"יד מכוונת" – הערכת התוכנית

דוח הערכה המסכם  את פעילות יד מכוונת – מרכז ייעוץ והכנה לוועדות הרפואיות מדרג ראשון במוסד לביטוח לאומי, שהתחיל לפעול בחיפה בסוף שנת 2013 באמצעות חברת פמי פרימיום העוסקת בניהול פרויקטים.

בעשור האחרון המוסד לביטוח לאומי מתמודד עם תלונות רבות של מבוטחים על התנהלות הוועדות הרפואיות. בעקבות כך יזם האגף לוועדות רפואיות במוסד בשיתוף הקרן למפעלים מיוחדים הקמת מרכז ניסיוני וחדשני שבו תובעי גמלאות נכות יקבלו סיוע  לקראת הופעתם בוועדות הרפואיות. התוכנית היא חלק ממערך  כולל של המוסד לשיפור השירות, הכולל בין השאר הנגשת שירותים ומידע כדי להגדיל מיצוי זכויות.

במסגרת השירות במרכז קיבלו הפונים אליו ייעוץ ועזרה בהכנת החומר הרפואי לוועדה, הסבר על התהליך כולו ועל האפשרויות העומדות בפניהם וייעוץ במיצוי זכויות בתחומים הנוגעים אליהם – כל זאת מחוץ לכותלי המוסד ובסיוע של צוות רפואי. עם צבירת הניסיון בתוכנית נוספה לשירותים המסופקים גם הכנת המבוטח למפגש עם הוועדה.

הליך הטיפול במרכז מתחיל בעבודתה של המזכירה הרפואית, המקבלת את הפניות ומסננת אותן סינון ראשוני, מתאמת מועד לפגישה ומספקת מידע כללי. לאחר מכן  נפגש הפונה עם רופא פנימי, הלומד את כלל בעיותיו הרפואיות, עוזר לו בריכוז המסמכים הרפואיים ומפנה במידת הצורך להוסיף מסמכים או בדיקות. במרכז רופאים מומחים נוספים, שאפשר להיוועץ איתם בבעיות ספציפיות. לאחר הפגישה עם הרופא, המזכירה מסייעת לפונה להכין את התיק לוועדה. השירות ניתן לכל פונה, ללא קשר לסיכויי ההצלחה של תביעתו וללא עלות.

התוכנית החלה כניסוי בסניפים חיפה והקריות והורחבה אחר כך לכל אזור הצפון, והיא הופעלה כאמור על-ידי החברה שזכתה במכרז, פמי פרימיום, במקצועיות רבה, באדיבות ולשביעות רצונם של מקבלי השירות.

 

 

הצעה לציטוט בעברית:
רוזן, ב., נאון , ד. וסמואל, ה. (2016). "יד מכוונת" – הערכת התוכנית.
מכון מאיירס-ג'וינט-ברוקדייל.