האתגרים העומדים בפני מערכת הבריאות בישראל והמענים שהיא מספקת בעת מלחמת "חרבות ברזל" (ישראל-חמאס) 2023: לספר את הסיפור באנגלית ובזמן אמת

למערכת הבריאות בישראל יש תפקיד מרכזי בתגובתה של מדינת ישראל למתקפת חמאס שחלה באוקטובר 2023 ולמלחמה שבאה בעקבותיה. מערכת הבריאות הגיבה היטב לזעזוע הראשוני וטיפלה בפצועים תוך שמירה על שגרת טיפול, ככל האפשר. הדבר התאפשר בעיקר הודות למחויבותם ולגבורתם של אנשי המקצוע בתחום הבריאות ולהשקעה של עשרות שנים בהיערכות לחירום (רכיב מרכזי אחד היה קיומן של מערכות תקשורת ותיאום יעיל ביותר בין מערכת הבריאות לצה"ל). בד בבד, היו גם תחומים שבהם הביצועים היו יכולים להיות טובים יותר, ואתגרים רבים עוד ניצבים בפני מערכת הבריאות.

בפרויקט זה, מכון מאיירס-ג'וינט-ברוקדייל מסייע למערכת הבריאות בישראל (ובפרט למשרד הבריאות) לספר את הסיפור באנגלית ובזמן אמת לקהל בינלאומי. הפרויקט יעזור לקהל שאינו דובר עברית להבין מה מתרחש במדינה מנקודת מבט של מערכת הבריאות, לעקוב אחר האתגרים העומדים בפני המערכת ואחר המענים שהיא מספקת תוך כדי התפתחותם; ולשקול אם הם יכולים (א) לסייע למאמציה של מערכת הבריאות ו(ב) ללמוד ממאמצים אלו.

הפרויקט מבוסס על מסורת ארוכת שנים וניסיון רב של מכון מאיירס-ג'וינט-ברוקדייל בהפצת מידע לקובעי מדיניות בישראל ומחוצה לה. עבודת המכון סייעה למקבלי החלטות ולגורמים נוספים בשירותי הבריאות בישראל ללמוד ממדינות אחרות וסייעה למערכות בריאות במדינות אחרות ללמוד מישראל. מאמץ זה חשוב עבור מערכת הבריאות בישראל הן בעיתות שגרה הן ב​​חירום (במיוחד בעת מגפת הקורונה).

את הפרויקט מובילה ד"ר רות וייצברג, חוקרת מומחית במכון ברוקדייל, שגרה בברלין ומייצגת את המכון ב- .European Observatory of Health Care Systems and Policies

 

 

לכל הפרסומים של מכון ברוקדייל בנושא מלחמת "חרבות ברזל" לחצו כאן.