את תולדות הימים ההם.

על נהר הפיאדרה שם ישבתי גם בכיתי

פאולו קואלו
1994

בכל אהבה טמון זרע צמיחתנו. ככל שאנו אוהבים יותר, כך אנו מתקרבים לחוויה רוחנית. אלו שאכן זכו להארה, אלו שנשמתם מוארת באור האהבה, הצליחו להתגבר על כל העכבות והדעות הקדומות של תקופתם… אהבת אמת היא מעשה של התמסרות מוחלטת. ספר זה הוא על אודות חשיבותה של התמסרות זו… במוקדם או במאוחר עלינו להתגבר על פחדינו, כי אנו יכולים ללכת בדרכנו הרוחנית רק באמצעות חוויית האהבה היומיומית."

ברזניץ

חיים לפיד
1992

לפתע, באמצע חייו, מתמוטט עליו עולמו של ברזניץ: אהובתו נוטשת אותו, תאונת דרכים כמעט ומקפחת את חייו, מעמדו כקצין בכיר במדור חקירות רצח במשטרת תל – אביב – אף הוא הולך ומתערער: גופה מתגלה ביער בית שמש אך לאיש אין כל חפץ בה, ואין לה כל דורש. מדוע? פרשת הגופה המסתורית, זהות הנרצח, מניעי הרצח – כל אלה הופכים לאובססיה המאיימת לטרוף את דעתו של החוקר המפוכח ומשנים את כל מהלך חייו.

משחק מכור

רם אורן
1995

משחק מכור הוא סיפורם של השופט דן הרפז, אשתו נירה ובתם עינת, הנקלעים למערבולת של אהבה, תשוקה, תככים ופשע. בקצב מסחרר מניעים את העלילה גברים ונשים הממלאים תפקידי מפתח בצמרת השלטון, המשפט והעסקים, גברים ונשים הנהנים מן הכוח ומן הכסף אך לא מן האושר.

ימי דגון

יותם ראובני
1992

שבעה ימים ושבעה לילות שטף המבול. דגון עיר מהגרים בדרום הארץ, לחופו של הים אבדה בשיטפון, נמחקה מעל פני החולות הנודדים. חרם של שתיקה ושכחה נגזרה על עיר הרפאים. היה שם החוג המסתורי לחילופי זוגות שהצית את המדינה ואת סקרנותם של תושבי העיר.

מסע ליד-חנה

כרמית גיא
1992

סיפור ילדות ונעורים ביד-חנה. קיבוץ, שמייסדיו עלו לארץ מהונגריה, חדורים אמונה לוהטת בציונות הסוציאליסטית של תנועת הקיבוץ המאוחד. אלא שרצונם הנחרץ לשמור על חירות המחשבה, וסירובם לקבל את דין התנועה בלא הרהור ועירעור, הביא לגירושם משורותיה. שנים רבות עמדו במריים. גם במחיר כבד של נידוי והתנכרות.

מה היה קורה אם היינו שוכחים את דוב

גדי טאוב
1992

ספר הסיפורים הראשון של גדי טאוב מביא לסיפורת העברית קול חדש, עכשווי מאוד, "קול אמיתי, מוכר, שבוקע מהמציאות הנפשית שלנו" (דן מירון). זהו ספר חדשני ומפתיע מהרבה בחינות. קל להיתפס לגילויו החיצוניים: עולמם הארעי של צעירים בני עשרים פלוס, שוכרי חדרים מזדמנים – שיפוצניקים, חיילים משוחררים על סעיף פסיכיאטרי, ספריות, מלצריות של פאבים וכו.

ויקטוריה

סמי מיכאל
1993

ויקטוריה נולדה בראשית המאה בחצר צפופה של משפחה אחת ברובע היהודי של בגדאד. מלידתה מזומן לה גורל של בת אנאלפבתית הסביבה שגברים מושלים בה. בלי כחל ושרק מספר המחבר סיפור רב עוצמה על יושבי החצר הזאת ועל חייהם המחוסרים פרטיות בכל יצריותם.

אימפריה משל עצמם

ניל גבלר
1993

מבקר הסרטים הנודע מתאר בספרו המשעשע והמרתק את חלקם של המהגרים היהודים לארצות הברית בהתפתחותה של תעשיית הסרטים באמריקה. לואי ב. מאייר, האחים ורנר ועוד יהודים רבים אחרים יצרו דמות של אמריקה, שהתבססה על חזונם הפרטי, אך זו היתה עד מהרה לכוח רב עוצמה, שעיצב את המיתוסים, הערכים והמסורות, שהצטיירו בעיני כל כיסודות המהות האמריקנית.

