מרצה בעלת שם עולמי בבריאות הנפש בזיקנה

Prof. Susan Lehmanעם העלייה בשיעור הזקנים ובתוחלת החיים בעולם, מתחזקת ההבנה שבריאות הנפש של זקנים ורווחתם אינן נופלות בחשיבותן מבריאותם הפיזית.

בינואר 2017, נפלה בחלקו של מכון מאיירס-ג'וינט-ברוקדייל הזכות לארח את פרופ' סוזן להמן, מומחית בין-לאומית לפסיכוגריאטריה ולנירו-פסיכיאטריה מבית החולים ג'ונס הופקינס בבולטימור. במשך שלושה ימים שיתפה פרופ' להמן במומחיותה חוקרים מן המכון ואנשי מקצוע בתחום בריאות הנפש והזיקנה ולמדה על הניסיון בתחום זה בישראל.

נקודת שיא בביקור הייתה סמינר של פרופ' להמן על האתגרים הכפולים בטיפול במטופלים שהם גם זקנים וגם עם מוגבלות נפשית. יותר מארבעים איש השתתפו בסמינר, ובהם חוקרי מרכז סמוקלר לחקר מדיניות הבריאות, המרכז לחקר הזיקנה והמרכז לחקר מוגבלויות במכון ברוקדייל וכן אנשי מקצוע מאגף גריאטריה במשרד הבריאות.

הסמינר סיפק למשתתפים הזדמנות הן ללמידה ממומחית בעלת שם עולמי והן לחילופי ידע מקצועי על הטיפול בבריאות הנפש של מטופלים זקנים.

ד"ר להמן היא פרופסורית חברה במחלקה לפסיכיאטריה ולמדעי ההתנהגות בבית החולים ג'ונס הופקינס. היא המנהלת הרפואית של בית החולים יום לפסיכיאטריה גריאטרית ומנהלת לימודי הרפואה לסטודנטים לפסיכיאטריה. יש לה מספר רב של פרסומים על הפרעות פסיכיאטריות של מטופלים גריאטריים, ובהם על הפרעות מצב רוח בזיקנה (בעיקר על דו-קוטביוּת), על סוגיות בבריאות הנפש בקרב נשים זקנות, על דמנציה ועל ניהול מרפאות-חוץ למטופלים גריאטריים עם הפרעות פסיכיאטריות. ד"ר להמן מתמקדת גם בשיפור הלימודי הרפואה לסטודנטים בתחום בריאות הנפש בזיקנה.