הכירו את החוקרת תרצה וילנר

"כאישה צעירה, ובעבודתי הראשונה מחוץ לאקדמיה, אני חווה סיפוק רב בשילוב צעירים בכוח העבודה. לימודיי והכשרתי בתחום הפסיכולוגיה הארגונית והתעסוקתית וההתמחות שלי בתחום הייעוץ העסקי נתנו לי את הכלים לחקור דרכים להגשמת פוטנציאל התעסוקה והרווחה שלהם".

כך מסבירה תרצה וילנר, חוקרת ביחידה לחקר התעסוקה, שמחקרה מתמקד בהכשרה מקצועית.

על פי דבריה של תרצה, בשנים האחרונות אחד הזרקורים המרכזיים במדיניות התעסוקה בישראל מושם על הכשרה מקצועית, שכן ההצלחה בתחום זה קשורה ישירות לשוק עבודה משגשג.

המחקר שלה מאיר את מערכת ההכשרה המקצועית בישראל מכמה זוויות. בשנת 2016 תרמה תרצה לבדיקת מערכת ההכשרה המקצועית בישראל עבור ה-OECD. "היה זה מרתק לנתח למידה מבוססת עבודה ואת המודלים השונים של הכשרה באמצעות חניכות במקומות עבודה. ההמלצות שלנו התמקדו בצורך בממשק צמוד יותר עם  למידה במקום העבודה בתוכניות ההכשרה המקצועית, בקידום גיוס חניכים ובמניעת נשירה של חניכים ומעסיקים מתוכניות אלה. למעשה, תוכנית "סטארטר" של ג'וינט ישראל-תבת, שאנו בוחנים, נוקטת בגישה זו".

כמו כן, לתרצה היה תפקיד פעיל בשיתוף הפעולה הישראלי עם המכון הפדרלי הגרמני להכשרה מקצועית. מאחר שלגרמניה יש מערכת הכשרת מקצועית מפותחת, הלמידה מניסיונם סיפקה תובנות רבות לשיפור המערכת הישראלית. "המלצותינו למשרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים כללו צעדים מעשיים להטמעת ההמלצות שעלו בדוחות קודמים ונסמכו על תשומות של נותני שירותים".

תרצה מסבירה כי אחד מן האתגרים העומדים בפני שוק העבודה הישראלי הוא חוסר יכולתם של רבים מן הצעירים להחליט באיזו דרך מקצועית יבחרו לאחר שירותם הצבאי.

בלימודיה לתואר השני, סייעה תרצה בפיתוח כלים לניתוח ההתאמה בין העדפותיהם של צעירים ובין אפשרויות ההכשרה והתעסוקה המתאימות הן בעבורם והן בעבור שוק העבודה. בימים אלה כותבת תרצה מאמר עבור כתב העת Journal of Vocational Behavior יחד עם פרופ' איתמר גתי וד"ר יוליה ליפשיץ-ברזילר מן החוג לפסיכולוגיה וחינוך באוניברסיטה העברית. המאמר מתאר כלי נוסף שהם פיתחו המעריך את המשמעות שאנשים שואבים מעבודתם ואת הסיבות המניעות אותם ללכת לעבודה.

תרצה שמחה מהרחבת תחומי המחקר שלה לתחומים מתפתחים, כגון שילוב נשים בהיי-טק והכשרת מהנדסים וטכנאים. "מכון ברוקדייל הוא מקום שבו אני יכולה להיות בחוד החנית של שדה המחקר היישומי. אני בהחלט מרגישה שאני יכולה לתרום בתחום הזה."