אמאן

ווירג'יניה לי
1994

אמאן הוא סיפור אמיתי, אינטימי כובש וגלוי חלב על מאבקה של נערה סומלית על כבודה, על אמונותיה, על חייה. סיפור של מצוקה כואבת ושל נחישות מדהימה לנוכח דיכוי חברתי קשה ואלים. זהו סיפורו של עם רחוק שנוהגיו ומנהגיו זרים, מוזרים ולעתים לא מובנים לבני המערב. היא גדלה בחברה שבה הילדה, נערה, אישה היא האזרחית הפגיעה ביותר.

על אהבה ושדים אחרים

גבריאל גרסיה מארקס
1994

סירוה מריה, בתו יחידתו של המרקיז דה קסלדוארו, נולדה פגית במאה השמונה – עשרה בעיר נמל קריבית, והמיילדת אמרה שהיא לא תחיה. באותה שעה נדרה דומינגה דה אדוינטו, השפחה הכושית התקיפה שמשלה בבית האציל, נדר לקדושיה שלה, שאם תחיה הילדה לא יגזז שער ראשה עד ליל כלולותיה. והילדה חיתה. אמה שנאה אותה מלידתה, אביה לא התעניין בה.

השעון

ק. צטניק
1992

"מה הסיבה שבגללה חסית בשם הספרותי ק. צטניק?" שאל אב בית הדין את מחבר סלמנדרה, שיצא מלאמוניותו כדי להעיד במשפט אייכמן. "אין זה שם ספרותי", השיב, "אינני רואה עצמי כסופר הכותב דברי ספרות. זו כרוניקה מתוך הפלאנטה אושוויץ, אשר לתושביה לא היו שמות, הם לא נולדו ולא הולידו; לא חיו ולא מתו. הם נשמו לפי חוקי טבע אחרים. שם כל שבר רגע סבב על גלגלי זמן אחר, ושמותיהם: ק. צטניק, שלד מספר…" סלמנדרה – החזון האפוקליפטי של הימים ההם המשתקף בראי של הזמן הזה.

תיק שקנאי

ג'ון גרישם
1993

מאז ראה אור "הפירמה" של ג'ון גרישם ב – 1991 והתבצר בראש רשימת רבי – המכר באמריקה, הופיעו עוד שלושה ספרים שלו – ביניהם "תיק שקנאי" – וחוללו מהפכה בתולדות המו"לות. ספריו של ג'ון גרישם אינם יורדים מן המקומות הראשונים ברשימות רבי – המכר. "תיק שקנאי" הוא סיפורה של דארבי שו, סטודנטית מבריקה למשפטים, המחליטה לערוך חקירה פרטית ברציחתם של שני שופטי בית המשפט העליון, אברהם רוזנברג בן ה – 91 וגלן ג'נסן הצעיר והשמרני.

האלכימאי

פאולו קואלו
1988

פעם בדור מופיע ספר המשנה את חייהם של קוראיו. האלכימאי הוא ספר כזה, אולי בשל המשמעות האוניברסלית שלו: אדם נוטש את אורח חייו ויוצא להגשים חלום. בסיומו של מסע ארוך ורב השראה הוא מגלה אמיתות מופלאות, על החוכמה שבהקשבה לרחשי לבנו, על היכולת לזהות אותות הנקרים לנו במסלול חיינו, על חשיבותה של התבוננות בעצמנו, ומעל הכול – על הצורך ללכת בעקבות חלומותינו.

אינתיפאדה

זאב שיף , אהוד יערי
1990

האינתיפאדה הייתה לפרשת דרכים מכרעת בתולדות הסכסוך הישראלי־ערבי. ספר זה מתאר לראשונה במרוכז את אירועיה ומתבסס על מידע עשיר שטרם ראה אור.
בגישה עניינית, נקייה מרגשנות ונטולת פניות פוליטיות בוחנים המחברים את חזית המאבק השלישית שנפתחה מול ישראל – חזית של התקוממות עממית אזרחית, שהפתיעה את ישראל, את מנהיגיה ואת שירותי המודיעין שלה – נוסף על השתיים המוכרות: החזית הצבאית והסדירה וחזית הלוחמה בטרור.

