הכירו את החוקרת רות וייצברג

שמי רותי וייצברג. אני חוקרת מערכות בריאות בעולם ועובדת במכון ברוקדייל כבר שבע שנים. עם הרחבת פעילותו של ארגון ה-European Observatory בהשוואת מערכות בריאות במגוון מדינות, התבקש מכון ברוקדייל להציג את ישראל בפני המדינות החברות בארגון. לשמחתי, נבחרתי לייצג, יחד עם ד"ר ברוך רוזן, את המכון ואת ישראל בעבודה חשובה זו.

אני מעדכנת באופן שוטף את אתר הארגון – The Health Systems and Policy Monitor, בדיווחים על רפורמות ועל שינויי מדיניות בריאות בישראל. האתגר הוא כפול – גם לזהות רפורמות משמעויות וגם להציג אותן בקצרה לקהל בין-לאומי. למשל, ב-2017, דיווחתי על הרפורמה בשוק הביטוחים ועל מדיניות מעודדת תזונה בריאה.

נוסף על כך, הייתי שותפה בכתיבת סקירה על מערכת הבריאות בישראל בכתב העת Health Systems in Transition, שהוא מעין "תנ"ך" המספק דיווח מפורט על מערכת הבריאות בכל מדינה החברה בארגון.

מלבד העדכונים והסקירות, תפקידי כולל כתיבת מאמרים לכתב העת של הארגון, ה-Eurohealth. מאמרי הראשון פורסם בדצמבר 2017 – " Policy Efforts to Strengthen Public Hospitals in Israel".

חלק אינטגרלי של פעילותי בארגון הוא השתתפותי במפגשים השנתיים שלו. במפגשים אלה משתתפים מומחים עולמיים במדיניות ובמערכות בריאות, ואני שומרת עימם על קשר מקצועי רצוף ומצוין, ואף כותבת מאמרים משותפים.

השתתפותי בארגון מעשירה גם את שאר עבודתי במכון ברוקדייל. למשל, אני משתתפת בצוות שמלווה את משרד הבריאות בנושא קביעת תקנון תשלומים לבתי חולים לפי מורכבות מקרה. היותי חלק מה- European Observatoryמאפשר לי להרחיב את מקורות המידע והידע שלי מעבר לחומרים כתובים על הניסיון הבין-לאומי, ומאפשר לי להתייעץ עם עמיתיי בארגון ולבקש מהם מידע.

זכות גדולה היא לייצג את מכון ברוקדייל ואת ישראל בארגון חשוב זה, ולשקף את היתרונות של מערכת הבריאות הישראלית. לדוגמה, אף על פי שהוצאות הבריאות כאחוז מן התל"ג הן נמוכות יחסית, רמת הבריאות בישראל גבוהה.

מעבר לעבודה במסגרת ה-observatory, עבודתי במכון כוללת נושאים נוספים כגון יעוץ למשרד הבריאות על שיטות תשלום לבתי חולים, מחקרים על תשלומים לספקי בריאות ותמריצים, השילוב של המימון והספקה הפרטית במערכת הציבורית.

כרגע אני דוקטורנטית בתכנית משולבת של אוניברסיטת בן גוריון בנגב עם האוניברסיטה הטכנולוגית של ברלין. עליתי ארצה מברזיל בשנת 1998, והסביבה הבין-לאומית בארגון מלהיבה אותי.