וידוי

יונתן בן נחום
1991

עלילת הסיפור ב-1485, שבע שנים לפני גירוש היהודים מספרד. גיבור העלילה הוא אנדרס, כומר בן 43, בנו של יהודי מומר, המתוודה בפני מורו וידידו ומגלה בפניו את סודותיו הכמוסים ביותר. הוא אינו יודע שהאינקיויזיציה אילצה את חברו המוודה לשתף פעולה עמה, וכי מאחורי צלע תא הוידוי יושב חוקר האינקיויזיציה ורושם את הוידוי מילה במילה. וידויו של אנדרס הועלה על הכתב בידי לבלריה של לשכת החקירות הקדושה של טולדו בשנת 1486, ופרופסור חיים ביינראט מהאוניברסיטה העברית הוא שהעלה אותו מאבדון.

הרצח בנשף המסכות

אגאט

ה כרסטי
1990

רצח… שוד… ריגול… אנו פותרים כל תעלומה תוך 24 שעות…
טומס וטופנס ברספורד לא תיארו לעצמם לאיזו צרה הם מכניסים את ראשם שעה שפירסמו בעיתון מודעה בנוסח זה…

בית הספר לקסם אישי

נלסון דה-מיל
1991

גריגורי פישר, תייר אמריקני ברוסיה, נרצח. "נהרג בתאונת דרכים" לפי גרסת השלטונות הסובייטים. לפני שנעלם מבית – המלון שבו התאכסן במוסקבה, הספיק לדווח לשגרירות ארצות – הברית על פגישתו המקרית עם מי שהיה טייס קרבי אמריקני, וזה למעלה מעשרים שנה נחשב לנעדר, לאחר שמטוסו הופל בשמי וויטנאם. אם סיפורו המדהים והמזעזע אמת הוא, הרי כל מה שהושג בדטנט ערכו כקליפת השום ואינו אלא תעתוע מחפיר.

מוות בחוג לספרות

בתיה גור
1989

רב – פקד מיכאל אוחיון נדרש לפענח "מקרה" חדש. משורר דגול ופרופסור בכיר לספרות עברית נמצא מת בחדרו, בקמפוס של הר הצופים בירושלים. מרצה זוטר מאותו חוג עצמו נחנק למוות בשעה שערך אימון צלילה בים סוף. בין שני ה"מקרים" לא ניכר כל קשר של ממש. "מוות בחוג לספרות" הוא הרומן השני של בתיה גור. כאן, כמו ברומן הראשון שלה, "רצח בשבת בבוקר", המחברת משלבת עלילת מתח בלשית ותיאור חודר, מנומר בקריצת הומור, של אליטה עם כללי התנהגות משלה.

שארה כסותה עונתה

אילנה ברנשטיין
1991

הם נותנים לי אותה בידיים. הם אומרים לי, תראי איזה ילדה נהדרת יש לך! הכי יפה בכל המחלקה. אני אומרת להם שזאת טעות. כי נולד לי בן. הם אומרים שתיכף יתנו לי כדור ומשהו לשתות. הם שואלים אותי איך אני מרגישה. אני אומרת להם שאני מרגישה מצוין. הם מעירים אותי. הם מחזיקים את התינוקת בידיים ואומרים לי, הנה הבובה שלך המקסימה. אני אומרת להם, יופי. נטישה והינטשות, געגועים ואלימות של רגש. יחסי בת – אם כמפתח לכינון זהותה של אשה.

חיי הלילה של קליאו

דנאילה כרמי
1991

הידיים של קליאו התחילו למשש אותי בסקרנות (…) היו שם בשבילה כל מיני איברים אבל לא היה לה יחס מיוחד לאף אחד מהם. (…) הכל היה בשבילה חלק מהגוף המגודל הזה חסר הפרווה שהיא קיבלה במתנה.

גזוזטרה ביער

ז'וליין גראק
1991

הבית המבוצר, החבוי בלב היער, הוא אחד הבונקרים שנבנו כדי למנוע פלישה של משוריינים גרמניים מצידו הבלגי של חבל ארדן אל קו נהר המז, מלחמת העולם השנייה. גראנז', מסופח אל יחידה של חיל ההנדסה נשלח למקום ומוצב כמפקד הבית המבוצר. משני עברי קו החזית ערוכים זה כנגד זה צבאות צרפת וגרמניה, קפואים, ממתינים בשקט מאיים. פגישה מקרית ביער הגשום, עם מונה-אישה צעירה, יפה, אלמנה המתגוררת בכפר הסמוך-מפירה את השגרה הצבאית שגראנז' הורגל עליה.

נקסוס

הנרי מילר
1990

הסיפור מתחיל בהופעת סטאסיה, הבוהמיינית המוזרה, חברתה של מונה – אשתו של מילר. הופעתה מוסיפה מבוכה ואנדרלמוסיה לחיי הזוג, שהתוהו ובוהו כבר שרר בהם קודם. דרכה נחשפים סדרה שלמה של טיפוסים מוזרים, משעשעים ומגוחכים. רגשות ההנאה והאומללות שלהם, באים לידי ביטוי בזרם של דיאלוגים מלאי התלהבות וגילוי-לב, משולבים בוויכוחים העוסקים באינטלקט

ספר הדקדוק הפנימי

דויד גרוסמן
1991

על רקע שכונת בית הכרם בשנות השישים עוקב הספר אחר עולמו הפנימי של אהרון במשך כארבע שנים של גיל ההתבגרות. התפתחותו הגופנית של נער זה מעוכבת, והווה-הנמשך שלו, כבתוך תא הקפאה או בועת זכוכית, הוא המוקד לעלילת הספר. "בפנים קורים המון דברים", הנמסרים כמו בעד זכוכית מגדלת, ודווקא ההשעיה מן הביולוגיה מאפשרת הזרה של תהליכי ההתבגרות וההבשלה.

והכל כידוע אמת

צפורה דולן
1990

"מה אמת, מה שקר. מה התרחש במציאות, מה לא קרה מעולם. האם יש בכלל חשיבות לעובדות, או שמא הכל אמת, גם הביוגרפיות הסותרות זו את זו, גם אלה ההזויות, המתקיימות בתודעת הגיבורים בלבד. הרומן בוחן בדייקנות אפשרויות שונות של קיום ומוביל את גיבוריו למסעות שונים אל תוך חייהם, מסעות המסתיימים שוב ושוב במבוי סתום. המתח הנוצר בין האפשרויות הבלתי מוגבלות לבין מוגבלותה של המציאות מעלה את השאלה האם הגיהינום הוא הזולת או שמא כל אדם נושא עמו את הגיהינום הפרטי שלו ואפשרות הבחירה אינה אלא אשליה."

שירת הסירנה

עירית לינור
1991

בגיל ,32 לטלילה כץ יש הכל: שכל, יופי, פה מלוכלך, כסף, דירה בצפון תל – אביב וארון מלא בגדים. והיא לא מאושרת. היא לא מאושרת, כי היא שונאת את העבודה היא לא מאושרת, כי החבר הקודם שלה עומד להתחתן עם בחורה בת 22 היא לא מאושרת, כי הגבר שיכול לעשות אותה מאושרת הוא מהנדס – מזון מרובע שמתגעגע למישהי אחרת. והיא תהיה עוד פחות מאושרת, כשהשבעה עשר בינואר יגיע, סקאדים יפלו מהשמיים, וכל העולם יצא מדעתו.

כחרס הנשבר

שולמית לפיד
1984

לפני מאה שנה, במארס 1884, שם קץ לחייו במלון קטן ברוטרדם אדם ושמו מוזס וילהלם שפירא, יהודי מומר, חוקר ונוכל, אספן וזייפן – אחת הדמויות המרתקות בחיי ירושלים באותם ימים. עם מותו נגנזה תעלומה שלא נפתרה עד היום: האם היו מגילות הקלף ועליהן עשרת הדיברות, אשר נמצאו לדבריו במערות בעבר הירדן, אמיתיות או מזויפות? כאשר ביקש המוזיאון הבריטי לרכוש אותן ממנו תמורת מיליון לירות שטרלינג, פרצה שערורייה, שהרעישה לא רק את עולם המקרא והארכיאולוגיה אלא גם את הציבור – בלונדון, בברלין, בירושלים.

שארית היום

קאזורו אישיגורו
1985

בשארית היום הגיע קאזואו אישיגורו, הסופר האנגלי ממוצא יפני, להישג ספרותי נדיר. באמצעות התיאור של אנגליה המעמדית של התקופה שבין שתי מלחמות העולם, נפרש סיפור מרתק המסופר בווירטואוזיות, ובו ניגוד- עצוב לעתים, מצחיק לפעמים- בין כוונותיו של הגיבור המספר למשמעות האמיתית של דבריו.

דוב גדול, דוב קטן

דיוויד בריירלי
1982

שנת 1948. ה"דוב הרוסי" משתלט על ארצות-נ מזרח -אירופה. בפברואר פורצת מהפכה בפראג. כל חברי רשת הריגול הבריטית "דורותי" בעיר נלכדים, מעונים ומוציאם להורג. כולם, מלבד אחד ששרד. אוריס. לאוריס לא היה כל נשק זולת תושייתו וכוח החיים החייתי שבו. רדוף חשדות וחדור רגשי נקם הוא נמלט מעבר לגבולות צ'כוסלובקיה ומופיע בברלין, כשמטרתו היא לחשוף את הבוגד בצמרת המודיעין הבריטי, לפתותו לבוא לברלין ולחסלו.

עץ המשי

ג'אנג שיאנליאנג
1986

עץ-המשי הוא סיפור עדין על אהבתו וייסורי זהותו של איש צעיר, המתרחש בערבות המדבריות למחצה של צפון-מערב סין, בגבול מונגוליה הפנימית, ברקע האכזרי של מחנות הריכוז שמתוכם שוחרר ואליהם ישוב בתוך זמן קצר.

התגנבות יחידים

יהושע קנז
1986

חבורת טירונים בבה"ד 4, באמצע שנות החמישים, הם גיבורי ספרו החדש, הרביעי, של יהושוע קנז. חייהם של צעירים אלה, בני שכבות ועדות שונות, במסגרת הצבאית, המחמירה והלוחצת, ומחוצה לה מצטרפים לרומן רחב יריעה, דרמטי והומוריסטי כאחד, המצייר ביד אמן אנשים בראשית חייהם ומדינה בראשית עיצובה.

אורח-כבוד

נדין גורדימר
1981

ג'יימס בריי, שהיה נציב מחוז בארץ אפריקאית מטעם השירות הקולוניאלי הבריטי, הוחזר לארצו אנגליה מפני שהיה "ליבראל לבן" ותמך במאבקה של הארץ לעצמאות. כשזוכה הארץ לעצמאותה, זוכרים לו המדינאים האפריקאים את חסד תמיכתו בהם ומזמינים אותו להיות אורח – כבוד המדינה החדשה ולתת חלקו בבנינה.

זאב הערבה

הרמן הסה
1977

זאב הערבה" הוא סיפורו של האמן המודרני, הכורע תחת נטל יישותו הוא ונוכח הווה שלוח הרסן. דמותו של זאב הערבה היא סמל לאדם יוצא הדופן ומוכה הייאוש, שנפשו צמאה לאהבה ואף-על-פי-כן נגזר עליו להכאיב, להרוס ולסבול. זוהי דמותו של האדם הבודד, הנושא על כתפיו את צער העולם כולו.

ירוק עד

בלווה פליין
1978

ב-1910 קצה אנה בת ה16 בחיי עיירה נידחת, ומחליטה להימלט אל מחוז החפץ הרחוק, החלומי – אמריקה. אביה אמנם מזהיר אותה: "איש טרם שב משם" – אך אנה נחושה בדעתה. היא מגיעה לניו יורק ומגלה את אמריקה האמיתית.

המאהב

א.ב. יהושע
1977

שש נפשות מצאו מחבר, ובמונולגים שתי וערב הן מספרות על עצמן בישראל של תקופת מלחמת יום הכיפורים ואחריה. מן הביקורת" :מעבר לכל הפירושים והמשמעויות, הרומן `המאהב` הוא ספר
מרתק, הנקרא בנשימה עצורה. זהו ספר הגדוש הומור גרוטסקי והבחנה אנושית חריפה". (גרשון שקד).

עיר קסומה

יהושע בר-יוסף
1979

יהושע בר-יוסף, יליד הארץ, דור חמישי. סיפוריו הראשונים מהווי הישוב הישן בירושלים זכו לחוג קוראים רחב.הטרילוגיה "עיר קסומה" ראתה אור במהדורות אחדות והוכתרה בפרס אוסישקין. ב"עיר קסומה' מעלה יהושע בר-יוסף קורותיה של משפחה – מראשית המאה התשע עשרה ועד מלחמת העולם הראשונה. רומן מרתק בשלל דמויותיו המעלה לנגד עיניו של הקורא את הישוב הישן בצפת, שהוציא מקרבו במאות הקודמות חולמים וחכמים בתורת הסוד.